Duckduckgo: Λογοκρισία ή κάτι άλλο;

@anon88072451 και το ghostery ειχε πιαστει να κανει τετοια ενω υποτιθεται οτι μπλοκαρε διαφημισεις, και tracking. πιαστηκε να συλλεγει δεδομενα και να τα δινει στους «μπλοκαρισμενους» trackers/διαφημιστες. οταν δηλαδη εσενα σε εμφανιζε οτι μπλοκαρε τα ταδε tracking/ad στοιχεια, τα ιδια αυτα δεδομενα τα εδινε και σε αυτους (οτι δηλαδη μπλοκαρε τα ταδε στοιχεια και ποσες φορες τα μπλοκαρε)

οποτε ενω απο τη μια «μπλοκαρε» tracking/ad στοιχεια, απο την αλλη ρουφιανευε οτι μπλοκαρε και ποσες φορες στους εκαστωτε «ενδιαφερομενους». και ετσι ηταν μια τρυπα στο νερο η ολη ιστορια ουσιαστικα, αφου οι «ενδιαφερομενοι» γνωριζαν τι ειχε «περαση» και τι οχι, σαν να μην γινοταν καν μπλοκαρισμα, αφου ουσιαστικα το ιδιο το «antitracking/adblock» προσθετο σε εκανε εν αγνοια σου tracking για λογαριασμο τους

1 «Μου αρέσει»

Χωρίς να θέλω να κάνω de-railed το θέμα, και αν επιτρέπει ο @raik και οι διαχειριστές αλλιώς να πάει σε καινούριο νήμα (υπάρχουν προηγούμενα νήματα αλλά ξέφυγαν).
Ποιά μηχανή αναζήτησης χρησιμοποιείτε σήμερα?

Nαι μια χαρά… Και εγώ σκεφτόμουνα να πω οτι η startpage έχει πουληθεί σε διαφιμιστική εταιρεία…
Εγώ χρησιμοποιώ την searx πιο πολύ. Εναλλακτικά χρησιμοποιώ και άλλες (ποτέ google) χωρίς να έχω καταλήξει κάπου. Προς το παρών μου φαίνεται κάπως ενδιαφέρον η qwant (που πέρνει αποτελέσματα από το bing νομίζω)…

2 «Μου αρέσει»

Το πως λειτουργεί το ad σύστημα τους εξηγείται στην σελίδα τους.

Do Brave Ads replace web page ads? What do Brave Ads look like?

No, Brave Ads do not replace the ads that the Brave Browser blocks on web pages. Instead, Brave Ads are displayed privately to you, and served directly from the browser—your data never leaves your device.

Are Brave Ads opt in? Can I control the frequency or appearance of ads?

Ads in Brave Rewards are designed to be shown only when the time is right, and notification ads default to display a maximum of 5 times per hour. You can choose to change this from 1 to 10 times per hour, or turn them off completely. You can also hide sponsored images on the new tab page or the Brave News feed. And of course, you can opt in or out of seeing Brave Ads at any time. You are in full control.

Are Brave Ads “personalized?” Do they collect data about me?

Brave Ads do not collect information about you. While Big Tech advertising relies on companies collecting information about you, and transferring that data to their servers, with Brave Rewards ad matching happens directly on your device. Your browsing activity never leaves your device.

Brave Rewards locally picks which private ads to show you based on your browsing activity. Then, Brave uses an anonymous accounting process to confirm ad event activity, keep personal details private, and ensure people earn rewards for their attention.

This means that while Brave Ads are shown based on your browsing activity, this matching is hidden to Brave: it only happens on your device, and no personal data reaches Brave’s servers. Neither Brave nor advertisers know who you are or what you’re viewing online.

Βασικά οι διαφημίσεις είναι opt-in, δεν εμφανίζονται και δεν αντικαθιστούν τις διαφημίσεις στις ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι (αυτές μπλοκάρονται), και υπάρχει personalization που γίνεται τοπικά στο browser.

Οπως ειπα εγω δεν σταθηκα σ αυτα που λενε εξω. Εκανα εγγραφη σαν διαφημιστης. Εψαξα ποιος χρηματοδοτει τον brave και αλλα πολλα που τα εχω γραψει στο αλλο νημα. Περαν αυτου ομως εγω δεν ειμαι κατα. Αφου ειναι μια εταιρεια που εχει χρηματοδοτηθει με καμποσα εκατομμύρια, λογικο ειναι να πρεπει τα funds που εχουν επενδυσει να βγαλουν και κερδος. Το μονο προβλημα ειναι οτι οι διαφημισεις ειναι πανακριβες οπως αναφερω στο αλλο νημα και ειναι μονο για εταιρειες με πολυ ακριβα προιοντα. Ισως αυτο αν δεν αλλάξει να εχουν προβλημα. Πχ δεν μπορει να διαφημιζονται βιλες στη μυκονο με 5000ε τη μερα γιατι μπορουν να διαφημιστουν και να μην μπορει να διαφημιστει ενα μικρο οικογενειακο ξενοδοχειο στη χιο.

