Εγκατάσταση Linux σε VirtualBox

Kαλημέρα παιδιά ,
Ως πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς ,μας ανατέθηκε ως εργασία να δημιουργήσουμε σε bash ένα scriptάκι .
Το πρόβλημα ήταν πως οι περισσότεροι φοιτητές ,δεν είχαν ξαναέρθει σε επαφή με Linux & το να περάσουν μία διανομή Linux σε dualboot θα φαινόταν βουνό ,καθώς & επικίνδυνο για το ενδεχόμενο διαγραφής των αρχείων του δίσκου τους από λάθος.
Έτσι ,δημιούργησα αυτόν τον οδηγό σχετικά με την εγκατάσταση μιας διανομής Linux στο VirtualBox!

Ο οδηγός περιλαμβάνει:

  • Λήψη & Εγκατάσταση & ρύθμιση του Virtualbox 6
  • Λήψη & εγκατάστασης την διανομής Linux Mint 19 MATE (Παρόμοια διαδικασία με τις περισσότερες σύγχρονες διανομές LInux)
  • Έγκατασταση των Additional χαρακτηριστικών του VirtualBox στο virtualmachine μας
  • Παρουσίαση δυνατοτήτων του VirtualBox (ένωση οθονών ,screen capture & πρόχειρου ,shared devices)
  • Tips & Tricks για το Virtual Machine σας προτάσεις διαμοιρασμού hardware (ram ,disk ,threads) του υπολογιστή σας με το Virtual Machine

Ο οδηγός αποτελεί συμπληρωματικό βίντεο του "Linux Tutorial for Beginners (Greek) που είχα φτιάξει πρόπερσι! η διαδικασία εγκατάστασης του Linux Mint 19 σε VirtualMachine παραμένει η ίδια με την εγκατάσταση του σε κανονικό υπολογιστή.Οπότε μπορείτε να δείτε πώς να φτιάξετε bootable usb (στο 0:59 ) του άλλου βίντεο & να ακολουθήσετε την εγκατάσταση από το ανανεωμένο LinuxMint19 tutorial που εμπεριέχεται σε αυτό το βίντεο.
Η διαδικασία είναι παρόμοια με τις περισσότερες σύγχρονες διανομές Linux.

Ενα like & μια εγγραφή αν σας άρεσε ο οδηγός μου ,θα βοηθούσε αρκετά :slight_smile:

Πηγή: GNU/Linux - Ελληνόφωνη ομάδα υποστήριξης στο Facebook.

Μια εξαιρετική δουλεία του Δημήτρης Βαγιακάκος και περιμένουμε περισσότερα.

7 «Μου αρέσει»

Καλημέρα.

Πολύ ωραίο video.
Μπράβο.
Εκτός από το virtual box, θα πρότεινα και VMware.

Ειναι το ίδιο εύκολο κι πιο σταθερό.
Αλλιώς hyper-v, δηλ. Το default των Windows, αλλά θέλει μια διαδικασία για να παραμετροποιηθει.

1 «Μου αρέσει»

Να σημειώσουμε εδώ ότι το VMware Player είναι εφαρμογή κλειστού κώδικα (για όσους ενδιαφέρονται) και στη δωρεάν έκδοσή του (όχι την Pro) έχει κάποιες ελλείψεις, όπως πχ. Snapshots, Remote Desktop, USB 3.0 support, αν θυμάμαι καλά.

Θεωρούταν όντως πιο σταθερό από το VirbualBox, αλλά θεωρούταν. Πλέον δεν νομίζω ότι υφίσταται κάτι τέτοιο.

1 «Μου αρέσει»

Για λόγους πληρότητας να προστεθεί πως κάποιες λειτουργίες του VirbualBox δεν είναι ανοικτού κώδικα και πρέπει να κατέβει ένα δωρεάν Extension pack που προσθέτει

  • The virtual USB 2.0 (EHCI) device / The virtual USB 3.0 (xHCI) device.
  • VirtualBox Remote Desktop Protocol (VRDP) support.
  • Host webcam passthrough.
  • Intel PXE boot ROM.
  • Experimental support for PCI passthrough on Linux hosts.
  • Disk image encryption with AES algorithm.

Ευτυχώς τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι κρίσιμο και δεν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση του για μια τυπική χρήση.

Για περισσότερα: https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#intro-installing

Τυπικά είναι καλύτερο να το εγκαθιστούμε από τα δικά του αποθετήρια (https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads) και όχι από αυτά της διανομής μας (και πότε δεν πρέπει να μπλέκουμε τις δυο μεθόδους)

2 «Μου αρέσει»

Μετά από προσωπική εμπειρία σε virtual machines, με Os Linux δε παρατήρησα θέμα πουθενά, δηλ. σε vbox ή VMware, όμως με windows Os, το VMware ανταποκρίνεται πιο σταθερά.

Δηλ. στο vbox είχα αναπάντεχα κολλήματα.

@Asfodelus Το Extencion pack το εγκαθιστώ πάντα, στο vbox, γιατί αλλιώς, δεν εμφανίζεται στη μέγιστη ανάλυση το gui, ακόμη και σε linux.

2 «Μου αρέσει»

Το Extension Pack δεν έχει σχέση με τη μέγιστη ανάλυση. Μάλλον θα εννοείς το VirtualBox Guest Additions.

1 «Μου αρέσει»

Ναι όντως.
Συγνώμη για το μπέρδεμα.

Σταμάτησαν σήμερα οι ποινικές διαδικασίες ενάντια στην VMWare για παραβίαση του GPL. Δεν εξετάστηκε η ουσία της υπόθεσης, ούτε πλήρωσε η VMWare κάτι.

Ένας απλός λόγος να μην χρησιμοποιούμε τα προϊόντα αυτής της εταιρείας, ακόμα και αν μας τα δίνει δωρεάν.