Διάφορα βιντεάκια, σχετικά με Linux

(ανοίγω αυτό το θέμα για να ρίχνουμε διάφορα βιντεάκια που δεν θέλουμε να τα ρίξουμε σε ειδικό θέμα)

2 «Μου αρέσει»

Για την 20η επετειο του GNU/Linux

3 «Μου αρέσει»

Θα ρίξω μαζεμένα μερικά που έχω συλλέξει με τον καιρό

Valve’s Gabe Newell and Linus Torvalds on Linux and Gaming

how linux is built

The Story of Linux: Commemorating 20 Years of the Linux Operating System

Mainframes and the Unix Revolution – Computerphile

LinuxCon & CloudOpen North America 2013 – Linux & Gaming – Gabe Newell, Valve

UNIX: Making Computers Easier To Use — AT&T Archives film from 1982, Bell Laboratories

AT&T Archives: The UNIX Operating System

The Code: Story of Linux documentary (MULTiSUB)

Aalto talk with linus torvalds

linus torvalds on git

RevolutionOS (Linux story)

the origins of linux – Linus Torvalds

The Code Linux Historical Documentary

Microsoft Should be VERY Afraid - Noob’s Guide to Linux Gaming

2 «Μου αρέσει»

ok, :no_mouth::no_mouth::no_mouth::no_mouth:

2 «Μου αρέσει»

Ένα από τα καλύτερα promo , βιντεάκια για το linux

2 «Μου αρέσει»

SPOILER ALERT : Δεν είναι αυτό που φαίνεται…

1 «Μου αρέσει»

φοβόμουν λιγάκι να το δω αλλά είναι ευχάριστη έκπληξη ότι το εξηγεί σωστά (ένα θέμα που υπάρχουν άπειρα βιντεάκια που το εξηγούν λάθος)

3 «Μου αρέσει»

Αν και τα περισσοτερα απο αυτα που λεει ο Linus (Sebastian στο επιθετο) ειναι ενταξει… μεχρι και passable μου ακουγονται πολυ mainstream και χωρις αναφορα στον RMS και δεν μου πολυκολλαει καλα.

Στο κατω κατω της γραφης το kernel χωρις τα υπολοιπα κομματια του GNU δεν θα ηταν και πολυ χρησιμο αλλα ουτε και το GNU θα ηταν και αυτο χρησιμο μιας και στην ουσια ακομα και τωρα το HURD δεν ειναι ετοιμο προς χρηση.

ΓΙα μενα (και μπορει να ειμαι και λαθος… ακομα και προκατειλημενο πειτε με δεν υπαρχει θεμα … γιατι ισως και να ειμαι οσο παταει ο ελεφαντας), ειναι θεμα συμβιωσης και οχι ποτε αποφασισε ο Torvalds να μετατρεψει το Kernel σε ολοκληρο λειτουργικο. Δεν μας τα λεει καλα ο συνονοματος του.

1 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω ότι έχει ασχοληθεί αρκετά με το Linux, ώστε να γνωρίζει για όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Γενικά πολύς κόσμος (που μπορεί να μην ασχοληθεί και ποτέ με την κοινότητα του Linux, εφόσον υπάρχει κάποιος στο κοντινό περιβάλλον που μπορεί να βοηθήσει με τα τεχνικά θέματα) δεν ενδιαφέρεται για όλες τις λεπτομέρειες όπως για τα κομμάτια του GNU κλπ.

2 «Μου αρέσει»

ΟΚ αν και δεν συμφωνω με την παραδοχη οτι απλα δεν ενδιαφερεται και αρα δεν χρειαζεται να τα αναφερουμε… αυτο για μενα τρεφει απλα αδιαφορια του στυλ “Μωρε δουλευει; Ναι; Και τι με νοιαζει εμενανε πως το λενε… ας το λενε και Λιτσα Διαμαντη…” και απλα το βαζουμε στην ακρη και προχωραμε…

Δεν ειναι ετσι (κατα την γνωμη μου παντα).

2 «Μου αρέσει»

# Revolution OS - 2001 - Multilingual (16 languages)

Το έχω και παραπάνω αλλά αυτό είναι νεώτερο καλύτερης ποιότητας βίντεο που έδωσε ο @Maras

O Linus Sebastian είναι μάλλον ο ορισμός τού “mainstream”. :stuck_out_tongue: Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτός είναι ένας λόγος που κάνει το βιντεάκι ακόμα πιο ιδιαίτερο. Αυτά που λέει είναι σωστά. Ναι εννοείται δεν ακουμπάει καθόλου πολλά πράγματα αλλά το βρίσκω εντελώς λογικό ως επιλογή. Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα είναι εύκολα διαθέσιμα και θα ήταν προβληματικό να μπουν σε ένα βιντεάκι που έχει στόχο να είναι πολύ μικρό και εύκολο στην παρακολούθηση. Καλά έκανε και δεν μπέρδεψε πολλά πράγματα μέσα. Ο ίδιος προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει γνώσεις για το θέμα, και αυτό έχει φανεί σε παλιότερα βίντεο, αλλά έχει ομάδα πίσω του που τον υποστηρίζει και τα φαινόμενα τουλάχιστον δείχνουν ότι ειδικά ο Anthony έχει παίξει πολύ θετικό ρόλο.

1 «Μου αρέσει»

Παρακάτω μια “μεταφορά” για το open source…
3 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Νέα έκδοση του ελληνικού Slackel

H “μικρή” ιστορία του Unix…

2 «Μου αρέσει»

Μια μικρή ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με το Linux :

2 «Μου αρέσει»