Εγκατασταση mint σε εξωτερικο σκληρο

Ανακεφαλαίωση.
Εσυ εχεις προβλημα για το που θα αποθηκευτει ο grub?

Ετσι οπως τα γραφει ο Talos ειναι.
Το σημαντικο ειναι απο τον δισκο που εκκινεις αν ειναι ρυθμισμενος να εκκινει σε uefi H Legacy mode.
Υποθετω οτι ετσι οπως εχεις ρυθμισει την σειρα εκκινησης κανεις εκκινηση σε Uefi mode ενω το iso του Mint ειναι σε legacy και δεν το βλεπει.

Το πρόβλημα μου είναι να μην μπει ο bootloader στα windows. Οπότε αν στην σειρά boot από το bios έχω διαλέξει να μπουταρει από τον ssd ( Windows ) να το κάνει λες και δεν έχει αλλαχτεί τίποτα. Αν κατά την εκκίνηση πατήσω F9 ( στην δική μου περίπτωση) και διαλέξω τον σκληρό με τα Linux να μου βγάλει τον grub που εκεί φυσιολογικά θα έχω επιλογή mint και Windows.
Όταν πας να κάνεις κατάτμηση fat32 έχει δυο επιλογές
/Dos ή /Windows
Είπες το mint είναι σε legacy πρέπει να βρω άλλο iso live που να είναι σε UEFI???

Μάλλον αυτό φταίει, δεν θα έπρεπε να σε ρωτάει περί /Dos ή /Windows, μόλις το δοκίμασα. Επίσης, όταν φτάσεις στα flags, η επιλογή είναι boot και θα τικάρει το esp, όχι efi που έγραφα παραπάνω.

Άρα πρέπει να βρω iso mint σε UEFI και αν δεν βρω να βάλω άλλη διανομή;;;;

Πριν κάνεις κάτι άλλο, ξεκίνα το live και μπες στο Gparted. Πάνω δεξιά, επέλεξε το δίσκο που θες να βάλεις το Linux. Στο μενού αριστερά, πήγαινε View->Device information, και στο παράθυρο που ανοίγει, δες αν το Partition table γράφει GPT. Aν όχι, διέγραψε όλα τα partitions μέχρι να γίνει όλος ο διαθέσιμος χώρος unallocated, και προσπάθησε να κάνεις καινούργιο partition table με τύπο GPT.

Όταν το κάνω ξαναστελνω ή προχωράω την διαδικασια

Aν ο δίσκος γίνει gpt, το format του /dev/sdc1 ως fat32 δεν θα πρέπει να σε ρωτήσει περί /DOS ή /Windows. Τότε βάλε τα flags /boot/esp και προχώρα.

Δυστυχώς αλλά ούτε έτσι έγινε
εδω ειναι το αποτελεσμα απο το script bootinfo
https://pastebin.com/M9nZ6N13
o δισκος εγινε gpt αλλα κατα την εγκατασταση και εκει που διαλεγεις fat32 ειχε παλι /dos /windows

Τι δεν έγινε; Δεν ξεκινάει καθόλου, ή μπαίνει μόνο Windows;

Με F9 και επίλογο τον δίσκο που θέλω μου λέει δεν έχει grub
Αν επιλέξω τον δίσκο από τα Windows μου βγάζει τον grub του mint
Άρα αυτό που θέλουμε δεν το καταφέραμε…

Στο mint μπορείς να μπεις, να ανοίξεις το gparted και να ανεβάσεις μια φωτό ;

Πες μου ακριβώς τι θες να δείχνει ή δείχνουν οι φωτό και το κάνω άμεσος

Δες αν τα mount points του /dev/sdc δείχνουν όπως παρακάτω.


(όπως τα 1,2 και 4)

Δεν έχω φτιάξει swap και για κάποιο λόγο δεν βλέπω το mount point από το efi

Ναι, γιατί δεν στο είπα.
Αν είσαι μέσα στο mint δεν μπορείς να το κάνεις, πρέπει να γίνει unmount o δίσκος.
Μπες απ’ το live και προσπάθησε να αλλάξεις το mount point του /dev/sdc1 σε /efi,
(apply την αλλαγή) και reboot.
Μπορεί να ξεκινήσει έτσι (απ’ αυτό το δίσκο)

Ξανά κάνω εγκατάσταση και το έκανα όπως μου είπες. Μήπως πρέπει εκεί που λέει που να μπει ο bootloader να διαλέξω αυτό το partition?

Αυτό που δείχνεις είναι από disks.
Μην το πειράξεις αυτό το παράθυρο.
Αφού κάνεις apply όλες τις εργασίες του partitioning, πας για τη θέση του bootloader.
Εκεί μόνο δίσκο επιλέγεις, όχι partition. Πρέπει να βάλεις /dev/sdc (σκέτο) για να γίνει αυτό που θες.

Απλά από το live μου δείχνει αλλά mount point και όχι /efi όταν το άλλαξα από το disk τότε μου το έβγαλε σαν mount point /efi

Οπότε εδώ ήμαστε οκ???

Σου το δείχνει ως τύπο συστημάτων αρχείου.
Κάνε κλικ στο partition /dev/sdd1 και βάλε mount point (/efi), και apply changes to disks
H θέση που έχεις για το bootloader έτσι πρέπει να μείνει

Άρα στο sdd1 το αλλάζω σε fat32 γιατί το άλλαξε μόνο του και γράφω χειροκίνητα /efi
Και κάνω την εγκατάσταση σωστός?