Εγκατάσταση cinnamenu σe dock plank

Γεια σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά.
Είμαι με linux mint cinnsmon και εκεί που κινδύνευα να μείνω χωρίς οθόνη, βρέθηκα τελικά με 2 έκανα την σύνδεση και των δύο με τον υπολογιστή και όλα καλά. Στη μία οθόνη έχω μια γραμμή εργασιών και στη δεύτερη έχω βάλει το dock plank. Υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί η μικροεφαρμογή cinnamenu, που μ΄αρέσει πολύ εμφανισιακά, στο στο dock plank ή παιδεύομαι και σας παιδεύω επί ματαίω;

Από τη στιγμή που είναι πρόσθετο για το panel του cinnamon όχι. Ίσως μπορείς όμως να προσθέσεις ένα ακόμη panel του cinnamon στην οθόνη με το plank με μέγεθος τόσο όσο το εικονίδιο του cinnamenu και να το βάλεις δίπλα από αυτό του plank. Θα πρέπει βέβαια και το plank να το μικρύνεις λίγο. Έχω πολλά χρόνια να το χρησιμοποιήσω αλλά φαντάζομαι έχει τη δυνατότητα να προσαρμοστεί το μέγεθός του.

Μπορείς όμως να προσθέσεις ένα δεύτερο ή και τρίτο και να βάλεις εκεί σχεδόν ότι θέλεις. Υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις, αλλά δεν θα το κάνεις ποτέ dock, καταλαμβάνει πάντα το πλήρες μήκος της οθόνης

Update: Παρόλο που αυτά που λέει ο @dancaer69 είναι σωστά, ίσως να μην ισχύει για το mintmenu του mate. Δες αν μπορείς να προσθέσεις το /usr/bin/mintmenu υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Asfondelus, (Αλήθεια σημαίνει κάτι το όνομα που μπορεί να ειπωθεί;) μου έδωσες κάποιες ιδέες για δοκιμή. Όσον αφορά το menu το plank που εγκατέστησα από το synaptic, έχει δικό του μενού, μόνο που μου αρέσει οπτικά και όχι λειτουργικά, το cinnamenu

1 «Μου αρέσει»