Διαγραφή περιττά αρχεία από hdd

καλησπερα εχω ενα προβλημα δεν μπορω να διαγραψω καποια αρχεια απο το δισκο εχω linux mint παταω δεξι κλικ να παω διαγραφη φακελου και δεν με αφηνει! δεν μπορω να διαγραψω κανενα αρχειο τελικαΣτιγμιότυπο από 2021-08-01 15-36-17|690x388

Από τον κάδο απορριμάτων προσπαθείς να τα διαγράψεις? Αν ναι, δοκίμασες να κάνεις δεξί κλικ πάνω στο “καδος απορρριμάτων” και να πατήσεις στην επιλογή “Άδειασμα κάδου”? Επίσης μπορεί να μην είναι δυνατή η διαγραφή κάποιων αρχείων επειδή δεν έχει δικαιώματα διαγραφής ο χρήστης(πχ ανήκουν σε άλλο χρήστη ή είναι αρχεία συστήματος). Σε τέτοια περίπτωση θα μπορούν να διαγραφούν με δικαιώματα root. Αν κάνεις δεξί κλικ στο διαχειριστή αρχείων σε κενό χώρο υπάρχει η επιλογή ανοίγματος του τρέχοντος φακέλου ως root. Με αυτή ανοίγει ο διαχειριστής αρχείων με δικαιώματα root και μπορείς να κάνεις διαγραφή από εκεί.

Αυτοι οι φακελοι ειναι απο το νεο partition που εχεις κανει mount.

Πριν προσπαθησεις να τους σβησεις πρωτα σιγουρεψου οτι στο partition αυτο εχεις δικαιωματα εγγραφης. Αυτο μπορεις να το δεις εαν προσπαθησεις να φτιαξεις ενα αδειο αρχειο η εναν αδειο καταλογο μεσα στο partition αυτο.

Αν δεν μπορεις να δημιουργησεις κανενα απο τα δυο τοτε το partition εχει γινει mount σαν readonly και μην χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο αδικα δεν θα τα σβησεις μεχρι που να κανεις mount τον δισκο σαν read-write.

Για να σβησεις εντελως αρχεια η φακελους απο partitions τοτε χρειαζεται:

Να διαλεξεις τα αρχεια και τους φακελους που θες να σβησεις.

Να πατησεις το Shift πρωτα και μετα να κανεις δεξι κλικ στα αρχεια που εχεις επιλεξει και μετα να διαλεξεις Διαγραφη ή Delete.

Με αυτη την κινηση τα διαγραφεις με την μια αντι να τα πας στον καδο ανακυκλωσης.

Προσεχε ομως τι σβηνεις γιατι αν τα αρχεια που σβηνεις στο screenshot ειναι απο αρχεια σε partition με Windows μπορεις και να κανεις ζημια αν στα Windows αυτα κανεις dualboot.

Ελπιζω να βοηθησα.

#Διαγραφή με εντολή "rm -r"

sudo rm -r /διαδρομή/φακέλου

η ακόμα και η "rm -rf" που διαγράφει τα πάντα και θέλει προσοχή!

#Διαγραφή/Μετονομασία αρχείων με “παράνομους” χαρακτήρες.
« στις: Απρίλιος 21, 2012, 07:28:36 μμ »

Σημείωση: το παρών αποτελεί τμήμα από δημοσίευση, αν δεν κάνω λάθος, στο τότε, linuxmint gr. Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω κρατήσει τον σύνδεσμο (link), και νομίζω την είχε κάνει ο @Asfodelus.