Δύσοσμοι προβληματισμοί για το μέλλον του Linux

Αυτή η σελίδα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς μετράει… Τον Φεβρουάριο το Linux είχε 6,3% περίεργο δεν είναι να έχασε σχεδόν 5% μέσα σε 2 μήνες;

Μέχρι και τον Μάρτιο η Ελλάδα ήταν Νο1 στον κόσμο σε ποσοστό χρήσης Linux, βάσει του statcounter. Τώρα γιατί εμφανίζεται με τόσο χαμηλό ποσοστό τον Απρίλιο, δεν ξέρω. Ίσως πρόκειται περί λάθους. Πιθανόν να έχει να κάνει με την πανδημία καθώς οι επιχειρήσεις ήταν κλειστές, τα σχολεία ήταν κλειστά και πολλοί γύρισαν σε άλλες μορφές computing από το σπίτι τους. Ας περιμένουμε επιστροφή στην κανονικότητα και βλέπουμε. Εγώ κρατάω στα στατιστικά που έβλεπα τους προηγούμενους μήνες που εμφάνιζαν χρήση Linux από τους Έλληνες άνω του 5%.

Το αναφέρει πως μετράει. Είναι βάσει επισκέψεων σε >2.000.000 sites

Statcounter is a web analytics service. Our tracking code is installed on more than 2 million sites globally. These sites cover various activities and geographic locations. Every month, we record billions of page views to these sites. For each page view, we analyse the browser/operating system/screen resolution used and we establish if the page view is from a mobile device. For our search engine stats, we analyze every page view referred by a search engine. For our social media stats, we analyze every page view referred by a social media site. We summarize all this data to get our Global Stats information.

Διαφωνώ με αυτήν την προσέγγιση (εκτός αν κάπου σε έχασα στο συλλογισμό σου).
Το symmetrical σε καναδυό χρόνια στην ελλάδα θα είναι πολύ πιο διαδεδομένο - οι μικροί πάροχοι κάνουν πολύ καλή δουλειά και στην εξάπλωσή τους και στην πίεση που ασκούν.
Ή εν πάσει περιπτώσει το asymmetrical θα γίνει λιγότερο asymmetrical ή έστω με πιο ανθρωπινές ταχύτητες στο upstream.

Εγώ το self hosted το βλέπω ως λύση για τους λίγους και τους ψαγμένους - εκεί είναι η βασική διαφωνία μου με την προσέγγισή σου. Εκτός ίσως (να μία business idea - κρατάω το credit!) αν σκάσουν μύτη υπηρεσίες που σου στήνουν σπίτι σου το “google cloud” σου με όλες τις απαραίτητες υπηρεσίες και στο συντηρούν με διάφανο τρόπο και χαμηλή μηνιαία χρέωση.

Υπερβάλλεις λίγο. Java και javascript πάνε σύννεφο και αέρα και κάνουν δουλειά!

1 «Μου αρέσει»

“ΤΙ άλλο μπορεί να πάει σκατά και πως θα το αποφύγουμε;” : Καλό…με έκανες και γέλασα !
Η μία πανδημία πάνω στην άλλη ακούω. Και πέραν αυτών που ακούγονται στις ειδήσεις κυκλοφορούν και κάτι προφητείες κάτσε καλά…χααχαχαχ Λοιπόν, αν δεν έρθει πείνα θα έρθει “στένεμα”… Όποιος δεν πεινάει και διαθέτει 30 ευρώ το μήνα για να “παίζει” με το photoshop, ενώ το παιδί του φοράει τρύπια παπούτσια, με γειά του με χαρά του…
Τους επαγγελματίες της αγοράς που αναζητούν ακριβές λύσεις κάποιες φορές τους καταλαβαίνω , αυτοί επενδύουν όμως, περιμένουν απόσβεση και κέρδη, δεν περνάνε απλά την ώρα τους.
Μια χαρά θα πάει το Linux…!!! (Προφητεία χαλαρά… :smile:)

2 «Μου αρέσει»

