DSD cantata προβλημα

Προσπαθώ να παίξω dsd αρχεία μέσω ενός dac και ακόμα δεν το έχω καταφέρει .από τους πολλους τρόπους που δοκίμασα ήτανε το cantata αλλά η αναπαραγωγή είναι σε πολύ αργή ταχύτητα γιατί;

Καλημέρα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει το Cantata, αλλά έχω δοκιμάσει να ακούσω τέτοιου τύπου αρχείο (.dsf).
Όντως, πολλά προγράμματα αναπαραγωγής/επεξεργασίας ήχου δεν το έπαιξαν, ή φαινόταν να το παίζουν αργά (ήχο δεν έβγαζαν).
Ακόμα και το Audacity που το άνοιξε ως αρχείο συμβατό με ffmpeg, δεν το έπαιξε ουσιαστικά.
Τα κατάφερα τελικά με το Audacious. Χρειάστηκε να πάω στο “Output”, να βάλω εκεί “ALSA output”, και μετά, στα “settings” δίπλα να βρω το σωστό συνδυασμό εξόδου ήχου (αυτό που φαίνεται στη φωτό είναι ουσιαστικά εξωτερική USB κάρτα ήχου).
Αν δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις το Cantata, και δεν έχεις δοκιμάσει με το Audacious, ίσως αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια.

2 «Μου αρέσει»

ετσι απο περιεργεια… δοκιμασατε με vlc;

Σ’ εμένα δεν…(Το βλέπει ως αρχείο, το ανοίγει, φαίνεται να το προχωράει (δες το χρονόμετρο) αλλά…)
Screenshot_2020-11-30_09-18-48
Και έριξα και μια ματιά για τυχόν plugins, αλλά δεν βρήκα άκρη.

1 «Μου αρέσει»

Παίζουν στο audacious αλλά με χαμηλότερη δειγματοληψια

Μόλις έμαθα για αυτό το format. Δεν υπάρχει κάποια καλή υποστήριξη, και κάποιες προσπάθειες έχουν μείνει στάσιμες. Από περιέργεια σε ενδιαφέρει για κάποια επαγγελματική χρήση ή απλά έχεις κάποια αρχεία και θέλεις να τα παίξεις;

Μπορείς να δοκιμάσεις το dsf2falc αλλά πιθανά θα πρέπει να το στήσεις με το χέρι

Επίσης δοκίμασε με το DeadBeeF που υπάρχει στα αποθετήρια

Αν αυτά αποτύχουν δοκίμασε την παρακάτω λύση

Δες και

1 «Μου αρέσει»

λοιπον βλεπω να λεει στο synaptic οτι ο strawberry player υποστηριζει dsf. Δεν ξερω αν κανει το ιδιο και το clementine (ο strawberry ειναι φορκ του clementine). Ισως πρεπει να δοκιμαστουν;

Δοκιμασα και τον strawberry παίζει ο ήχος σε αργή ταχύτητα.εγω έχω ένα dac και από εκεί ακούω μουσική.δοκιμασα να εγκαταστήσω το foobar2000 μέσω wine που το προτείνει και ο κατασκευαστής του dac αλλά δεν φορτώνονται οι asio driver

Δοκίμασε με mpv ή gnome-mplayer, ένα δοκιμαστικό .dsf αρχείο που κατέβασα από εδώ παίζει μια χαρά.

1 «Μου αρέσει»

Επειδη ειχα περιεργεια δοκιμασα με mpv και οντως επαιξε μια χαρα και μαλιστα λειτουργουσε και το forward μια χαρα. Το ιδιο ομως και με τον (αγαπημενο) deadbeef.
Επισης σε μενα το τραγουδακι επαιξε μια χαρα, και οχι αργα, και με τον strawberry αλλά δε λειτουργουσε το forward…
Μολις ανεβηκαν και άλλο στην εκτιμηση μου ο mpv και ο deadbeef (που ουτως ή άλλως ηταν ψηλα)

1 «Μου αρέσει»

