Έχω κολλήσει στο bios

Βγάλε την πατάρια βγάλε και το καλώδιο τροφοδοσίας και πάτα το power για ένα λεπτο

Γιατί νομίζω ότι είναι ανοιχτό το secure bios και επειδή είδε αλλαγή hardware βάρεσε τσάμικο?!

Ρώτα κανέναν τεχνικό τηλεφωνικά στο Πλαίσιο μπας και σε βοηθήσει, πιάσε τον από τη καλή του.

Καλημέρα σε όλους…

@Argi και @anon12951060 τα δοκίμασα αυτά. Έβγαλα μπαταρίες(laptop και μητρικής) και την τροφοδοσία. Αφαίρεσα και τον σκληρό δίσκο και τις ram.Το αποτέλεσμα χωρίς ram και δίσκο ήταν μαύρη οθόνη. Το αποτέλεσμα χωρίς δίσκο, ήταν να ανοίξει και να παραμείνει κολλημένο στην post screen, χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.

@SomniusX αν ισχύει ότι είναι ανοιχτό το secure bios τι γίνεται; και γιατί με ανησυχεί αυτό το τσάμικο; Όσο για το πλαίσιο… Δεν μπαίνω στον κόπο… Γιατί τα παιδιά μπορεί να είναι πολύ καλά, αλλά η πολιτική που τους βάζουν να ακολουθούν είναι ότι χειρότερο. Το προσπάθησα χωρίς αποτέλεσμα. Και δεν πρόκειται να το πάω για τεχνική υποστήριξη στο πλαίσιο.

Όταν έβγαλες την πατάρια και το ρεύμα πάτησες το power για ένα λεπτό??? Το πλήκτρο για να μπεις στο Bios είναι σε κάποια το eskape σε άλλα το f2 σε κάποια το f10 η το 11 η 12

σε dell λαπτοπ καποια στιγμη εκανα αναβαθμιση bios για να το ξεμπρικαρω. Τα λιγα που θυμαμαι ειναι οτι εγραψα τα απαραιτητα αρχεια σε ενα usb, ανοιξα το λαπτοπ με συγκεκριμενο τροπο (κατι πατουσα) εκανε εγγραφη το bios στο laptop χωρις να βλεπω κατι στην οθονη (αναβοσβηνε το λαμπακι του στικ)και επιδιορθωθηκε. Ψαχνοντας ομως ειχα βρει και ενα custom bios που εδειχνε ολες τις λειτουργιες και μπορουσες να πειραξεις τα παντα. Ετσι εβαλα κι αυτο μετα.

1 «Μου αρέσει»

Ναι υπάρχει και αυτό αλλά δεν νομίζω να βρει το κατάλληλο Bios για turbox.

Δοκίμασε να κρατάς το f2 πατημένο και μετά να πατήσεις το power άφησε το power και μετά άσε το f2

@anon88072451 ναι… Αυτό ίσως είναι μια λύση… Αλλά ότι έχω δει για bios είναι με mods.Θα το κοιτάξω αυτό. Νομίζωο συνδιασμος είναι fn + d.

@anon12951060 το f2 είναι στη δική μου περίπτωση (έτσι γράφει και στην post screen)

Αυτά που έχω δοκιμάσει είναι.
αφαίρεση μπαταρίας laptop, cmos και power button για 1 λεπτό αλλα και 5 - 6 φορές
αφαίρεση σκληρού δίσκου και λειτουργία (μαζί με το πρώτο βήμα)
αφαίρεση σκληρού δίσκου και ram (πάλι με το πρώτο βήμα)
έναρξη κρατώντας πατημένο το f2 πριν πατήσω το f2

Δυο ακομα πραγματακια που θα προτεινα να δοκιμασεις:

#1) Βγαλε μπαταρια του λαπτοπ (κρατα της μητρικης συνδεδεμενη και την RAM εγκατεστημενη) και βγαλε και τον δισκο και βαλε ενα USB στικακι με μια Live διανομη. Αντι για το F2 πατας το κουμπι που ειναι για το boot menu και διαλεγεις να κανεις boot απο το στικακι. Αν σου δουλεψει τοτε εισαι ΟΚ. Σηγουρεψου οτι ειναι μια διανομη που υποστιριζει και SecureBoot σε περιπτωση που υπαρχει στο λαπτοπακι σου ενεργοποιημενο. Τουλαχιστον ξερεις οτι ο υπολογιστης ακομα δουλευει σωστα παρολο που δεν μπορεις να μπεις στο BIOS (για την ωρα).

