Διαγραφή αρχείων σε SAMBA - δημιουργία κάδου απορριμάτων σε client-pc

Καλησπέρα σε όλους!
θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την δημιουργία κάδου απορριμάτων σε samba καθώς σήμερα εκ παραδρομής διέγραψα αρχεία του file server μέσω του client pc μου με αποτέλεσμα να τα χάσω.
Πάλι καλά που είχα backup.
Δοκίμασα να το σετάρω μόνος (τζίφος η υπόθεση) εγκαθιστώντας τα samba-vfs-modules και παραμετροποιόντας το smb.conf στο client-pc.
Αναφέρω τα βήματα που έκανα:

# Enable the recycle bin 
vfs object = recycle
recycle:repository = /mystorage/recycle/%U (έχω ορίσει δικό μου directory) 
recycle:touch = Yes
recycle:keeptree = Yes
recycle:versions = Yes
recycle:noversions = *.tmp,*.temp,*.o,*.obj,*.TMP,*.TEMP
recycle:exclude = *.tmp,*.temp,*.o,*.obj,*.TMP,*.TEMP
recycle:excludedir = /recycle,/tmp,/temp,/TMP,/TEMP

και μετά
sudo service smbd restart

'Ολοι οι υπολογιστές “τρέχουν” Linux Mint 19.2,ο ένας από αυτούς είναι ο file server.
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.
Ευχαριστώ!

Πως έκανες την διαγραφή των αρχείων; Είναι διαφορετική εντολή από την μετακίνηση στον κάδο. Ποιες οδηγίες ακολούθησες;

Η διαγραφή έγινε από το client-pc,μέσω του μενού που ανοίγει με το δεξί κλίκ και ήταν σκέτο διαγραφή ,δεν ήταν μετακίνηση σε κάδο (μάλιστα στην μετακίνηση σε κάδο το σύστημα μου βγάζει μήνυμα ότι τα αρχεία δεν μπορούν να μεταφερθούν στα απορρίματα και αν θέλω να τα διαγράψω οριστικά.)
Τις οδηγίες που ακολούθησα τις βρήκα μέσω οδηγού στο internet.
Αν επιτρέπεται μπορώ να παραθέσω το link.

Ποιο το νόημα να ζητείτε ένα link αν αυτό δεν δίνεται :grinning:

ΥΓ Εδώ μέσα ζούμε σε ένα ανοικτό Internet. Και κάθε χρήσιμο link που παρέχει πληροφορία είναι και καλοδεχούμενο και απαραίτητο. Πρόβλημα υπάρχει μόνο αν το link είναι άσχετο και το βάζεις για διαφημιστικούς λόγους.

1 «Μου αρέσει»

https://lonewolfonline.net/enabling-recycle-bin-functionality-samba/

Μπορείς να παραθέσεις το αρχείο ρυθμίσεως και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία και να περιγράψεις την συμπεριφορά;

smb_conf.pdf (39,6 KB)
Aυτό που ζητώ είναι να δημιουργήσω έναν κάδο απορριμάτων στο client-pc του δικτύου σε περίπτωση που αν διαγράψω κάποιο αρχείο που διαμοιράζει ο file server να μπορώ να το ανακτήσω και να μην χαθεί για πάντα.
Ο διαμοιρασμός και οι λειτουργίες samba δουλεύουν κανονικά και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.Όπως δούλευα συνεχίζω να δουλεύω,απλώς “σκάλισα” να δώ αν μπορεί να γίνει αυτό που προανέφερα ώστε να μην έχω πάλι κάποια δυσάρεστη έκπληξη πάλι με διαγραφή αρχείων.

Κομμάτι του samba.conf από δικό μου setup που δουλεύει μια χάρα. Δημιουργεί ξεχωριστό trashbin για κάθε χρήστη.

[Shared]
        recycle:touch_mtime = yes
        vfs objects = full_audit recycle
        full_audit:prefix = %u|%I
        recycle:versions = Yes
        inherit permissions = yes
        recycle:minsize = 1
        full_audit:failure = mkdir rmdir write unlink rename
        recycle:keeptree = Yes
        recycle:exclude = *.tmp,*.temp,*.o,*.obj,~$*,*.~??,~*.*,*.TMP,*.TEMP,lock.*,.~lock.*,LOCK.*,*.lock,*.~lock,*.LNK,*.lnk,*.ldb
        recycle:repository = /mnt/Data/TrashBin/%u
        path = /mnt/Data/shared
        full_audit:success = open mkdir rmdir write unlink rename
        delete readonly = yes

Δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά. Τσέκαρες τα logs;

Δεν έχω δει τα log files,θα τα δω αύριο στην δουλειά.Να σε ρωτήσω,το συγκεκριμένο κομμάτι του samba.conf το έχεις στο pc που κάνει share τους φακέλους ,σωστά?
'Ετσι που το λες αυτό καταλαβαίνω ότι το αρχείο samba σου είναι από το pc που κάνει share,γιατί το συγκεκριμένο samba.conf που ανέβασα είναι από client-pc ,αν είναι όπως τα λέω μάλλον γι’αυτό δεν έχει δουλέψει σωστά.

To samba.conf του server είναι, τα settings του “shared” folder. Στο client-pc δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

3 «Μου αρέσει»

Άρα γι’αυτό υπάρχει θέμα,θα σετάρω το samba.conf του server και θα επανέλθω,πιστεύω ότι μετά θα είμαι οκ.
Ευχαριστώ πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα καταφέρω,θα ξαναπροσπαθήσω σε δεύτερο χρόνο.
Εύχαριστώ όλους όσους βοήθησαν!