Εγκατασταση Steam ΜΧ-19.1

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα προβλημα με το Steam οπως θα δειτε στην εικονα παρακατω.Ελπιζω να με βοηθήσετε.Η εγκατασταση του Steam εγινε και απο τον mx-package installer και απο το deb που δινει το steam στην σελιδα του.Κανενα απο τα δυο δε δουλεψε

Γενικά δεν νομίζω ότι δουλεύει αυτό. Κανείς κάνει αυτό που λέει η διανομή του πχ: Steam - Debian Wiki

Αν και θα έλεγα για Steam βάλε διανομή βασισμένη στο Arch, θα έχεις πολύ καλύτερη εμπειρία.

Δοκιμασα και απο κει που λες αλλα τζιφος,οσο για arch εχω amd apu και δεν τρεχουν καλα.Καμια αλλη λυση?

δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσα. amd apu ειδικά θα έβαζα οπωσδήποτε βασισμένη στο Arch. Εκεί είναι που έχε ακόμα μεγαλύτερη υπεροχή. (σε nvidia αντίθετα δεν υπάρχει πλεονέκτημα και ίσως και μειονέκτημα)

Περίεργο. :/

Πέρασε ένα ένα τα πακέτα μόνος σου και λογικά θα είσαι οκ. πρέπει να περάσεις και κάποια άλλα πακέτα ακόμα θα σου γράψω πιο μετά. Σε arch είναι αρκετά πιο γρήγορο λόγο των πακέτων που είναι τελευταίες version

Στη φώτο που έχεις παραθέσει αναφέρει τα πακέτα που χρειάζεται το steam τα οποία δεν είναι επιλεγμένα για εγκατάσταση. Συνήθως οι package managers τα επιλέγουν και τα εγκαθιστούν αυτόματα, αλλά απ’ ότι φαίνεται ο mx-package-manager, δεν το κάνει. Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως απλά εγκαθιστάς και τα πακέτα που λείπουν. Για την περίπτωση αυτή λοιπόν θα πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο από τερματικό:
sudo apt install steam libglx0 libdrm-amdgpu1:i386 libdrm2:i386 libglapi-mesa libgl1:i386 libglx-mesa0:i386
Δε νομίζω να χρειάζεσαι και τις βιβλιοθήκες για intel, nouveau κλπ, αφού έχεις AMD καρτα γραφικών γι’ αυτό και δεν τις έβαλα(ίσως να χρειάζεται και τη radeon). Αν σου βγάλει παρόμοια σφάλματα για πακέτα που δεν είναι σημειωμένα για εγκατάσταση τα βάζεις κι αυτά.
Ουσιαστικά πρόκειται για 32bit εκδόσεις των βιβλιοθηκών αυτών, οι οποίες δεν εγκαθίστανται από προεπιλογή σε 64bit σύστημα, και γι’ αυτό δεν τις βρίσκει.

1 «Μου αρέσει»

Μου βγαζει αυτο

Reading package lists… Done
Building dependency tree
Reading state information… Done
E: Unable to locate package lib-glapi-mesa

Λογικό, αφού δεν το αντέγραψα σωστά :grin:
Πρέπει να είναι libglapi-mesa(με μία παύλα).

Ουτε τωρα

Output
sudo apt install steam libglx0 libdrm-amdgpu1:i386 libdrm2:i386 libglapi-mesa libgl1:i386 libglx-mesa0:i386
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
libglapi-mesa is already the newest version (19.3.3-1~mx19+1).
libglapi-mesa set to manually installed.
libglx0 is already the newest version (1.3.0-7~mx19+1).
libglx0 set to manually installed.
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
 libgl1 : Breaks: libgl1:i386 (!= 1.3.0-7~mx19+1) but 1.1.0-1 is to be installed
 libgl1:i386 : Depends: libglvnd0:i386 (= 1.1.0-1) but it is not going to be installed
               Depends: libglx0:i386 (= 1.1.0-1) but it is not going to be installed
               Breaks: libgl1 (!= 1.1.0-1) but 1.3.0-7~mx19+1 is to be installed
 libgl1-mesa-glx : Depends: libglx-mesa0 but it is not going to be installed
 libglx-mesa0:i386 : Depends: libglapi-mesa:i386 (= 18.3.6-2+deb10u1) but it is not going to be installed
                     Depends: libx11-6:i386 (>= 2:1.4.99.1) but it is not going to be installed
                     Depends: libx11-xcb1:i386 but it is not going to be installed
                     Depends: libxdamage1:i386 (>= 1:1.1) but it is not going to be installed
                     Depends: libxext6:i386 but it is not going to be installed
                     Depends: libxfixes3:i386 but it is not going to be installed
                     Depends: libxxf86vm1:i386 but it is not going to be installed
                     Depends: libgl1-mesa-dri:i386 but it is not going to be installed
 libglx0 : Depends: libglx-mesa0 but it is not going to be installed
 steam:i386 : Depends: steam-launcher:i386 (>= 1.0.0.61)
E: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.