#2) Αντι να το κρατησεις το F2 πατημενο συνεχεια… πατα το επανελλημενα πολυ γρηγορα (σαν να πυροβολας διαστημοπλοια οταν παιζεις παλια arcade παιχνιδια)… μεχρι να δεις και την οθονη του POST.

Εαν σε βαλει στο BIOS τοτε εισαι ενταξει. Εαν δεν σε βαλει… μην το πεταξεις… κανε λιγη περισσοτερη ερευνα ειμαι σηγουρος οτι δεν εισαι ο μονος με αυτο το θεμα.

Ελπιζω να βοηθησα

Έχεις δοκιμάσει απλά να βάλεις ένα καινούριο στικακι με ένα live ubuntu απλά για να δεις τι κάνει???Η και τα win

@GNUTechie έχω δοκιμάσει να βάλω το stickακι που είχα 2 διανομές μέσα, για εγκατάσταση. Μήπως με τον οποιοδήποτε τρόπο μπουταρε σε usb. Αλλά χωρίς επιτυχία.Θα ψάξω να βρω τρόπο να φτιάξω ένα usb όπως είπες, μήπως γίνει έτσι κάτι.
Η λύσημε τα κουμπιά… Δοκίμασα κάθε πιθανό τρόπο και συνδιασμο (που ξέρω για το συγκεκριμένο laptop) συμπεριλαμβανομένων και αυτών που ανέφερες. Αλλά καμιά αλλαγή.

@anon12951060 όπως είπα και στον GNUTechie, δεν έχω καθαρό stickακι με μια διανομή, αλλά έχω με 2 για να κάνω εγκατάσταση (multiboot). Προσπάθησα να το κάνω boot και να έκανα format κτλ. Αλλά δεν έγινε τίποτα, έμεινα κολλημένος στην post screen.

Λογικά αφού είχες κάνει εγκατάσταση σε ide και μετά αλλαξες σε ahci ξέσκισες τον boot loader γιαυτό έχεις μαύρη οθόνη. Φτιάξε ένα καινούριο στικ από άλλο πσ

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από ζημιά στην μητρική. Δοκίμασε το να φορμάρεις τον δίσκο μακριά από τον υπολογιστή σε άλλο σύστημα;

Από το όλο θέμα καταλήγω ότι μάλλον η μόνη λύση είναι ένα flash για το bios (αυτό που ανέφερε ο Kostas_Kostas). Εγώ μάλλον θα το πήγαινα στο πλαίσιο και θα ζητούσα ενημέρωση bios με την ελπίδα να έχουν το σωστό και να δουλέψει.

Λοιπόν… Μίλησα με τεχνικό, το κοίταξε (όχι στο πλαίσιο) και το πρόβλημα είναι στο chipset. Απ ότι μου είπε ύστερα από συνομιλία με άλλους συναδέλφους του, του είπαν πως είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στα turbo x (στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα). Το πήγα λοιπόν και σε 2ο τεχνικό για να το επιβεβαιώσει… Και είναι όντως το chipset. Ελπίζω λοιπό, το πρόβλημα να μην δημιουργήθηκε από την αλλαγή που έκανα εγώ (bios sata mode selection) από IDE σε AHCI.

Φτιάχνετε??? Αυτό παίζει ρόλο.

Ναι, δεν ξέρω αν επισκευάζει το υπάρχον ή θα κάνει αλλαγή. Αλλά ο τεχνικός μου είπε ότι φτιάχνετε (μου είπε το κόστος) και μου είπε ότι θα έχει 6 μήνες εγγύηση. Εντάξει… Δεν παραπονιέμαι ιδιαίτερα, άντεξε χρόνια… Αναμενόμενο ήταν βγάλει κάτι μεγάλο. Τώρα, όταν το πάρω στα χέρια μου… Θα μάθουμε τα νεότερα. Έχω και αρκετές νέες απορίες εκτός hardware τώρα :sweat_smile:

Άνοιξέ ένα καινούριο post και λογικά θα βοηθήσουν όλοι :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.