Εγκατάσταση Τhunderbird στα ελληνικά

Ubuntu 20.04
Laptop HP Pavilion dv6

Θέλω να εγκαταστήσω τον Thunderbird στα ελληνικά διότι η προ-εγκατεστημένη εφαρμογή είναι στα αγγλικά.Κατέβασα την ελληνική έκδοση από τη σελίδα του Mozila,την αποσυμπίεσα και μέχρι εκεί…Το αποτέλεσμα αποσυμπίεσης είναι ένας φάκελλος με πολλά αρχεία.Πως μπορώ να κάνω την εγκατάσταση;Mήπως δημιουργείται πρόβλημα με την προ-εγκατεστημένη εφαρμογή;(την οποία βέβαια την απεγκατέστησα).

1 «Μου αρέσει»

Δεν χρειάζεται να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία. Κατέβασε το thunderbird από τα αποθετήρια καθώς και το ελληνικό locale.

sudo apt install thunderbird thunderbird-locale-el

Όταν ανοίξεις το thunderbird πήγαινα στις ρυθμίσεις πάνω δεξιά οι τρείς γραμμούλες → Preferences

Στο General Tab που σε ανοίγει λίγο πιο κάτω θα βρεις την ενότητα Language.

Εκεί θα σου έχει εμφανίσει να βάλεις και τα ελληνικά.

Photo

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε John,μπαίνω στο link που έστειλες κι εκεί χάνομαι…

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι σε αυτό το link απλώς σου δείχνω ποιο πακέτο χρειάζεσαι.

Αυτό που θα κάνεις εσύ είναι το εξής:

sudo apt install thundebird thunderbird-locale-el

Και μετά στις ρυθμίσεις όπως σου περιγράφω θα βρεις τα ελληνικά.

1 «Μου αρέσει»

Βρήκα ποιό χρειάζομαι αλλά δεν ξέρω πως να το κατεβάσω.

Νομίζω ότι είμαι αρκετά κατανοητός… ανοίγεις το terminal και γράφεις αυτό που σου είπα.

Δωσε την εντολη που σου εχει γραψει ο John, στο τερματικο σου. Αυτο κατεβαζει τα ελληνικα για το Thunderbird μαζι με την ιδια την εφαρμογη.

Γενικοτερα, στο περιβαλλον του λινουξ, για εγκατασταση πακετων και εφαρμογων χρησιμοπουμε γραμμη εντολων(τερματικο) για ευκολια ή εστω καποια γραφικη εφαρμογη εγκαταστασης.

1 «Μου αρέσει»

Το έκανα νωρίτερα και πήρα την απαάντηση ότι δεν μπορεί να το εντοπίσει

υπάρχει ένα τυπογραφικό λάθος η σωστή είναι εδώ

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια,εγκαταστάθηκε το πακέτο στα ελληνικά,συγχωράτε την απειρία μου,ελάχιστα γνωρίζω από Linux αλλά προσπαθώ.

5 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.