Διαθέσιμο το νέο Ubuntu 20.04

Τώρα το εγκαθιστώ σε virtualbox να δω πως είναι. Αν πηγαίνει καλά, θα το βάλω στο λαπτοπ τις γυναίκας μου που τρέχει ακόμα από μαμά το ubuntu 16.04 LTS, Καιρός του να αναβαθμιστεί πιστεύω!
Αν και βλέποντας τα σχόλια σας, μάλλον αρκετά καλή εκδοση φαίνεται.

οφτοπικ: @Kosmas_Raptis το lol παίζει καλά στο συστημά σου;

2 «Μου αρέσει»

Ναι μια χαρά τρέχει. για να ξέρεις το έβαλα με Lutris και τα φρόντισε όλα και πιάνει πολύ υψηλά FPS.

2 «Μου αρέσει»

Πολυ καλο, ενα μεγαλο μπραβο για την νεα εμφανιση Yaru. Θα το βαλω ανετα με gnome για πολυ καιρο αν…
Δουλευει το viber, εστω και με flatpak.
Αν μπορεσω να εχω την (plymouth) splash screen μετα απο εγκατασταση των Nvidia.

Και κατι ακομη με χαλασε, γιατι κατα τα αλλα ειναι πολυ πιο γρηγορο απο ολα τα gnome 3.36 που εχω δοκιμασει και μονο το fedora 32 beta παει να πλησιασει λιγο την εμφανιση του.

Στην εισοδο αργει 5-6 δευτερολεπτα να εφαρμοσει τις ρυθμισεις που εχεις κανει save στην nvidia-settings.
Π.χ ανεβαζω το Digital Vibrance, και ενω μπαινει στο περιβαλλον, θα εμφανιστει μετα 5-6 δευτερολεπτα η ρυθμιση. Κατι που με fedora δεν υπαρχουν τα παραπανω θεματα

Λέω να περιμένω την έκδοση .01 Τότε σίγουρα θα αναβαθμίσω 2 pcs και θα το εγκαταστήσω σε άλλα 2

2 «Μου αρέσει»

η σωστη λυση για παραγωγικο μηχανημα, μεχρι τοτε θα εχουν ξεπεραστει ολες οι παιδικες αρρωστιες.

3 «Μου αρέσει»

Έχω Viber. Δουλεύει κατευθείαν από τη σελίδα τους με το .deb

2 «Μου αρέσει»

Oκ.
Σου εκαναν/εκανες βιντεο κληση και ολα οκ;

Τα μηνύματα δουλεύουν, αλλά βλέπω ότι όταν καλώ κάποιον δεν φαίνεται ότι τον καλώ και άμα το σηκώσω δεν φαίνεται ότι το έχω σηκώσει. Αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται για θέμα του Viber αυτό και όχι του Ubuntu αλλά μπορεί και να είναι Ubuntu

Καλυτερα διεγραψε το και βαλτο απο flatpak αν θες και βιντεοκλησεις, αν ειναι για μηνυματα αστο…ξερω γω!
Δεν ξερω που ειναι το σφαλμα…κατι με συγκρουσεις πακετων πρεπει να ειναι που δεν θυμαμαι ονομασια πακετων τωρα. Στο fedora 31 δουλευε κανονικα με το .rpm πακετο, στο 32 δεν δουλευει και το εβαλα απο flatpak και ειναι οκ.
Aν δουλευει το viber με ubuntu ας πει καποιος με ποιον τροπο το εγκατεστησε, και να το βαλω και εγω (πριν περασω νεα εγκατασταση fedora 32 που βγαινει 28 Απριλιου).

1 «Μου αρέσει»

Viber 12.0.0 σαν .deb πακετο απ την επισημη σελιδα δουλευει αψογα σε LinuxMint 19.3

1 «Μου αρέσει»

Το Mint 19.3 χρησιμοποιεί 18.04 ως βάση όμως

2 «Μου αρέσει»

Το έβαλα με καθαρή εγκατάσταση - απλά υπέροχο. Κοίτα που θα κολλήσω στο gnome. Η βασική εγκατάσταση (σε λαπτοπ dell με i5 αλλά με hdd) μου πήρε 10-15 λεπτά. Έπαθα πλάκα. Τώρα βέβαια βάζω τα προγράμματα που θέλω και αυτό θα πάρει αρκετή ώρα. Πάντως το πιο όμορφο ubuntu που έχω βάλει. Μικρό - προβλήματα αναμένονται μια και είναι αρκετά νωρίς. Α βρήκε το πολυμηχάνημα samsung m2070 χωρίς drivers. Δεν τύπωσα κάτι (αυτό ήταν πάντα εύκολο) αλλά να σκανάρω με τη μία, πρώτη φορά μου συμβαίνει.

2 «Μου αρέσει»

Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει τα εξής. Μετά την αναβάθμιση από 19.10. Έχει ένα μικρό θέμα με τις ρυθμίσεις που κρατάει από το pulse. Συγκεκριμένα δεν αν έχεις πολλές συσκευές εξόδου ήχου, τότε θυμάται την τελευταία που ήταν ενεργή πριν την αναβάθμιση στο pulse. Αυτό δημιουργεί το πρόβλημα ότι δεν αλλάζει έξοδο ήχου στις εφαρμογές, όταν την αλλάζει από τις ρυθμίσεις. Οπότε για κάθε εφαρμογή πρέπει να πας να αλλάξεις μία φορά την έξοδο της στο pulseaudio και μετά φτιάχνει.

