Εγκατάσταση νεότερου Kernel

Καλησπέρα σε όλους!

Αυτή τη στιγμή στο λαπτοπ μου είναι ενεργός ο 5.4.0-99-lowlatency kernel
Συστήνεται η δοκιμή νεότερου;
Βλέπω στον update manager μπορώ να πάω στον 5.13.0-28
Ο κύριος λόγος είναι η πιθανή καλύτερη συνεργασία με το USB audio interface μου!

Ευχαριστώ!

Σίγουρα δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις!

Go for it !!

1 «Μου αρέσει»

Βεβαίως, ίσως είναι και απαραίτητο για αυτόν τον λόγο που αναφέρεις.
Πάρε και ένα backup με timeshift, για να επιστρέψεις σε γνωστές συνθήκες εύκολα.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, καν’το. Το default σου καλό είναι να είσαι στην τελευταία έκδοση εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος να είσαι σε προηγούμενη (LTS), όχι το αντίστροφο.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις το έκανα και δείχνει πως όλα είναι καλά μάλλον!
Στην αρχή έφαγε ένα περίεργο κόλλημα και δεν έκανε suspend αλλά ούτε και shutdown το λαπτοπ παρά μόνο reboot, χωρίς να μπαίνει στο grub menu.
(Αλήθεια το grub παίζει να θέλει κάποιο update; )
Έφυγα για δουλειά κατεβάζοντας την οθόνη και τώρα που επέστρεψα είναι όλα κανονικά … ελπίζω να παραμείνουν έτσι! :smile:

Δεν είχα λόγο να είμαι στον 5.4. με αυτόν έγινε η εγκατάσταση και τόσο καιρό είχα παραμείνει εκεί χωρίς να το ψάξω!

1 «Μου αρέσει»

Αν το partition στο οποίο βρίσκεται το grub είναι mounted κανονικά την ώρα που κάνεις update, τότε αναβαθμίζεται μαζί με το υπόλοιπο σύστημα.

ΥΓ. Άρχισα ήδη να νοσταλγώ την εποχή που είχα Mint :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

ενώ τώρα τι έχεις; :slight_smile:

δεν ξέρω αν το partition είναι mounted… για να λειτουργεί δεν σημαίνει πως είναι;

Arch έχω, και αν το Mint είχε ακόμα KDE έκδοση παίζει να μην είχα αλλάξει.

Λογικά είναι mounted αλλά για να είσαι απόλυτα σίγουρος πάτα στο terminal την εντολή:

$ lsblk

Αν στα δεξιά βλέπεις το φάκελο στον οποίο βρίσκεται το grub, τότε είναι mounted. Δε θυμάμαι πού το βάζει το Mint, νομίζω /boot;

EDIT: Ξέχασα να πω ότι υπέθεσα πως το grub είναι σε ξεχωριστό partition. Αν τυχόν το έχεις στο root partition, τότε αναβαθμίζεται αυτόματα, κανονικά. Θα σταματήσω για να δώσει τα φώτα του κάποιος που έχει το Mint πιο φρέσκο από εμένα :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

image
δεν βλέπω κάτι σε grub

Μήπως είναι στο root όπως λες;

Λογικά είναι στο /boot/efi οπότε είναι mounted.

1 «Μου αρέσει»

OK!

Ευχαριστώ πολύ!!!