Παντως εγγυουνται οτι υπαρχει tracking σε επιπεδο συσκευης και οχι λογαριασμου. Αυτο ειναι ας πουμε το ατου τους και απο τα analytics που ειδα ειναι μην πω και καλυτερα απο της google. Αυτο μαλλον γιατι ερχονται απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου και δεν εχουν να αντιμετωπισουν αμεσα την ευρωπαικη ενωση λογικα

Βεβαια ξανατονιζω οτι ενα ενημερωτικο μεσο που εχει βαλει διαφημισεις και βγαζει τα εξοδα του ο brave του τα αφαιρει… Ειναι διαφορετικο να αφαιρέσεις εσυ τα εσοδα απο μια ηλεκτρονικη εφημεριδα γιατι δεν το θελεις και ειναι διαφορετικο να το κανει μια εταιρεια για να κερδισει πελατες… Ιδεολογικα μιλωντας…

Βεβαια ξανατονιζω οτι ενα ενημερωτικο μεσο που εχει βαλει διαφημισεις και βγαζει τα εξοδα του ο brave του τα αφαιρει… Ειναι διαφορετικο να αφαιρέσεις εσυ τα εσοδα απο μια ηλεκτρονικη εφημεριδα γιατι δεν το θελεις και ειναι διαφορετικο να το κανει μια εταιρεια για να κερδισει πελατες… Ιδεολογικα μιλωντας…

Ναι, αν και τεχνικά μου φαίνεται εντάξει, σ´ αυτό συμφωνώ απολύτως. Άμα συμπεριλάβεις BAT και tipping, εν τέλη καταλήγεις σε ένα κλειστό ad ecosystem. Ίσως είναι καλύτερα για τους χρήστες αλλά ό,τι χειρότερο για τους δημιουργούς.

Ναι είναι ξεκάθαρα λογοκρισία, είναι κάτι τέτοια που με έκαναν να αφήσω πίσω το duckduckgo και να πάω στο Brave Search και φυσικά σε Brave browser. Πραγματικά έχει παραγίνει το κακό. Εάν το ψάξεις λίγο δεν είναι μόνο η λογοκρισία που είναι το επικίνδυνο αλλά και ο ξεκάθαρος πλέον επηρεασμός των ανθρώπων μέσα από τον έλεγχο των αποτελεσμάτων στις αναζητήσεις. Στο χέρι μας είναι να μην το ανεχτούμε και να αλλάξουμε πλατφόρμες αναζήτησης.

1 «Μου αρέσει»

H wikipedia εξηγει το σκόπο της DuckDuckGo :
“DuckDuckGo does not show search results from content farms.”

Επίσης, αν δείτε την privacy policy θα διαπιστώσετε
ότι δεν κράταει κανένα log για τα click στα αποτελέσματα αναζήτησης για τους χρήστες, γι’αυτό και δεν γνωρίζουμε πόσοι χρησιμοποιούν αυτή την μηχανή.

Για τον brave browser μόνο καλά λόγια εχω να πω.

Καλή χρονιά!

1 «Μου αρέσει»

Άσχετο-σχετικό με το θέμα, το λεγόμενο fact checking με τον τρόπο που γίνεται αποτελεί ανοιχτή πληγή για τον λεγόμενο ορθολογικό χώρο (αφού με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τον καθιστά στρατευμένο και μέρος της πόλωσης).

Μια ενδιαφέρουσα ιστορία έχω να πω, όταν πριν απο τέσσερα περίπου χρόνια είχα δοκιμάσει το πρόσθετο της ιστοσελίδας ελληνικά-hoaxes που σου έβγαζε μια επισήμανση στην κορυφή των ιστοσελίδων που αναπαρήγαγαν ψευδείς ειδήσεις αντλώντας στοιχεία απο την βάση δεδομένων του σάιτ τους, όπου και γίνεται το fact checking.

Τι έκανε λοιπόν αυτό το πρόσθετο. «Κοκκίνιζε» (πέρα απο τους συνήθεις ύποπτους) ακόμα και σελίδες που δεν συνηθίζουν να επιδίδονται στην τακτική του click-bait και των fake news αλλά μέσα στον πακτωλό καθημερινών δημοσιεύσεων τους ξέφυγαν και 1-2 ψευδείς ειδήσεις στα χρονικά (πως ξέρω οτι πρόκειται για 1-2 περιπτώσεις; Το ίδιο το πρόσθετο μαζί με την επισήμανση σου έδινε και σύνδεσμο με αναλυτική αναφορά για τις ψευδείς ειδήσεις κάθες σελίδας - που ήταν βασικά τα αποτελέσματα αναζήτησης του site τους για την εκάστοτε σελίδα).

Το θέμα είναι οτι όταν έμπαινες στις ιστοσελίδες «μεγάλων και σοβαρών» δημοσιογραφικών ομίλων όπως του ΣΚΑΪ και του Πρώτου Θέματος, η επισήμανση οτι η σελίδα έχει αναπαράξει στο παρελθόν ψευδείς ειδήσεις ήταν ανύπαρκτη. Παρότι στην ίδια την σελίδα τους έβρισκες πολυάριθμες αναφορές για ψευδείς ειδήσεις που αφορούσαν σ’ αυτές τις σελίδες. Τα συμπεράσματα δικά σας…

υγ. Δεν ξέρω αν συντηρούν ακόμα το πρόσθετο και αν άλλαξε κάτι έκτοτε.

2 «Μου αρέσει»