Εγκατάσταση οδηγού tp link wn725n

για να το εγκαταστησεις απο το αποθευτηρι που κατεβασες με make πρεπει να είσαι στον φακελο που δημιουργηθηκε!
Το make και το make install πρεπει να γινονται εκει που υπάρχει το script που θα γίνει compile

cd <folder_downloaded>/rtl8188eu
make
sudo make install

Μου βγάζει συνέχεια πρόβληματα το τερματικό, δυστυχώς…

Καλημέρα.

  • Σε μια φωτό που ανέβασες πριν από μερικές μέρες, φαίνεται να επαναλαμβάνεται το μοτίβο “[[2”, όπως σ’ αυτή τη φωτό :

    Αυτό είναι πάτημα του πλήκτρου [insert], που εγώ το έκανα εσκεμμένα. Αν αυτό είναι το πρόβλημα που λες με το τερματικό, δες αν κάποια πλήκτρα είναι κολλημένα στο πληκτρολόγιο. (θα σου πρότεινα να ανοίξεις το libreoffice writer, να δοκιμάσεις να γράψεις κάτι, και να δεις αν κάτω κάτω αναβοσβήνει κάτι σαν “Overwright”).
  • To adapter που προσπαθείς να εγκαταστήσεις είναι για να έχεις wifi στο laptop, προφανώς γιατί δεν λειτουργεί το ενσωματωμένο. Επειδή την έχω πατήσει στο παρελθόν, θα αναφέρω το εξής :
    Το λειτουργικό ναι μεν έχει “διακόπτη” για ενεργοποίηση-απενεργοποίηση του wifi, εδώ
    mnuntw
    (πατάς το κουμπί σύνδεσης στο internet κάτω δεξιά στο panel για να ανοίξει το παράθυρο),
    αλλά αν ο υπολογιστής έχει μπει σε airplane mode (wifi απενεργοποιημένο από το laptop), ΔΕΝ το επαναφέρει.
    Έλεγξε μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν έχεις ανάγκη το adapter :

    (Αυτό είναι γενικά για TOSHIBA, νομίζω πως στο Pro-L450 που έχεις αυτό γίνεται με F8, (ή [function key]+[F8])).
    Αν λειτουργεί το ενσωματωμένο αλλά είσαι σε airplane mode, τότε στο παραπάνω παράθυρο δεν θα βλέπεις την επιλογή wireless. Δοκίμασε να βγεις από το airplane mode πατώντας τα πλήκτρα της TOSHIBA, ξανάνοιξε το παράθυρο του internet, και, αν η κάρτα δουλεύει, το λειτουργικό θα σου έχει δίπλα στην ένδειξη wireless, κουμπάκι on-off. (Βέβαια, αν το πληκτρολόγιο έχει πρόβλημα, είναι πιθανό να σε βάζει σε airplane mode μόνο του).
    Τέλος, έλεγξε μήπως το ενσωματωμένο είναι απενεργοποιημένο από το BIOS.
  • Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω (το ενσωματωμένο δεν δουλεύει με τίποτα) και πρέπει όντως να εγκαταστήσεις το adapter, σύμφωνα με τη σελίδα της TP-Link, μόνο το V3 έχει drivers για Linux.
    https://www.tp-link.com/us/support/download/tl-wn725n/
1 «Μου αρέσει»