DSD cantata προβλημα

τελικα εγκατεστησα το alsacap

 alsacap

*** Scanning for playback devices ***
Card 0, ID PCH', name HDA Intel PCH’
Device 0, ID VT1802 Analog', name VT1802 Analog’, 1 subdevices (1 available)
2 channels, sampling rate 44100…192000 Hz
Sample formats: S16_LE, S32_LE
Subdevice 0, name subdevice #0' Device 2, ID VT1802 Alt Analog’, name VT1802 Alt Analog', 1 subdevices (1 available) Error opening sound device for card 0, device 2: Device or resource busy. Skipping. Device 3, ID HDMI 0’, name HDMI 0', 1 subdevices (1 available) 2..8 channels, sampling rate 32000..192000 Hz Sample formats: S16_LE, S32_LE, IEC958_SUBFRAME_LE Subdevice 0, name subdevice #0
Card 1, ID NVidia', name HDA NVidia’
Device 3, ID HDMI 0', name HDMI 0’, 1 subdevices (1 available)
2…8 channels, sampling rate 32000…192000 Hz
Sample formats: S16_LE, S32_LE
Subdevice 0, name subdevice #0' Device 7, ID HDMI 0’, name HDMI 0', 1 subdevices (1 available) 2..8 channels, sampling rate 32000..192000 Hz Sample formats: S16_LE, S32_LE Subdevice 0, name subdevice #0
Device 8, ID HDMI 0', name HDMI 0’, 1 subdevices (1 available)
2…8 channels, sampling rate 32000…192000 Hz
Sample formats: S16_LE, S32_LE
Subdevice 0, name subdevice #0' Device 9, ID HDMI 0’, name HDMI 0', 1 subdevices (1 available) 2..8 channels, sampling rate 32000..192000 Hz Sample formats: S16_LE, S32_LE Subdevice 0, name subdevice #0
Card 2, ID D20', name DAC Box DS2 USB Audio 2.0’
Device 0, ID USB Audio', name USB Audio’, 1 subdevices (1 available)
2 channels, sampling rate 44100…768000 Hz
Sample formats: S32_LE, SPECIAL
Subdevice 0, name `subdevice #0

Για να συνεισφέρεις με τη σειρά σου στην αλληλοβοήθεια που παρέχεται σε αυτό το forum καλό είναι να αναφέρεις πως το εγκατέστησες.

1 «Μου αρέσει»

κατεβασα το πακετο απο aur και εκτελεσα τις παρακατω εντολες

makepkg -g 
updpkgsums
makepkg 
pacman -U [pkg name]
1 «Μου αρέσει»

Τελικά εντάξει με την εγκατάσταση του alsacap αν μπορείς να βοηθήσεις

Άρα από ότι μπορώ να καταλάβω ο DAC σου (η USB συσκευή στο τέλος της πιο πάνω ανάρτησης) δεν παίζει native DSD.
Άρα πρέπει να ρυθμίσεις τον όποιο player χρησιμοποιείς να παίζει σε DoP ώστε να μην γίνεται resampling του αρχείου σε PCM.
Οι πιο πολλοί players αν δεν υπάρχει η ρύθμιση για αναπαραγωγή DoP μετατρέπουν by default σε PCM ώστε να είναι δυνατή η αναπαραγωγή του κομματιού.
Πιθανώς λοιπόν όταν είχες αργή αναπαραγωγή να γινόταν αυτή η μετατροπή αλλά λόγω κάποιου buffer ίσως να έπαιζε αργά.
My 2c όσο μπορώ να υποθέσω…
Συνοψίζοντας βρες player που να παίζει σίγουρα DoP…:slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

Από όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει κανένας να παίζει dop μόνο ο hqplayer που είναι με πληρωμη

καλά ο hqplayer είναι άλλη φάση… έχει ολόκληρη “μηχανή” από πίσω για να κάνεις upsampling σε DSD τα πάντα και καταναλώνει τρελούς πόρους και είναι και αρκετά ακριβός!

Αν θες δοκίμασε το JRiver … και αυτό με πληρωμή είναι αλλά δουλεύει καλά και είναι και πολύ πιο φθηνό από τον hq. Παίζει και native και DoP ανάλογα με την ρύθμιση που θα κάνεις.
Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να εγκατασταθεί σε Arch εγώ ακολούθησα κάποια βήματα που έχει στο site για το Mint και ήταν όλα ΟΚ. Είχα master licence από παλιά για την προηγούμενη έκδοση σε Linux.


Πάντως μου φαίνεται πολύ κουφό να μην υπάρχει ένας player που να παίζει DoP

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.