Εννοείται ότι έχεις δώσει sudo apt update πριν κάνεις όλα αυτά, ε?

1 «Μου αρέσει»

Ναι και γενικά δε μου βγάζει προβλήματα στο update το μόνο πρόβλημα είναι η εγκατάσταση του Steam

Σωστό αυτό, κάνε ένα update πριν.
Μετά, διαβάζεις τα μηνύματα που εμφανίζονται και πράττεις ανάλογα. Σου λέει αρχικά ότι τα libglapi-mesa και libglx0 είναι ήδη εγκατεστημένα(is already the newest version). Οπότε αυτά δε χρειάζεται να τα εγκαταστήσεις ξανά.
Μετά παρακάτω έχει και άλλα πακέτα που σου λέει ότι χρειάζονται αλλα δεν θα εγκατασταθούν. Οπότε βάζεις και αυτά.
Επειδή φαίνεται ότι χρειάζονται αρκετά πακέτα, μπορείς να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις τον synpaptic package manager, ο οποίος έχει καλή διαχείριση των εξαρτήσεων και πιθανότατα θα επιλέξει και θα εγκαταστήσει αυτόματα ότι χρειάζεται. Αν δεν είναι ήδη εγκατεστημένος τον εγκαθιστάς με

sudo apt install synaptic
1 «Μου αρέσει»

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Σαν το apt κανένας packet manager δεν ξέρει.

Η προσωπική μου άποψη, για debian based distros, είναι ή ο packet manager της διανομής ή το apt.

2 «Μου αρέσει»

Δε διαφωνώ για το apt. Νομίζω όμως ότι ο synaptic υπερτερεί του mx-package-manager.

1 «Μου αρέσει»

η φωτογραφια δεν φαινεται να ειναι απο τον mx package installer, μαλλον ειναι απο την προσπαθεια εγκαταστασης με το deb απο την επισημη σελιδα. Ο mx package installer γενικα λειτουργει πολυ καλα και ναι εγκαθιστα τις εξαρτησεις που χρειαζοντε (το λεω επειδη αναφερθηκε οτι δεν το κανει).
μολις εγκατεστησα το steam στο live usb στην mx 19 μεσω του mx package installer (για δοκιμη για να δω αν αναπαραγεται και σε μενα αυτο που λεει ο φιλος @Kostagiannis_Panagio γιατι γενικα δεν το χρησιμοποιω) και δε φανηκε να εχει προβλημα. Πηγα να το τρεξω ομως και εδειχνε να θελει update και αφου αρχισε να κατεβαζει… δεν ειχα αρκετο χωρο στο live usb οποτε μου βγηκε fatal error λογω ελλειψης χωρου. Μεχρι τοτε ομως δεν ειχα άλλο προβλημα.
Επισης στην φωτογραφια που ανεβασες @Kostagiannis_Panagio λεει → this may be caused by held packages. Εχεις πακετα που δεν τα ανανεωνεις σε νεοτερη εκδοση μηπως;
Τελος βρηκα αυτο στο φορουμ της mx → https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=108&t=55968&p=557574

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω δοκιμάσει τον mx-package-manager, η αναφορά ότι δεν εγκαθιστά τις απαιτούμενες εξαρτήσεις βασίστηκε στη φώτο και τα λεγόμενα του @Kostagiannis_Panagio.

1 «Μου αρέσει»

Είναι εγκατεστημένο το synaptic θα δοκιμάσω και από κει όταν πάω σπίτι και θα ενημερώσωp

το καταλαβα @dancaer69 , και εγω το ιδιο θα καταλαβαινα στη θεση σου, δηλαδη οντως απο την φωτο μπορει να εχεις αυτη την εντυπωση

1 «Μου αρέσει»

Βασικά τι κάρτα γραφικών έχεις
Δώσε λίγο inxi - G
Παντός έχεις διαλέξει λάθος διανομή, θες διανομή με bleeding age
Πακέτα για το hardware σου. Και πυρήνα πιο πρόσφατο είχα το ίδιο πρόβλημα πριν
Κάνα δίμηνο.
Αν είναι να μείνεις στο Mx Linux πρέπει να κατεβάσεις αυτό το iso

MX-19.1 x64 ahs , an Advanced Hardware Stack for very recent hardware

Για να έχεις υποστήριξη σωστή για το hardware που έχεις και να μην έχεις προβλήματα
παρόλα αυτά πρέπει να κατεβάσεις το amd gpu firmware από τα αποθετήρια του AHS όμως. Μετά τα vulcan πακέτα για amd και τα microcode για τον επεξεργαστή.
Διάβασε και εδώ

https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?t=44647

2 «Μου αρέσει»

Είναι AMD Ryzen™ 3 2200G Apu