Διαγραφή αρχείον καταλάθος

Καλησπέρα σε όλους, χτες τα ξημερώματα ήθελα να αδειάσω των κάδο απορριμάτω,ν αλλα πάτησα στον file server μου και έκανα ctrl + a και delete, με ρώτησε αν θέλω να τα διαγράψω και πάτησα ναι, εεε τότε κατάλαβα τι μα****κια έκανα.

Ο file server ειναι rapsbery pi με έναν external sdd και samba πάνω για file sharing

Επειδή εχω πάλες εικόνες, έβαλα το recoverjpeg να κάνει recover της εικόνες, αυτη την στηγμη που γράφω είναι στα 801gb.
Το θέμα είναι ότι έχω και άλλα αρχεία που θέλω να κάνω recover αν γίνετε, με τι θα μπορούσε να γίνει αυτί η δουλεύει ? steps να ακολουθήσω ?

ps: Με μια αναζήτηση είδα το testdisk το έτρεξα άλλα δεν έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ εκ το πρότερων

EDIT: Εβαλα το photorec και περιμενω!

1 «Μου αρέσει»

safecopy, ext4magic κτλ υπάρχουν διάφορα.

3 «Μου αρέσει»

με το testdisk εσωσα μια φορα δισκο που κατα λαθος εσβησε η συζηγος στα παραθυρα της , με πολλες φωτογραφιες. αλλα θελει πολλες ωρες. πανω απο 8 ωρες πηρε. εσυ που λες για 800γιγα υπολογισε πως το σαρωμα μπορει να παρει μια μερα ολοκληρη! και μετα θα πρπει να τις ξαναβαλεις σε φακελους κλπ. αλλα τουλαχιστον θα τις σωσεις. το testdisk αν θυμαμαι καλα με το τερματικο δουλευει.

1 «Μου αρέσει»

Με το r-studio ειχα καταφερει να σωσω μετα απο λαθος φορματ σχεδον ολα μου τα αρχεια.Οτι αλλο προγραμμα ειχα δοκιμασει απετυχε

1 «Μου αρέσει»

Τρέχει ήδη 42h43m52 και έχει βρει περισσότερα αρχεία από οτι περίμενα, στο μεταξύ κάνω search μεσώ cli για να βρω συγκεκριμένα αρχεία pdf, txt κλπ, όταν βρω αυτά που θέλω θα σταματήσω.