Παρ’ οτι εχουμε μιλησει αρκετα για το θεμα. Το linux desktop δεν παει καλα. Αν αφαιρεσουμε το ubuntu τοτε ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα… Το linux ομως αν πουμε οτι θεωρουμε τον πυρηνα τοτε μπορουμε να πουμε οτι θριαμβεύει. Καμερες, συστηματα ασφαλειας, τηλεορασεις, παιχνιδομηχανες, εξυπνα σπιτια, σερβερ, τηλεφωνικα κεντρα, κινητα τηλεφωνα, συσκευες καθε ειδους, διαστημοπλοια, πυρηνικοι σταθμοι, iss, και οτι μπορει κανεις να σκεφτει, διαθετει linux kernel. Οποτε, εφοσον o kernel θα εξελισεται, παντα καποιοι θα φτιαχνουν μια διανομη πανω στον πυρηνα. Ηδη ξεκινησαν και καποιες “σοβαρες” προσπαθειες για linux σε κινητα και νομιζω οτι καποια στιγμη θα υπαρχει και σοβαρη τριτη επιλογη περαν του ios και του android. (Προφητης - τα snap θα κανουν μεγαλη δουλεια σε κινητα με linux)

Πολυ ενδιαφερον μου ακουστηκε αυτο. Γιατι τα snap συγκεκριμενα;
Επισης, κανεις δεν παει καλα σε desktop, σιγουρα οχι τα παραθυρα, αν και εχουν μακραν το μεγαλυτερο μεριδιο, αλλά δε βλεπω μελλον, και νομιζω ουτε και η apple με τα δικα της…

η ορθή σύγκριση είναι το linux desktop του 2010 με το linux desktop του 2020… εγώ προσωπικά βλέπω τεράστια βελτίωση σε όλους τους τομείς :wink:

3 «Μου αρέσει»

Συγκεκριμενα, γιατι προωθητε… απο αυτους που κινουν την τεχνολογια. Σιγουρα και τα αλλα container θα κανουν δουλεια, αλλα σε ενα φορητο λειτουργικο, θες οσα εχουν ολοι. Και το skype και το chrome κτλ.

Οι πωλησεις των σταθερων φθινουν αλλα εχει ακομη πολλα χρονια μεχρι να μηδενισουν(λογικα θα προσπαθησουν καποια στιγμη το κινητο να συνδεεται με μια οθονη στο γραφειο και με πληκτρολογιο ποντικι… οπως ηταν το asus transformer… ε ας πουμε οτι θα ειναι υβριδικο συστημα… Γι αυτο και το linux πρεπει να βιαστει για σοβαρη προταση σε κινητο! )

2 «Μου αρέσει»

ναι, λογικο μου ακουγεται, ειδαμε ηδη ομως ενα βιντεο με linuxοτηλεφωνο σε αυτη την κατευθυνση →

Τα linuxoτηλεφωνα εχουν ακομη πολυ δρομο. Πρεπει να υπαρχουν και ναυαρχιδες, και φθηνα, και μεσαια κατηγορια. Κυριως ομως να μπορεις να τα αγορασεις σε καταστηματα στη γειτονια με τιμες παραπλησιες του ανταγωνισμου. Τι να το κανω το fairphone (αν το λεω καλα) που ειχε επιδοσεις κατω του μετριου, και τιμη σαν iphone…!!! Μονο και μονο επειδη επαιζε ubuntu. Και τωρα οι λυσεις που υπαρχουν ειναι με προπαραγγελια κτλ. Δηλαδη ας πουμε τιποτα για να ειμαστε μεσα

1 «Μου αρέσει»

Ναι σωστα ετσι ειναι. Ομως εγω θελω να εστιασω στο γεγονος οτι ενα λινουξοτηλεφωνο, μου φαινεται οτι θα ειναι πολυ πιο ετοιμο να κανει αυτη τη μεταβαση, δηλαδη και κινητο, αλλά και να χρησιμοποιειται σε συνδεση με οθονη κλπ σαν desktop. Αυτο που πρεπει να τρεξει μαλλον πιο πολυ, ειναι να ειναι αρκετα χρησιμο σαν κινητο τηλεφωνο, νομιζω εκει εχει καποιο δρομο ακομα. Αλλά σαν υβριδικο μαλλον θα ειναι πιο ετοιμο και ισως θριαμβευσει και εκει (λεω εγω τωρα). Πως το βλεπεις αυτο; Ειδικα για κατι τηλεφωνα παραπλησια με αυτο στο παραπανω βιντεο, θα εδινα καμποσες πιθανοτητες… (που δεν ειναι fairphone)

