Εγκατασταση Steam ΜΧ-19.1

ειδικά για το υλικό σου θα έχεις καλύτερη εμπειρία με βασισμένη στο Arch. Είναι και άμεσα εύκολη η εγκατάσταση steam, είναι στα κανονικά αποθετήρια (δεν μιλάμε καν για aur), αν βάλεις Manjaro είναι και προεγκατεστημένο το steam. Μόνη προσοχή ότι λογικά θα πρέπει να τρέξεις το steam-native και όχι το σκέτο steam στο Arch (το manjaro δεν είμαι σίγουρος νομίζω ότι κάτι έχει κάνει και δουλεύει ούτως ή άλλως)

2 «Μου αρέσει»

Το ahs εχω πως θα βάλω αυτά τα πακετα?

Μισο λεπτο… το screenshot αυτο που δειχνει ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις τις συγκεκριμενες βιβλιοθηκες γιατι ειναι διαφορετικης εκδοσης. Για κανε πρωτα ενα: sudo apt-get dist-upgrade και δες τι θα σου κατεβασει πριν κανεις εγκατασταση το Steam.

Αν διαβαζω καλα και το URL του αποθετηριου του MX ειναι βασισμενο στο Debian Buster… οποτε… λογικα το steam θα πρεπει να δουλευει μια χαρα (τρεχω Steam σε Debian 10 (buster) στο λαπτοπακι μου που ειναι 6-7 χρονων).

1 «Μου αρέσει»

μπες στο packet manager και κανε search στο ahs αποθετήριο για amdgpu και για amd firmware και το mesa-vulkan-drivers
Μετά κάνεις εγκατάσταση το steam και λογικά δε θα έχεις πρόβλημα γιατί δε θυμάμαι πιο από τα τρία πακέτα κατεβάζει και την τελευταία mesa driver

Για το ιστορικό αν δεις τη φωτογραφία που ανέβασες σου λέει ότι δεν το κάνω εγκατάσταση γιατί λείπουν κάποια πακέτα που είναι : **amdgpu** ??? **intelgpu**??? ή **nvidia gpu** ??? που να ξέρει το λειτουργικό τι έχεις ? Έχει λογική αυτό.Έτσι λοιπόν πρέπει να βλέπεις τι σου γράφει το τερματικό. Δε θα πάρει απόφαση από μόνο του.
Ψάξε στο forum για amdgpu και δες την πρέπει να κάνεις στον πυρήνα πριν κάνεις restart

και δώσε ένα inxi -G

2 «Μου αρέσει»

Πριν απο λιγο παρατηρησα οτι κατα την εκκινηση μου βγαζει
VGACON disables amdgpu kernel modesetting

inxi -G
Graphics: Device-1: AMD Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series]
driver: N/A
Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: ati,vesa unloaded: fbdev,modesetting,radeon
resolution: 1280x1024~N/A
OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 9.0.1 128 bits) v: 3.3 Mesa 19.3.3

Σου έγραψα τη να κάνεις γιαυτό

Δε φορτώνεις κανένα driver …όλα καλά μέχρι εδώ. Κανε το από πάνω και είσαι οκ με τους drivers

1 «Μου αρέσει»

Θαναση τωρα θυμηθηκα οτι στο live usb εβαλα nomodeset αλλιως εβγαζε μαυρη οθονη.Λεσ να εχει καμια σχεση αυτο

ναι εισαι σε safemode graphics

Δοκιμασε πρωτα με το να κανεις την αλλαγη στο boot πρωτα

αυτο ξεφορτώνει τους drivers απο τον πυρήνα

Και πωσ το κανω αυτο τωρα?Μη με βγαλει παλι σε μαυρη οθονη

κανε search για amdgpu στο φορουμ
Δωσε μου και ενα uname -r
νομιζω οτι πρεπει να εχεις πυρήνα τουλαχιστον απο 5.2 και πανω

Ο πυρηνας ειναι 5.4 αλλα εβγαλα το nomodeset και τωρα η οθονη εχει artifacts

για δωσε inxi -G για να δω τι λεει

βρήκα αυτο https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=204689 παντως και νομιζω οτι καλo θα ηταν να δοκιμάσεις το manjaro

εχεις ενεργοποίησή τους drivers λογικα γιαυτο

inxi -G
Graphics: Device-1: AMD Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series]
driver: amdgpu v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: amdgpu,ati unloaded: fbdev,modesetting,vesa
resolution: 1280x1024~60Hz
OpenGL: renderer: AMD RAVEN (DRM 3.35.0 5.4.0-3-amd64 LLVM 9.0.1) v: 4.5 Mesa 19.3.3

Τωρα να δω τι θα κανω με την οθονη

δεν ειναι τιποτα ρε περιμενε βλεπεις τιποτα η ολα ειναι χαλια

οι drivers δουλεψαν πάντως .Αυτο ειναι καλο μπορεις να δωσεις καμια photo ??

πρόσθεσε και αυτο στον πυρηνα idle=nomwait

λογικα θα εισαι οκ μετα

Χωρις nomodeset δυσκολα τα πραγματα κριμα γιατι το Mx πεταει πραγματικα.Θα παω σε manjaro και θα το ξανα επισκεφτώ αλλη φορα.Ευχαριστω ολους για την βοηθεια

οχι ρε μην το κανεις αυτο ειναι λαθος να αλλαζεις διανομες ετσι χωρις να κανεις ολες τις προσπάθειες κανε αυτο που σου ειπα πρωτα

1 «Μου αρέσει»

idle=nomwait που παει αυτο και πως το βαζω

sudo nano /etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="<current parameters …> idle=nomwait"` .
σωσε
sudo update-grub
reboot

Εχω 2 τετοιες γραμμες

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash idle=nomwait”