Dmidecode και χρήσιμες πληροφορίες για το μηχάνημά μας

Η εντολή dmidecode παίρνει SMBIOS δεδομένα από το sysfs (όπως λέει και η πρώτη γραμμή αποτελεσμάτων όταν την τρέξεις).
Είναι ένα εργαλείο το οποίο διαβάζει τα περιεχόμενα του DMI πίνακα, του υπολογιστή, και τα παρουσιάζει σε κείμενο για τον άνθρωπο.
Τα αρχικά DMI, προέρχονται από τις λέξεις : Desktop Management Interface, ενώ το decode είναι η αποκωδικοποίηση αυτών των πληροφοριών. Αλλιώς αποκαλείται και SMBIOS, που αντικατοπτρίζει τις λέξεις System Management BIOS.
Περισσότερα για το SMBIOS εδώ :

Στο θέμα τώρα, αρχικά θα πρέπει να τρέξουμε την εντολή σαν διαχειριστές και αν την γράψουμε σκέτη θα βγάλει μια λίστα με στοιχεία. Παρ’ όλ’ αυτά μπορούμε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι και να δηλώσουμε τον τύπο του υλικού (-t ή --type) για το οποίο θέλουμε να πάρουμε πληροφορίες.

  • Για την μητρική :
sudo dmidecode -t baseboard
  • Για τις μνήμες :
sudo dmidecode -t memory
  • Για τον επεξεργαστή :
sudo dmidecode -t processor

Τώρα θα μου πεις τα ξέρουμε αυτά, γιατί μας τα λες?
Απλά γιατί εγώ δεν ήξερα ότι δίνει και πληροφορίες για πιθανό upgrade του hardware, πχ σε μνήμες ή σε επεργαστή.
Δηλαδή αν δώσουμε :

sudo dmidecode -t memory | grep Maximum

Θα μας δώσει την μέγιστη μνήμη που μπορεί να δεχθεί το σύστημα, ενώ για τον επεξεργαστή με την εντολή :

sudo dmidecode -t processor | grep Upgrade

θα μας δώσει προτάσεις για upgrade, δηλαδή το socket για μια λίστα επεξεργαστών.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν, με την προϋπόθεση να έχει μοιραστεί τις πληροφορίες, ο κατασκευαστής των συσκευών με το BIOS, κάτι που εξαρτάται εξ’ ολοκλήρου από τον πρώτο…
Έτσι την επόμενη φορά που σκέφτεσαι να κάνεις upgrade στο μηχάνημά σου, πριν ψάξεις το μοντέλο της motherboard, στο παλιό κουτί και στα manual, πριν αναζητήσεις το cpu-support-list στο διαδίκτυο, χτύπα την, δεν χάνεις κάτι.
P.S. : Επίσης με τo :

sudo dmidecode -s

βλέπεις μια λίστα από εκφράσεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις με τον διακόπτη (-s ή --string) για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.

14 «Μου αρέσει»