Διαμόρφωση τερματικού για αρχάριους (και όχι μόνο)

Λοιπόν άλλος ένας οδηγός για μένα που μπορεί να χρησιμεύσει σε νέους σαν κι εμένα. Φυσικά και οι παλιότεροι μπορεί να δούνε πράγματα που ίσως να μην ήξεραν ή που γράφω λανθασμένα.

Η διαμόρφωση έγινε στο τερματικό του linux Mint που νομίζω λέγεται gnome terminal. Συνεπώς δεν ξέρω αν αυτή η μέθοδος ισχύει σε όλα τα τερματικά π.χ terminator

Εγώ θα γράψω για αυτό που έκανα και άλλαξα χρώμα στο όνομα χρήστη, το “@” και το όνομα του υπολογιστή πριν από κάθε εντολή.

Αρχικά χρειαζόμαστε έναν text editor που το mint mate μου δεν είχε. Εγκατέστησα τον sublime που υπάρχει στα αποθετήρια. Αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιον άλλο θέλετε π.χ leafpad

Πηγαίνουμε στο home δηλαδή εκεί που έχουμε τους φακέλους με τις εικόνες,έγγραφα κ.λ.π
Πατάμε προβολή>εμφάνιση κρυφών αρχείων
Βρίσκουμε το αρχείο με τίτλο: .bashrc
Το ανοίγουμε με τον text editor μας.

Βρίσκουμε τη γραμμή: #force_color_prompt=yes και σβήνουμε το: #

Βρίσκουμε τη γραμμή: if [ "$color_prompt" = yes ]; then
Από κάτω της βρίσκεται η γραμμή:
PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h\[\033[00m\]:\[\033[01;34m\]\w\[\033[00m\]\$ '

Το \u@\h στην παραπάνω γραμμή σημαίνει user@host και είναι και αυτό που θα αλλάξουμε.
Το χρώμα αντικατοπτρίζεται στο: \[\033[01;32m\]

Η λίστα με την κωδικοποίηση των χρωμάτων είναι η εξής:
Μαύρο: 0;30 Ανοιχτό γκρι: 1;30
Μπλε: 0;34 Ανοιχτό μπλε: 1;34
Πράσινο: 0;32 Ανοιχτό πράσινο: 1;32
Κυανό: 0;36 Ανοιχτό κυανό: 1;36
Κόκκινο: 0;31 Ανοιχτό κόκκινο: 1;31
Μωβ: 0;35 Ανοιχτό μωβ: 1;35
Καφέ: 0;33 Κίτρινο: 1;33
Light Gray: 0;37 Λευκό: 1;37

Κάνουμε λοιπόν την αντικατάσταση ανάλογα τι χρώμα θέλουμε.
Αν για παράδειγμα θέλουμε να χρωματίσουμε το όνομα μας με κόκκινο, το “@” με κίτρινο, το όνομα του υπολογιστή με ανοιχτό πράσινο και την “~” με ανοιχτό μπλε ο νέος κώδικάς μας (που αντικαθιστά τον παλιό) είναι ο εξής:

`   PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;31m\]\u\[\033[01;33m\]@\[\033[01;32m\]\h\[\033[00m\]:\[\033[01;34m\]\w\[\033[00m\]\$ '`

Παρατηρούμε πως κάθε χρώμα μας είναι αλλαγμένο:
01;32m σε 01;31m
01;32m σε 01;33m
01;32m το άφησα 01;32m
01;34m το άφησα 01;34m

Αν τα κάναμε όλα σωστά το τερματικό μας θα είναι κάπως έτσι:

bonus: Στο screenshot φαίνεται το σήμα του manjaro ενώ χρησιμοποιώ linux mint mate. Έγινε με το screenfetch και μια παραλλαγή του.
Αφού εγκαταστήσουμε το screenfetch (sudo apt-get install screenfetch) αντιγράφουμε στο τέλος του αρχείου .bashrc την εντολή: screenfetch -A 'Manjaro' όπου στη λέξη Manjaro βάζουμε τη διανομή που θέλουμε (Arch Linux, Ubuntu κ.ο.κ). Έτσι κάθε φορά το τερματικό μας θα ξεκινάει με το screenfetch και το λογότυπο που επιθυμούμε.

υ.γ. Για τυχόν λάθη ή επεξηγήσεις δέχομαι διόρθωση.

8 «Μου αρέσει»

αντί να προσπαθείς να μας μπερδέψεις για το πια διανομή έχεις, κάνε κάτι πιο κουλ. Πάρε μια εικόνα (κανονική) και πρόβαλέ την στο τερματικό με το catimg.

3 «Μου αρέσει»

Δεν το ήξερα αυτό με το catimg θα το δω.
Υποθέτω λειτουργεί με την ίδια λογική.

Πάντως δεν προσπάθησα να σας μπερδέψω αλλά μου αρέσει το πολύ πράσινο στο τερματικό και έβαλα το λογότυπο του Manjaro.