Εγω πιστευω οτι υπαρχει χωρος για το linux σε υβριδικο περιβαλλον. Ομως οταν η samsung εβγαλε το tizen!!! (μαλλον αυτο ηταν) το εβγαλε σε συσκευες με 512mb ram και με εστιαση την ινδικη αγορα. Λες και ηθελε να αποτυχει…

Το δευτερο ειναι οτι ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη. Οι ανθρωποι εχουν συνηθισει να ειναι διαφορετικοι. Θελουν να εχουν κατι που να τους ξεχωριζει. Εκει το linux θα κερδισει. Ομως δεν εννοω μονο το λειτουργικο. Θελει εκατονταδες διαφορετικες συσκευες. Αλλη με καλη καμερα, αλλη με διπλες sim, αλλη με ωραιο φινιρισμα κτλ. Επειδη ομως η κοινοτητα δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα, θα πρεπει καποιες εταιρειες να το πιστεψουν και να κανουν αρκετες συσκευες με linux.

2 «Μου αρέσει»

ναι, για αυτο λεω οτι μπορει να θριαμβευσει και εκει το λινουξ, γιατι μιλαμε για παιχνιδι σε άλλο γηπεδο (αν θυμασαι που εχουμε ξαναπει κατι τετοιο) αρα χωρος για άλλες εταιρειες να παρουν μεριδιο αγορας…

1 «Μου αρέσει»

Το θεμα ειναι οτι στα κινητα υπαρχουν πολλες κλειστες τεχνολογιες και ειναι δυσκολο να το διαχειριστουν μικρες εταιρειες. Ομως εταιρειες που παραγουν και hardware οπως η samsung,μπορουν να κανουν οτιδηποτε χρειαστει. Θα δειξει…

Αναμενουμε και καινουριους mobile επεξεργαστες x86-64 απο intel και απο amd

(Καποια στιγμη κοιταζα στο passmark επεξεργαστες x86 με βαση το χαμηλο tdp και ποσο πιαναν στο benchmark. Νομιζω βρηκα εναν i5 με 4watt tdp και βαθμολογια 3.000 σχεδον. Κατι τετοιο μπορει να σταθει και να κανει παπαδες)

1 «Μου αρέσει»

Λογικά σε 4-5 χρόνια θα εμφανιστεί στην αγορά ο risc-v σε αρκετές συσκευές και σε μια 10ετια προβλέπω να χορεύουν όλοι στον ρυθμό του… Προφητεία και έτσι… :slight_smile: και όταν κάτι είναι open κολλάει απίστευτα με το linux…

χμ… θα μπορουσε… Μην ξεχναμε ομως οτι οι arm επεξεργαστες εχουν πανω απο 30 χρονια στην αγορα, και αν τα τελευταια 10 χρονια, εταιρειες οπως η qualcom η samsung και η apple δεν τους επελεγαν, θα ηταν οτι ειναι τωρα οι mips… και η εταιρεια arm θα ηταν ενα συνοικιακο γραφειο στην αγγλια… οποτε το μελλον θα δειξει

Με τη διαφορά όμως ότι οι επεξεργαστές arm δεν είναι open hardware και o risc-v έχει και αυτός την ιστορία ή καλύτερα τους προγόνους του που ξεκινά περίπου το 1980 ως risc.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος επεξεργαστή risc είχε και η κονσόλα Nintendo 64 που ηταν ισχυρότερη από το playstation 1…

Και που ειναι η nintendo τωρα;; Πλακα κανω… Απλα οταν το software ειναι open μπορει ενας προγραμματιστης στο σπιτι του να το κανει οτι θελει. Οταν ομως ενας επεξεργαστης ειναι open, πρεπει μια εταιρεια να επενδυσει καμποσα εκατομμυρια, αν οχι δισ για να φτιαξει γραμμες παραγωγης και να κανει ερευνα. Στην arm περαν της αδειας χρησης, ολοι οι κατασκευαστες παιρνουν και τη βασικη δομη και ολη τη δουλεια που εχει γινει αυτα τα χρονια. Ειναι παραπανω απο τη μιση διαδρομη απ οτι να ψαχναν με εναν open επεξεργαστη

Η Nintendo έφαγε το κεφάλι της γιατί επέμενε στις κασέτες των 16-18mb και το playstation είχε το ωραιότατο cd των 750mb…
Επίσης αν δείς τα platinum member του risc-v θα βρεις ανάμεσα τους την Samsung και την Google…