Διαγωνισμός δημιουργίας διανομής linux.

Καλησπέρα, θα ήθελα να προτείνω την πραγματοποίηση ενός διαγωνισμού, χωρίς χρηματικά έπαθλα απαραίτητα, για τη δημιουργία μίας διανομής linux ή τη διαμόρφωση μιας ήδη υπάρχουσας διανομής, ανάλογα με το επίπεδο γνώσεων και τις δυνατότητες του κάθε χρήστη, της κοινότητας μας.

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Κωνσταντίνε, με εντυπωσιάζει ο ενθουσιασμός και η ενέργεια που σε διακατέχει καθώς επίσης και η ευγένεια στον λόγο σου. Μας δίνεις ώθηση για περαιτέρω ενασχόληση, εύγε!

6 «Μου αρέσει»

Εχω αναφερει και παλαιοτερα ποια διαδικασια θα επρεπε να ακολουθηθει, αν και στην ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο.

  1. Επιλογη κεντρικης διανομης για δημιουργια διανομης μας
  2. Δημιουργια fb και ιστοσελιδας με υποστηριξη
  3. Server για iso και λοιπα η εναλλακτικα torrent με τουλαχιστον εναν ενεργο seeder
  4. Δοκιμες σε διαφορετικο υλικο αναλογα που στοχευουμε
  5. Εξελιξη καποιου δικου μας project η εστω ενσωματωση αρκετων εφαρμογων που δεν εχουν αλλες διανομες (πχ το εορτολογιο που παρουσιαστηκε εδω)
  6. Μαρκετινγκ

Ο διαγωνισμος δε λεω, καλος ειναι… η δημιουργια μιας διανομης παλι δεν ειναι κατι που ειναι δυσκολο αλλα δεν θα εχει ουσια μεσα στις εκατονταδες διανομες που υπαρχουν.
Το να γινει κατι και να θαφτει ειναι το κακο σεναριο και συμβαινει συχνα οταν ασχολειται ενα ατομο (βλεπε monomaxos linux)

Οι 6 παραμετροι που εγραψα πιο πανω ειναι βασικες για να γινει η διανομη καλη. Ομως με γρηγορο υπολογισμο θελει απο 4 ατομα και πανω. Ομαδα δηλαδη.

Οι επιλογες ειναι πολλες και πρεπει να παρθουν ομαδικες αποφασεις

Μπορει πχ καποιος να ξεκινησει κατι σε ευκολο ubuntu που ναι μεν το γλυκοκοιτανε πολλοι αλλα υπαρχουν τοσες επιλογες που μπορει η διανομη να ειναι αδιαφορη. Μπορει ομως καποιος να ξεκινησει κατι πιο εξειδικευμενο σε gentoo και να πετυχει γιατι δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκει εξω(βλεπε pixielive που υποστηριζε το ψοφιο asus 1001ha που ειχαν δωσει στα σχολεια το 2007 και ηταν η μονη λυση ακομη και απο windows)

Μετα software, γραφιστικα κτλ (δεν αναφερω init γιατι θα γινει πολεμος απο κατω) και καθε υποκατηγορια να την εχει ενα ατομο και οχι να δουλευεται σαν ομαδα. Πχ τα γραφιστικα τα φτιαχνει ο γραφιστας χωρις να του λεει ο προγραμματιστης τι να κανει. Ομαδα μεν, με τύπου ιεραρχία δε…

Περαν ομως του στησιματος πρεπει να γινει και η προωθηση της διανομης ωστε να φανει αν αξιζει να συνεχισει. Αλλο να εχει 10 download σε 3 μηνες και αλλο 1000. Προωθηση πως? Μα με google ads(πλακα κανω) Το θεμα ειναι να παρεχεις αυτο που ψαχνει ο αλλος. Βοηθεια και υποστηριξη, ευκολια χρησης, ωραια περιβαλλοντα και ολο αυτο να μπορεις να το δειξεις πιο εξω με αρκετα τρικ.

Θα προτεινα και ενα μοντελο pay what you want οπως το εχει το elementary os για την καλυψη εξοδων.

Ποιος θα εμπαινε στην ομαδα και για ποιο λογο… χμμμ ενταξει… εδω ειναι το προβλημα. Ολες αυτες οι κινησεις στην ελλαδα ειναι προβληματικες. Δεν ειμαστε τοσο πολυ της ομαδικοτητας και φυσικα υπαρχουν και τα γραφειοκρατικα που πρεπει να λυθουν για να μεγαλωσει το προτζεκτ

Απο τη γραφειοκρατια ακομη και εταιρειες προηγμενες τεχνολογικα δεν πηγαν πουθενα (βλεπε gigatronics)

2 «Μου αρέσει»