Εγκατασταση mint σε εξωτερικο σκληρο

καλησπερα φιλοι μου. θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα λαπτοπ το οποιο εχει 2 δισκους. εναν μαμα στην θεση του και εναν στην θηκη του cd rom.
θελω να κανω εγκατασταση linux mint στον σκληρο που ειναι στην θηκη και σε αυτον τον σκληρο να ειναι και το boot.
εχω κανει εως τωρα 20 διαφορετικες δοκιμες και παντα ο grub γραφετε στον πρωτο σκληρο.οποιος μπορει ας δωσει μια βοηθεια
ευχαριστω

To Grub θα γραφτεί σε αυτόν που ορίζει το BIOS/UEFI του συστήματος. Δεν έχει νόημα να το γράψει κάπου που δε θα διαβάσει κατά την εκκίνηση.
Ψάξε στο BIOS/UEFI να δεις αν μπορείς να ορίσεις τον 2ο δίσκο ως δίσκο εκκίνησης


Κι εγω δεν το ειχα παρατηρησει και ειχα την ιδια απορια μ εσενα.
Η επιλογη που σ ενημερωνει που θα αποθηκευτει ο grub εμφανιζεται απο την στιγμη που θα επιλεξεις κατι αλλο για εγκατασταση μεχρι το τελος της διαδικασιας.
Επισης στο Software manager υπαρχει το boot-repair που ειναι αυτο που θελεις

1 «Μου αρέσει»

Για να είμαι σίγουρος στο τι έχω καταλάβει.
Στο BIOS του υπολογιστή και στο κομμάτι που έχει να κάνει με το boot θα διαλέξω πρώτο σκληρό να έχει τον εξωτερικό. Μετά θα κάνω εγκατάσταση τα mint και θα επιλέξω το boot να αποθηκευτεί στο εξωτερικό σκληρο.???

Ναι. Συνήθως έχουν σειρά προτεραιότητας με ποιόν δίσκο θα κάνει boot. Επειδή είπες ότι είναι στη θέση του CD/DVD, μπορεί να τον αναφέρει κι έτσι. Άρα η σειρά σου θα πρέπει να είναι:
-USB stick
-CD/DVD
-SATA/HDD

Μόλις τελείωσα την εγκατάσταση αλλά Τζιφός… Πραγματικά μου έχει σπάσει τα νευρα
Τα έβαλα με την σειρά όπως τα αναφέρεις και εσύ αλλά τιποτα

To grub μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε δίσκο. Αυτόν τον επιλέγεις κατά την εγκατάσταση. Ο δίσκος αυτός θα πρέπει να είναι ο δίσκος από τον οποίο το BIOS θα ξεκινήσει τον υπολογιστή.

1 «Μου αρέσει»

Κανε την εγκατασταση μεσα απο Virtual Machine. Εγκατεστησε το Virtualbox

και στις ρυθμισεις του VM που θα κανει εγκατασταση το Mint, ενεργοποιησε το UEFI,

Στο εικονικο CD βαλε το ISO του Mint,

Σβησε τον εικονικο σκληρο δισκο ετσι ωστε να μην κανει εγκατασταση σε τιποτα αλλο εκτως απο τον εξωτερικο δισκο σου.

Προσθεσε στο εικονικο USB τον εξωτερικο δισκο σου,

Ξεκινα την εικονικη μηχανη και κανε εγκατασταση στον εξωτερικο δισκο σαν να ηταν ο μονος δισκος στο συστημα σου. Και μολις τελειωσει η εγκατασταση σταματα το VM και κανε μια επανεκκινηση στο μηχανιμα σου και δες αν στο boot menu υπαρχει εγγραφη για τον εξωτερικο σου δισκο.

Διαλεξε τον και μετα δες αν κανει boot. Αν ολα πανε καλα τοτε μονο αυτο χρειαζεται

Από τη στιγμή που η εγκατάσταση δίνει επιλογή για το σε ποιο δίσκο θα γίνει η εγγραφή του bootloader δε χρειάζεται καμία επέμβαση στο bios. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι ο πρώτος δίσκος του συστήματος(/dev/sda). Το πιο πιθανό, από τη στιγμή που υπάρχουν 2 συνδεδεμένοι δίσκοι(ο εσωτερικός και ο εξωτερικός) και το usb stick που περιέχει το mint, είναι να έχει 3 επιλογές(/dev/sda, /dev/sdb, /dev/sdc). Λογικά λοιπόν ο εξωτερικός δίσκος θα είναι ο “/dev/sdb”. Επιλέγοντάς τον θα εγκατασταθεί εκεί ο grub. Από τη στιγμή όμως που ήδη έχεις κάνει προηγούμενη εγκατάσταση και ο grub έχει ήδη εγκατασταθεί και στον πρώτο δίσκο, η παραπάνω ενέργεια δε θα επηρεάσει αυτή την εγκατάσταση. Συνεπώς ο grub θα βρίσκεται και στους 2 δίσκους. Για να διαγραφεί από τον πρώτο δίσκο λοιπόν(τον εσωτερικό), αυτό θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα, είτε με format του δίσκου, είτε με επαναφορά του bootloader των windows(στην περίπτωση που υπάρχει εγκατάσταση των windows σ’ αυτό το δίσκο), είτε με κάποιο άλλο τρόπο.

