Εγκατάσταση οδηγού tp link wn725n

Καλημέρα, και καλώς σας βρήκα. Πρόσφατα εγκατέστησα το mint cinnamon 19.3, 32bit( τα πιο κοντινά σε windows 7 που είχα πριν) σε λαπτοπ toshiba satellite, core2duo 2.1gHz, 3gb ram, 120gb SSD. Προσπαθώ να εγκαταστήσω τους οδηγούς για κάρτα wifi TP_link μοντέλο wn725n, πήγα στο site της tp link κατέβασα τους οδηγούς για linux αλλά δεν τα καταφέρνω με την εγκατάσταση.

Καλωσορισες @Giorgosg στην παρεα μας.

Βαλε το TPLink WN725N σε μια απο τις θυρες USB, ανοιξε τερματικο και γραψε: lsusb

αντεγραψε τα αποτελεσματα και καντα Copy/Paste εδω ή παρε ενα screenshot και στειλτο μας για να δουμε τι ακριβως βλεπει το συστημα για το TPLink σου.

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασες αυτο;

Καλώς ήρθες @Giorgosg

Το πρώτο βήμα πριν κάνεις κάτι άλλο είναι να ανοίξεις το εργαλείο εγκατάστασης κλειστών οδηγών. Θα πρέπει να έχεις σύνδεση στο δίκτυο με κάποιο καλώδιο.

Εννοείς τον διαχειριστή οδηγών;, τον έκανα update. Με καλώδιο συνδέεται κανονικά, την κάρτα wifi ούτε καν την διαβαζει

Δοκίμασα και εδώ αλλά πάλι δεν τα καταφέρνω https://askubuntu.com/questions/678134/how-to-install-tp-link-wn725n-wifi-usb-adapter-on-ubuntu-ubuntu-14-04-3-lts

Καλημέρα μην μπλέξεις με beta drivers της tp link,πάρε ένα που δουλεύει ήδη χωρίς να βάλεις κλειστούς drivers

Που βρίσκεται ακριβώς αυτό; Ευχαριστώ

Μενου » Διαχειριση Συστηματος » Διαχειριστης Οδηγων

1 «Μου αρέσει»

Μου βγάζει το τερματικό συνέχεια [[20~^[[20~^ μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην εγκατάσταση;

με το μαλακο, ετσι οπως τα γραφεις δεν βγαινει νοημα.
Λυθηκε το προβλημα με την καρτα wifi;
Εχεις συνδεση με ασυρματο δικτυο;
Κανε μια επανεκινηση και δωσε στο Τερματικο την εντολη

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

μετα την επανεκινηση παραμενει το προβλημα με το Τερματικο;
αν ναι τοτε ανοιξε νεο θεμα.

1 «Μου αρέσει»

Έκανα επανεκκίνηση και έδωσα τις εντολές, εξακολουθώ να μην μπορώ να συνδεθώ με την κάρτα wifi.

η εντολή iwconfig, σου δίνει τιποτα;

δοκίμασε να αυτα:

sudo apt-get install git build-essential linux-headers-generic
git clone https://github.com/jeremyb31/rtl8188eu.git
cd rtl8188eu
make
sudo make install

@Giorgosg
Δωσε οσο το δυνατον πιο συγκεκριμενες απαντησεις.
Ετρεξες τον Διαχειριστη Οδηγων;
Βρηκε καποιον οδηγο για την καρτα σου;
Δοκιμασες την λυση που σου προτεινε ο χρηστης @gkanos στο τεταρτο ποστ;

1 «Μου αρέσει»

Να σημειώσω ότι δεν είναι καλή πρακτική να αντιγράφουμε κώδικα από αποθετήριο αν δε γνωρίζουμε τι κάνει αυτός και κατά πόσο οι αλλαγές που προκαλεί είναι αναστρέψιμες.

έτρεξα τον διαχειριστή οδηγών, λεεί δεν χρησιμοποιούνται ιδιοταγείς οδηγοί
Δεν βρήκα κανένα οδηγό για την κάρτα wifi

Σκέτο apt install ή sudo apt-get