Έχουν διορθώσει μερικά γραφικά προβλήματα, όπου ένα παράθυρο σε πλήρη οθόνη μετακινούνταν ελαφρός και έβγαινε εκτός οθόνης, όταν άλλαζες την ένταση του ήχου στα 19.10. Αυτό συνέβαινε κυρίως σε παιχνίδια.

Σε Linux Mint 64 bit (19.3) το έχω εγκαταστήσει μέσω .deb και παίζουν κανονικά φωνητικές κλήσεις και βιντεοκλήσεις. Το μοναδικό πρόβλημα που παρουσιάζει (συνήθως όταν κάνω forward ένα μήνυμα) είναι ότι για κάποιον λόγο ενώ ξεκινάει και λειτουργεί κανονικά, μετά από κάποιο forward δεν μπορώ να τονίσω στα ελληνικά και πρέπει να επανεκκινήσω την εφαρμογή. Δεν κάνω συχνά forward, οπότε δεν με πολυνοιάζει.

1 «Μου αρέσει»

3 posts were split to a new topic: Λογοτυπο Plymouth με NVidia

Καλημέρα φίλε! Αυτό το πρόβλημα που λες οτι παραμένει στην τελευταία επιλογή εξοδου ήχου, το έχω εγώ σε ubuntu laptop με έκδοση 16.04, είναι παλιό το πρόβλημα και έχει να κάνει με κάνει με το pulse και κάποια τσιπάκια ήχου.

Στα φόρουμ είχα δει οτι απαιτεί επανεγκατάσταση του pulse και κάποιες ρυθμίσεις σε config files. Δεν με ενοχλούσε πολύ οπότε δεν ασχολήθηκα περισσότερο.

2 «Μου αρέσει»

Ναι!!! Συμφωνώ απόλυτα με τον cerebrux. Αν πρόκειται για τον κυρίως υπολογιστή σας στον οποίο βασίζεστε για την εργασία σας και την επικοινωνία σας, να περιμένετε προς το παρόν.
Την έχω πατήσει στο παρελθόν και έμαθα να περιμένω με τον επίπονο τρόπο. Μάλιστα αντί για αναβάθμιση έκανα καθαρή εγκατάσταση αποκλείοντας οποιονδήποτε τρόπο επιστροφής.
Αν πάλι σας αρέσει η περιπέτεια και διαθέτετε κάποιο δεύτερο μηχάνημα ή εικονική μηχανή, προχωρήστε άφοβα και πειραματιστείτε.
Βέβαια για τους λάτρεις της περιπέτειας υπάρχουν και οι ασταθείς εκδόσεις.

2 «Μου αρέσει»

Να πω ένα παράπονο; Έχουν καταργήσει τον network installer!
Όπως μπορείτε να δείτε εδώ, στην επίσημη σελίδα
https://ubuntu.com/download/alternative-downloads
δεν υπάρχει πια διαθέσιμο το mini iso ή minimal installation, όπως λεγόταν.
Οπότε αν θέλεις να εγκαταστήσεις server, σου βάζει υποχρεωτικά το πακέτο “cloud-image”, ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι, και η εγκατάσταση εκτοξεύεται σε μέγεθος, πιο πολύ και από όταν έχεις GUI εγκατεστημένο!
Εδώ τι επιστρέφει το dfc σε εγκατάσταση server, με μόνο το OpenSSH κατά την εγκατάσταση να έχει προστεθεί, χωρίς κανένα άλλο πακέτο:

FILESYSTEM (=) USED      FREE (-)  %USED   USED AVAILABLE  TOTAL MOUNTED ON
/dev/sda2  [==========----------]  47.4%   4.1G      5.1G   9.8G /
/dev/sda3  [==------------------]   6.4%   6.1M      1.8G   1.9G /home

Και εδώ τι επιστρέφει το ίδιο dfc, σε Xubuntu Core, στο οποίο έχει προστεθεί επιπλέον Firefox, mousepad και μερικά ακόμα πακέτα, που του πρόσθεσαν περίπου 0,4 GB:

FILESYSTEM (=) USED      FREE (-)  %USED   USED AVAILABLE  TOTAL MOUNTED ON
/dev/sda1  [=======-------------]  34,1%   3,5G      7,9G  12,0G /

Και στα δύο έγινε apt clean και apt autoremove. Δηλαδή έχουμε την εγκατάσταση server να είναι πολύ μεγαλύτερη, σχεδόν 1GB από την ίδια εγκατάσταση με GUI!

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασα και τους 3 τρόπους (deb, snap, flatpak) και διαπίστωσα τα παρακάτω:

  1. deb με gdebi, unresolved dependencies, χρειάζεται πρώτα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις την libssl1.0.0_1.02n η οποία δεν υπάρχει στο synaptic. Συγχρονισμός οκ, οι κλήσεις ΔΕΝ δουλεύουν.
  2. Snap, η εγκατάσταση γίνεται σωστά, συγχρονισμός οκ, οι κλήσεις ΔΕΝ δουλεύουν.
  3. Flatpak, η εγκατάσταση απαιτεί πρώτα fltapak, gnome flatpak plugin και flatpak repo, μετά το viber και όλα δουλεύουν σωστά συγχρονισμός ΚΑΙ κλήσεις.
2 «Μου αρέσει»

Το viber (χωρις πειραματα και πολυ πολυ διαβασμα) δουλευει μονο με flatpak ολοκληρομενα, σε σχεδον ολοκληρο το linux!!! Μπραβο στο flatpak και το ειχα παρεξηγησει.

Αν δεν εχεις εικονιδιο στο πανελ, δινεις:
flatpak override --user --own-name='org.kde.*' com.viber.Viber
(δουλευει και σε gnome η εντολη).

2 «Μου αρέσει»