Καλημέρα. Από τον πρώτο δίσκο που έχει windows πάω χειροκίνητα και επαναφέρω το boot σαν να μην έχει γίνει ποτέ άλλη εγκατάσταση. Όταν κάνω εγκατάσταση τα Linux διαλέγω στο πεδίο να εγκατασταθεί ο bootloader στον δεύτερο σκληρο. Η λογική λέει ότι αφού επαναφέρω τα windows με σωστό boot μετά με το f9 στο PC μου που μου δείνει επιλογή από που να κάνει εκκίνηση ο υπολογιστής πρέπει να μπορώ να μπω και στα 2 λειτουργικά. Στα windows μπαίνω στα Linux έχω μύνημα ότι δεν υπάρχει grub για να κάνει boot. Λογικά κατά την εγκατάσταση κάτι το εξαναγκάζει να γράψει τον boot loader στο δίσκο με τα windows όμως τι???

Οπότε λοιπόν, μάλλον λόγω της αλλάγης που έκανες στο BIOS οι δίσκοι έχουν αλλάξει σειρά. Αφού όμως γνωρίζεις πως να επαναφέρεις τον bootloader των windows, μπορείς να κάνεις το εξής. Κάνε την εγκατάσταση κανονικά, μπες στο mint, άνοιξε το τερματικό και δώσε τις εντολές:
sudo grub-install /dev/sda
sudo grub-install /dev/sdb
έτσι θα έχεις εγκατεστημένο τον grub σίγουρα και στους 2 δίσκους(εφόσον βέβαια οι παραπάνω εντολές εκτελεστούν κανονικά και δε βγάλουν κάποιο σφάλμα).
Μετά αποσύνδεσε τον εξωτερικό δίσκο και επανέφερε τον bootloader των windows στον εσωτερικό.

Αν δεν εκτελεστούν;;;;
Υπάρχει άλλη επιλογή;;;
Τώρα θα πάω για δουλειά οπότε θα τα δω το απόγευμα

Γιατί να μην εκτελεστούν? Αν βγει κάποιο σφάλμα το αναφέρεις εδώ και βλέπουμε. Λογικά δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Εδω θα δεις σε ποι(ο -ους) δισκ(ο -ους) ειναι αποθηκευμενος ο Grub.
Τελος εγω θα σου προτεινα να μας δειξεις αναλυτικα τους δισκους σου και τι περιεχει ο καθενας.
Πχ sda win
sdb mint κλπ

Καλημέρα. Το λάπτοπ μου είναι αυτό https://www.e-shop.gr/laptop-hp-17-ca1901nd-173-fhd-amd-ryzen-5-3500u-16gb-1tb-256gb-windows-10-p-PER.901554
Ο υπολογιστής είναι στην εγγύηση ακόμα και γι’αυτό δεν θέλω να πειράξω τον ssd που είναι τα windows 10. Έχει 1 tb το οποίο έχει αρχεία μεσα και έχω αφερεσει το DVD rom και έχω βάλει έναν 500 για να βάλω ανεξάρτητα τα Linux.
Οπότε sda ssd
sdb 1tb
sdc 500 Linux
Τρέχω το bootable USB Linux mint και ετοιμάζομαι για την εγκατάσταση. Δεν βλέπει την κάρτα wifi δεν με ενοχλεί και ξεκινάω την εγκατάσταση. Προχωράω τα βήματα μέχρι τις κατατμήσεις. Εκεί κάνω τα έξεις :
sdc/dev1 swap 14000 GB
sdc/dev2 ext4 / 50000 GB
sdc/dev3 ext4 / το υπόλοιπο
Κάτω επιλέγω το boot να είναι στον δίσκο sdc.
Σαν επιλογές μου έχει και το dev2 και dev3 εγώ όμως διαλέγω τον δίσκο όχι κάποιο partition του.
Αυτή είναι η διαδικασία. Θα ανεβάσω μετά και το αρχείο το grub που ζήτησε ο joe7
Στο bios του υπολογιστή και στο κομμάτι του boot έχω τις επιλογές
bios legacy ή bios UEFI
Έχω επιλέξει UEFI και να μην έχει boot security.
Ή κάποιο λαθος κάνω ή για κάποιο λόγο παντα ο grub πάει στον sda.
Δοκίμασα αυτό που λέει ο dancaer69 και δεν δούλεψε.
Αυτά sorry αν σας έχω κουράσει.