με ποιον DAC παίζεις;
με σύνδεση USB ναι;
παίζει native DSD, DoP ή και τα δύο;
αν παίζει και τα δύο δοκίμασες και τις δύο ρυθμίσεις στον player ;
είσαι σίγουρος πως ο software player δεν κάνει μετατροπή σε PCM;
έχει κάποια ένδειξη ο DAC οταν παίζει DSD vs PCM για να δεις αν όντως δέχεται σήμα DSD;

δες και εδώ σελ 37.
ενώ παίζει μουσική δώσε την εντολη που αναφέρεται:

cat /proc/asound/card*/pcm*p/sub*/hw_params

ανάλογα με το αποτέλεσμα θα δεις αν όντως παίζει DSD native ή DoP σύμφωνα με αυτά που λέει στο πιο πάνω link!
Εδώ να πω πως το Archphile είναι μια Ελληνική προσπάθεια η οποία δυστυχώς έχει σταματήσει να εξελίσσεται αν και μέσα στο προηγούμενο lockdown είχε μια πολύ ευχάριστη “αναλαμπή”!!!

υπάρχει ακόμα κάποια εντολή που μας δίχνει τι format είναι δυνατόν να αναπαράξει ο DAC μας αλλά γμτ δεν την θυμάμαι τώρα :frowning:

Παίζει dop έχω το project dac ds2.ο strawberry και ο cantata δεν έχει ρυθμίσεις για να το ρυθμησω σε dop.o deadbeef δεν παίζει σε dop

Για τέτοιου επιπέδου σύστημα/απαιτήσεις μήπως πρέπει να εξετάσεις λύση αυτού του τύπου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη);

άρα πολύ πιθανό να γίνεται μετατροπή σε PCM;
το τσέκαρες αν τυχών συμβαίνει και τετοιο;
νομίζω με την πιο πάνω εντολή θα φανεί!

τέλος σε εμένα αργή αναπαραγωγή έχει συμβεί σε WIn βέβαια όταν έχω προσπαθήει να κάνω upsampling σε PCM ή πιο συχνά σε DSD, σε κάποιο αρχείο και είτε οι buffers του driver είτε οι buffers του player ήταν ρυθμισμένοι σε πολύ μικρές τιμές!

cat /proc/asound/card*/pcm*p/sub*/hw_params
access: MMAP_INTERLEAVED
format: S16_LE
subformat: STD
channels: 2
rate: 44100 (44100/1)
period_size: 44100
buffer_size: 88200
closed
closed
closed
closed
closed
closed
access: MMAP_INTERLEAVED
format: S32_LE
subformat: STD
channels: 2
rate: 384000 (384000/1)
period_size: 44100
buffer_size: 88200

το δοκιμασα με cantata kai smplayer

με hqplayer παιζει κανονικα

Δοκιμασα το daphile το τρέχω από usb stick δεν μπορώ να κάνω mount τους δίσκους από τον υπολογιστή

τελικα ολα με το daphile λειτουργουν κανονικα

ευχαριστω βρηκα λυση με αυτο

1 «Μου αρέσει»

Με μια φορά που έδωσες την εντολή σου έβγαλε δυο αποτελέσματα; Ένα Format: S16_LE και ένα Format S32_LE; Είναι λίγο περίεργο … στην πρώτη περίπτωση μάλλον γίνεται μετατροπή σε PCM. Στην δεύτερη είναι DoP.
DSD 128 αρχείο προσπαθείς να παίξεις;

Βρήκα την εντολή που δεν θυμόμουν.
Δώσε

alsacap

χωρίς να παίζει ο DAC.
Ανάλογα με τα αποτελέσματα θα δεις τι δυνατότητες έχει ο DAC.

προσπαθω να εγκαταστησω το alsacap και μου λεει οτι απετυχε τον ελενχο εγκυροτητας

δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.

το δοκίμασα και εγώ στο Mint και δεν υπάρχει σαν εντολή ούτε μπορεί να εγκατασταθεί από ότι κατάλαβα. Ότι σου έχω πει είναι από την dedicated διανομή audio player για rpi που έγραψα πιο πάνω και που κάποια πράγματα ήταν έτοιμα!
Πάντως δεδομένου ότι η εν λόγω διανομή βασίζεται σε Arch πιθανώς να υπάρχει τρόπος εγκατάστασης στην δική σου περίπτωση!