Δημιουργία νέου partition για τα παιχνίδια στο steam

Γεια σας ομάδα, χρησιμοποιώ Manjaro και δεν μπορώ να φτιάξω μία δεύτερη βιβλιοθήκη για τα παιχνίδια σε έναν άλλο σκληρό δίσκο που έχω. Όταν επιλέγω να δημιουργηθεί εκεί πέρα βιβλιοθήκη μου βγάζει ότι είναι μόνο για ανάγνωση readonly.

Τι μπορεί να φταίει ? Χρησιμοποιώ kde και σύστημα αρχείων btrfs.

Steam → Settings → Downloads → STEAM LIBRARY FOLDERS

Τώρα για τον φάκελο που πας να δημιουργήσεις σίγουρα έχεις δικαιώματα; Ο πιο εύκολος τρόπος να έχεις δικαιώματα είναι στον άλλο σκληρό δίσκο να δημιουργήσεις έναν φάκελο με τα σωστά δικαιώματα και μέσα σε αυτόν να φτιάξεις την νέα βιβλιοθήκη, αν πας έτσι απλά κατευθείαν στον άλλον σκληρό συνήθως δεν έχεις τα δικαιώματα.

όταν πάω να δημιουργήσω τη βιβλιοθήκη στον άλλο δίσκο δε με αφήνει γιατί είναι read only

επαναλαμβάνω, έχεις τα δικαιώματα εκεί που πας; Δείξε ότι τα έχεις.

Το οτι ειναι read-only σημαινει οτι οταν κανεις mount το δευτερο partition σου δεν εχει ο λογαριασμος σου τα καταλληλα δηκαιοματα να δημιουργησει φακελους και να αλλειωσει/αλλαξει αρχεια αν χρειαστει.

Εαν το partition σου γινεται mount αυτοματα μπορεις να δεις:

  1. σε ποιον ανοικει ο φακελος στον οποιον γινεται mount το partition σου, ανοιγοντας το τερματικο και γραφοντας την εντολη:
ls -la /media/onomaxristi
  1. γραφοντας στο ιδιο τερματικο την εντολη:
cat /etc/fstab

Και αντιγραφοντας τα αποτελεσματα αυτης της εντολης εδω για να δουμε πως ακριβως γινεται mount το partition σου,

@GNUTechie
υποψιάζομαι ότι δεν έχει καν να κάνει με το fstab αλλά αρκεί να φτιάξει έναν φάκελο με τον ίδιο ως ιδιοκτήτη,

σημείωση: οι εντολή ls που δίνεις δεν θα βοηθήσει ως έχει γιατί στις περισσότερες διανομές είναι πια μέσα στο /run και όχι στο /media

edit επαναλαμβάνω
Πήγαινε κανονικά εκτός steam στον δίσκο που θες και φτιάξε έναν φάκελο στον οποίο να είσαι εσύ ιδιοκτήτης.

Ισως αλλα δεν ξερουμε ακριβως πως γινεται mount και για να δουμε αν οντως ειναι λαθος ιδιοκτητης… η ls -la θα μας πει διοτι αμεσως αμεσως θα δουμε που ανοικει ο φακελος και με τι δικαιοματα εχει φτιαχτει.

Αν ειναι ο /media ή ο /run κατα πασα πιθανοτητα ο ιδιοκτητης ειναι o root και μονο ο φακελος /run/onomaxristi ή /media/onomaxristi ειναι ιδιοκτησια του @thanashs_kapsalhs. Σε καθε περιπτωση θα μας πει μολις μας δειξει τα αποτελεσματα απο το τερματικο του.

Από default δεν είναι, όταν γίνεται αυτόματη προσάρτηση ιδιοκτήτης είναι ο root. Θα το δει πολύ απλά αν πάει να φτιάξει έναν φάκελο, δεν χρειάζεται να ανακατευτεί με το fstab.

σημείωση η εντολή για να φτιάξεις φάκελο αν δεν έχεις τα δικαιώματα είναι

sudo mkdir φάκελος

και η εντολή για να δώσεις ιδιοκτησία είναι

sudo chown χρήστης:ομάδα φάκελος

όπου ομάδα βάζεις συνήθως το ίδιο όνομα με τον χρήστη

καλησπέρα παιδιά συγνώμη που άργησα να απαντήσω ορίστε η εντολή cat /etc/fstab τι μου βγάζει

για να δούμε τούς δίσκους σου χρειάζεται η εντολή

lsblk -f

Αλλά δεν έχει καν σημασία γιατί απλά φτιάξε τον φάκελο που λέω. Πήγαινε με τον διαχειριστή αρχείων (dolphin στο kde) και φτιάξε έναν φάκελο. Δείξε ότι τον έφτιαξες. Αν δεν σε αφήνει κάνε δεξί κλικ και άνοιξε τερματικό στην τοποθεσία αυτή και δες τις εντολές που έδωσα.

άσχετη σημείωση: το viber θα το βρεις στο AUR

Τον έκανα τον φάκελο άλλα δεν με αφήνει να αφήσω μέσα τα torrents ας πούμε μου λέει ότι είναι μόνο για ανάγνωση. Ναι το viber το βρήκα.

δείξε μας τα δικαιώματα για τον φάκελο που έφτιαξες

ls -ld φάκελος

το βλέπεις ότι απέτυχες να δώσεις σωστά την εντολή για να πάρεις την ιδιοκτησία εξακολουθεί το ls να λέει root αντί για thanoskapsalis που θες (έγραψες φάελος αντί για φάκελος) επίσης με τα ελληνικά ορίσματα εννοούσα να βάλεις τα δικά σου, δεν είναι υποχρεωτικό αλλά γενικά προτείνονται λατινικά ονόματα)

Τώρα που ξέρω πιο είναι το όνομα τού χρήστη σου μπορώ να σού δώσω ακριβείς εντολές

δημιουργία φακέλου με το ίδιο όνομα με τον χρήστη (είναι βολικό μνημονικά):

sudo mkdir thanoskapsalis

παίρνουμε ιδιοκτησία:

sudo chown thanoskapsalis:thanoskapsalis thanoskapsalis

βλέπουμε τι κάναμε:

ls -ld thanoskapsalis

όταν πάω να κάνω το φάκελο εκεί μέσα από to steam μου λέει this forlder must be empty

όταν βρίσκω τη διαδρομή όταν είναι άδειος ο δίσκος μου λέει ότι είναι μόνο διαθέσιμος για ανάγνωση, καιι όταν υπάρχει φάκελος μέσα μου λέει οτι this folder must be empty

Διάλεξε τον φάκελο thanoskapsalis που έφτιαξες (δες το πρώτο μου ποστ στην αρχή για το πώς), τώρα έχει τα σωστά δικαιώματα.

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ rm

το έλυσα όλα καλά έβαλα τη διαδρομή του δίσκου και όλα εντάξει

το έλυσες και χωρίς καμμία βοήθεια από κανέναν!

1 «Μου αρέσει»

Ναι, οτιδήποτε καινούργιο έχει ένα learning curve όλα καλά, ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Ε όχι και χωρίς καμία βοήθεια.