Αν έχεις 2 δίσκους, ο ssd (1 TB) θα πρέπει να είναι ο sda, και αυτός στη θέση του DVD o sdb. sdc θα πρέπει να είναι το στικάκι.
Δες λίγο τι ακριβώς είναι το σωστό, και παρακάτω αντικατέστησε το “c” με το σωστό δίσκο

Πρέπει να βάλεις κατάτμηση efi αν το BIOS είναι UEFI
/dev/sdc1 fat32 512 MB ( με flag boot/esp)
/dev/sdc2 ext4 (το υπόλοιπο, μείον όσο/αν θες swap και αν δεν θες ξεχωριστό /home), mount as /
/dev/sdc3 swap 32GB (αυτό μπορεί και να μην χρειάζεται με τόση μνήμη, θα δεις αρκετές γνώμες. Όσοι συνιστούν να βάλεις swap, θα πουν ότι η swap θα πρέπει να είναι *1,5-*2 η RAM)

Boot loader στον sdc.
Αν θες ξεχωριστό /home :
dev/sdc1 fat32 512 MB ( με flag efi/esp)
/dev/sdc2 ext4 20 GB /
/dev/sdc3 ext4 (μέγεθος το υπόλοιπο μείον swap) /home
/dev/sdc4 swap
Boot loader sdc

Μετά την εγκατάσταση, στο BIOS θα πρέπει να μπει ως δίσκος εκκίνησης αυτός που έχει το Linux, όχι αυτός που έχει τα Windows.

Είναι 3 οι δισκοι

  1. ssd
  2. 1tb
  3. στην θήκη του DVD 500gb
    Οπότε μου λες να κάνω τα παρακάτω.
    Ανοίγει το PC με live USB
    Ανοίγω gparted
    Φτιάχνω τα παρακάτω partition
    dev/sdc1 fat32 512mb με flag efi/esp
    dev/sdc2 swap 30 GB ( αν θέλω)
    dev/sdc2 / 50 GB (ή όλο)
    dev/sdc3 /home (αν θέλω)
    Boot loader sdc
    Αφού το τελειώσει και βγω από gparted κάνω εγκατάσταση και όταν φτάσω στο να διαλέξω σκληρό κάνω χειροκίνητα διαλέγω αυτά που έχω φτιάξει είδη και προσέχω να μην έχει επιλεγμένο το format και κάνω εγκατάσταση.
    Αν όλα έχουν πάει καλά θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    1 ερώτηση εκτός θέματος τι κερδίζω και τι χάνω αν δεν κάνω swap και /home

Δεν χρειάζεται να πας στο Gparted στην αρχή.
Ξεκίνα την εγκατάσταση κατευθείαν.
Σε κάποιο σημείο θα σε ρωτήσει για το είδος εγκατάστασης με επιλογές :
-erase windows and install mint
-install mint alongside with windows
-…
-SOMETHING ELSE
Επιλέγεις something else και σε πάει Gparted ουσιαστικά. Εκεί θα κάνεις τις κατατμήσεις, και αν δεν κάνεις σωστά την κατάτμηση efi, η εγκατάσταση δεν θα προχωρήσει.
Βάλε το swap τελευταίο.
Format θα πρέπει να γίνει σε ορισμένες κατατμήσεις , θα στο πει μόνο του.
Αν κάνεις ξεχωριστό /home, ουσιαστικά μπορείς να κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού χωρίς να διαγραφούν τα αρχεία που είναι εκεί (σε γενικές γραμμές το λειτουργικό μπαίνει στο /, και μόνο αυτό αλλάζει). Επίσης, μπορεί να είναι κοινό με άλλα λειτουργικά στον υπολογιστή, ώστε όλα τα λειτουργικά να έχουν άμεση πρόσβαση σε αρχεία που είναι αποθηκευμένα εκεί (documents, pictures κλπ). Κάτω από προϋποθέσεις μπορούν να είναι άμεσα προσβάσιμα και από Windows.
Το swap (πολύ χοντρικά) βοηθάει όταν έχεις μικρή μνήμη.
Πρόσεξε πολύ σε ποιο δίσκο πας να κάνεις εγκατάσταση. Σιγουρέψου ότι δεν είναι αυτός με τα Windows.
Καλή επιτυχία.

Ξανα δες το. Είναι μάλλον τυπογραφικό, έχεις βάλει δύο φορές sdc2

EDIT : Τώρα το είδα. Οι δίσκοι είναι τρεις γιατί έχει και NVMe μέσα. Δηλαδή θα πρέπει να σου δίνει
/dev/sda 256 GB (NVMe)
/dev/sdb 1TB (ssd “μαμά”)
/dev/sdc 500GB (στη θέση του DVD)

Ερώτηση μέσα από την εγκατάσταση όταν φτιάξω την κατάτμηση και φτιάξω το κομμάτι efi δεν μπορώ να βάλω flags για αυτό ρώτησα.
Οπότε swap δεν να κάνω και /home αν θέλω να αλλάζω distro και να μην έχω χάσει τα αρχεία μου σωστά;

Την ώρα που κάνεις την κατάτμηση πρέπει να σου δίνει :
-format as (fat32 για την UEFI)
-manage flags (στο dropdown list κλικ στο boot, και θα τικάρει αυτόματα και το πεδίο esp).

Όσον αφορά στην δεύτερη ερώτηση, ναι, αλλά με προσοχή. Μην το δέσεις κόμπο :slight_smile:
Μπορεί να πατήσεις κανένα format της κατάτμησης κατά λάθος και γεια σας. Πάντα backup πρώτα.