Εγκατάσταση Cinnamon 19.3 με timeshift

Χαιρετώ όλα τα μέλη στο φόρουμ. Με κάποιους από εσάς υπήρξα κάποτε συνδαιτύμονας στο παλιο φορουμ του Μιντ.

Τέλος πάντων έχω φτιάξει ένα σύστημα που επιτέλους δεν υστερεί σε τίποτα από τα win.
Υπήρχε πάντα στο παρελθόν ένας και μοναδικός λογος που κρατούσα και τα win. Τα PC παιχνίδια και το scanner του HP printer μου δεν δούλευαν. Εδώ και κάμποσο χρόνο αυτά τα δύο θέματα έχουν ξεπεραστεί και στην ουσία δεν χρειάζομαι πλέον τα win.

Έχω ένα WIN partition NTFS 750 GB θέλω να το σβήσω και να το προσθέσω στο ext4/home του cinnamon, που με το gparted δεν είναι πρόβλημα. Όμως υπάρχουν επιπρόσθετα και 2 unallocated & 2 NTFS (παλιά απομεινάρια). Εντάξει και αυτό φτιάχνει αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να κάτσει η στραβή και άντε μετά ξανα έγκατασταση drivers για το scanner και ξανα setup τα παιχνίδια και χίλιες δυο επιπλέον ρυθμίσεις.

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως είναι καλύτερα να κάνω format τον δίσκο και να εγκαταστήσω το Cinnamon από το τελευταίο back up που έχω (σε εξωτ HD) στο timeshift? Γίνεται αυτό? Πιά είναι η γνώμη σας?

έχει ποτέ κάποιος από εσάς χρησιμοποιησει το timeshift?

αν δεν σ αρεσουν τα θριλερ και οι ταρζανιες τοτε το win partition και τα “2 unallocated & 2 NTFS (παλιά απομεινάρια)” θα τα σβησεις με το gparted και θα κανεις ενα partition ARXEIA.
Απλος, μπακαλιστικος και σιγουρος τροπος για να μην παιδεύεσαι ασκοπα.

Υπολόγισε πρώτα πόσα GB είναι τα αρχεία που χρειάζεσαι πχ 60 GB φτιάξε ένα partition 60 GB στο ΤΕΛΟΣ του δίσκου σου αποθήκευσε ότι θέλεις εκεί και μετά σβήσε το υπόλοιπο τού δίσκου και μορφοποίησέ το όπως επιθυμείς.
Πρώτα δείξε με φώτο πως φαίνονται τα partition στον δίσκο σου μη γίνει κάποιο λάθος

Συγνώμη αν δεν έβαλα σωστα την φωτο …

sda2 ntfs Δείχνει ΑΔΕΙΟ
sda3 ntfs 848 ~406 ΜΒ Used (ΕΔΩ είναι τα αρχεία που θέλεις)
sda5 /
sda6 /home
sda7 swap
Όπως τα έχεις ΔΕΝ μπορείς να μεγαλώσεις το /home .
Τι θα έκανα εγώ.
1
Διαγραφή το sda2
Μεταφορά του / στην αρχή του sda2
Δημιουργία ενός νέου partition για να βάλω τα 406 ΜΒ (sdax)
το υπόλοιπο του sda2 θα το πρόσθετα στο /home.
Αν ΔΕΝ γινόταν να μεγαλώσω το /home θα το μετέφερα μετά το (sdax) και θα πρόσθετα το υπόλοιπο
2
Κρατάω το sda3
και κάνω νέα εγκατάσταση το / στην αρχή (ΔΕΝ φορμάρω το /home ) ορίζω για /home
το υπάρχον.
Μετά μεγαλώνω το /home κι αν δεν με αφήνει το μεταφέρω μετά το / και το μεγαλώνω κατόπιν
3
Το Timeshift το έχω εγκατεστημένο αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα
Σβήνω το sda2
Δημιουργώ χώρο και σώζω ένα snapshot (timeshift) και δημιουργεί ένα νέο / (ίδιο μ αυτό που έχεις τώρα)
Συνέχεια όπως την 1 περίπτωση για μεγάλωμα του /home

Joe7 & souiters ευχαριστώ.

Ακριβώς για αυτό τον λόγο - πολλά βήματα - το ψάχνω .

Η ανήσυχία μου είναι αν το timeshift μπορεί να εγκαταστήσει το λειτουργικό σε τελείως διαφορετικά partitions μετα από format. Μήπως χρειάζονται τα ίδια partitions που έκανα το back up? Γιατί αν είναι έτσι, to ξεχνώ .

Θα περιμένω λίγο ακόμα. Εξάλου δεν βιάζομαι . Αν δεν πάρω απάντηση για το timeshift θα προχωρήσω με το gparted και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Το timeshift (σε κατάσταση rsync) είναι ένα απλό rsync. Άρα είναι ανεξάρτητο ακόμα και απο τον τύπο της κατάτμησης. Αλλά αλλαγές θα πρέπει να γίνουν ακόμα και αν οι κατατμήσεις είναι ακριβώς ίδιες γιατί αλλάζουν τα id και θέλει να ενημερώσεις το fstab.

Ας το ξαναπούμε άλλη μια φορά. Το Timeshift δεν είναι λύση για backup.

Αν έχεις ένα εξωτερικό μέσο μετέφερε εκεί τα αρχεία και διέγραψε εντελώς τον δίσκο. Αν δεν έχεις ένα, τότε φρόντισε το αμέσως, γιατί δεν έχεις backup.

Στην συνέχεια φτιάξε ένα πολύ μεγάλο /home και εγκατέστησε από την αρχή το σύστημα. Θα σου πάρει πολύ λιγότερο χρόνο και θα έχεις κάνει καλύτερη δουλεία. Όσο για τον scanner το έκανες μια φορά το ξανακάνεις. Τα παιγνίδια είναι εγκατεστημένα στο /homeέτσι και αλλιώς.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Talos,

Όταν βρω τον χρόνο και την διάθεση για νέα εγκατάσταση μάλλον αυτό θα κάνω. :ice_cream: