διαγραφη κλειδια αυθεντικοποιησης


καλησπερα χρονια πολλα θελω να διαγραψω τα κλειδια αυθεντικοποιησης οπερα τις διαγραφω κλεινω την εφαρμογη ξανα μπαινω ξανα τα κλειδια μεσα παρολο ποθ κανω ενημερωση πακετου μετα τη διαγραφη.γνωριζει κανεις πως διαγραφουμε μονιμα τα κλειδια?

Δηλαδή κάνεις ενημέρωση τον Opera; Τότε γιατί θέλεις να τα σβήσεις; Αν θέλεις να αφαιρέσεις τον opera αφαίρεσε το αποθετήριο πρώτα.

ΥΓ: Τα κλειδιά αυτά είναι απλά ένας αριθμός, σε τίποτα δεν σε πειράζουν ακόμα και αν παραμείνουν.

εχω διαγραψει τον οπερα και μου εχουν μεινει τα κλειδια

Το κουμπάκι κάτω που γράφει κατάργηση τι ρόλο βαράει; Δεν κάνει δουλειά;

κανει δουλεια για εκεινη τη στιγμη που το διαγραφεις μετα αν το κλεισεις και ξαναμπεις μετα απο λιγο κανονικα το οπερα ξανα παλι διαγραφω μεχρι τωρα το εχω διαγραψει πανω απο δεκα φορες

Αν δεν αφαιρέσεις το αποθετήριο, το κλειδί θα προστίθεται πάντα αυτόματα γιατί αυτή είναι η δουλειά του.

Ψάξε στο αρχείο /etc/apt/sources.list και αφαίρεσε όλες τις γραμμές που περιέχουν τη λέξη “opera”. Αν δεν είναι εκεί, θα βρεις το αντίστοιχο αρχείο στον φάκελο /etc/apt/sources.list.d και θα το διαγράψεις.

Έπειτα μπορείς να αφαιρέσεις το κλειδί όπως παρακάτω:

1 «Μου αρέσει»

δεν ειναι μεσα ο οπερα στο φακελο /etc/apt/sources.list.d σε κανενα φακελο απο τα παραπανω που εγραψες για να μπορω να το διαγραψω

Πάμε αλλιώς για να μη μπερδεύεσαι. Στην εικόνα που έβαλες στην αρχική ανάρτηση υπάρχουν 3 ενότητες με αποθετήρια. Σε καμία από αυτές δεν είναι εκείνο του Opera;

το εσβησα με το φορουμ που μου εστειλες
sudo apt-key list
sudo apt-key del

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.