Δημιουργία χώρου μετά από πρόβλημα boot!

Παιδιά το πρόβλημα στο boot που είχε μάλλον να κάνει με το ότι έχω θέμα χώρου!
Το πρόβλημα είναι πως δεν αποθηκεύω αρχεία στον δίσκοι του λειτουργικού έχω δέυτερο δίσκο στον υπολογιστή!
Μετά από κάποια flatpak updates και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έγινε “υπογείως” στο σύστημα βλέπω πως έχω πλέον ελάχιστο χώρο από εκεί που φαινόταν πως είχα καμιά 10-14gb!

Υπάρχει τρόπος να δω ποια αρχεία του συστήματος δεν χρειάζονται ώστε να τα σβήσω;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Αρχικα μπορεις να δοκιμασεις να καθαρισεις το συστημα με το εργαλειο Stacer.

Δυστυχώς ενώ μπόρεσα και μπήκα στο λειτουργικό μετά από ένα πρώτο repair και σβήσιμο διαφόρωνπου έκανα με live usb, μετά από reboot δεν μπόρεσα να μπω ξανά.
Έχω μπει πάλι με το live usb και παίρνω ξανά το πιο κάτω μνμ.

Όπως είσαι από live usb κάνε προσάρτηση των δίσκων του συστήματος και δες ποια partitions έχουν το πρόβλημα (είναι full δηλαδή) με την εντολή :

df -h
1 «Μου αρέσει»

τελικά το timeshift μου την εκανε την δουλειά!
μπόρεσα και ελευθέρωσα 40gb :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:
πρέπει να βρώ έναν σωστό οδηγό ρυθμίσεων του…

1 «Μου αρέσει»

Το timeshift παίρνει backup του συστήματος ανά περιοδικά διαστήματα. Μπορείς να ρυθμίσεις από την εφαρμογή το πότε και πόσα αντίγραφα ασφαλείας θα παίρνει και θα κρατάει. Η προεπιλεγμένη διαδρομή αποθήκευσης όμως είναι συνήθως στο φάκελο του χρήστη. Οπότε αν το /home(όπου βρίσκεται ο φάκελος αυτός) είναι στο ίδιο διαμέρισμα με το λειτουργικό, πολύ εύκολα μπορεί να γεμίσει το διαμέρισμα ειδικά αν δεν είναι αρκετά μεγάλο. Καλό θα ήταν λοιπόν, αν έχεις και 2ο δίσκο να ρυθμίσεις το timeshift να αποθηκεύει εκεί τα αντίγραφα ασφαλείας. Έτσι και πρόβλημα χώρου δε θα έχεις, αλλά και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα αντίγραφα ασφαλείας αυτά για να επαναφέρεις το λειτουργικό ακόμη και σε περίπτωση που ο δίσκος χαλάσει ή σβηστεί ή δεν έχεις κανένα τρόπο να επαναφέρεις το λειτουργικό εκτός της νέας εγκατάστασης.

1 «Μου αρέσει»

Ναι βλέπω ότι το t.shift βλέπει τον 2ο δίσκο μου αλλά μάλλον δεν γίνεται να αποθηκεύσει εκεί τα backup.
Νομίζω δεν είναι φορμαρισμένος συμβατά με Linux.
Δεν πρόλαβα χθες να το δω με προσοχή.
Επίσης οι δύο επιλογές backup που έχει το t.shift δεν έχω καταλάβει τι είναι.
Θέλω διάβασμα…

Ευχαριστώ!!

1 «Μου αρέσει»

Μπορεις να ορισεις που θα αποθηκευει τα backup το timeshift και επισης μπορεις να ορισεις στα φιλτρα αν δε θες να παιρνει backup απο τον 2ο δισκο. Εγω το εχω κανει γτ ειχα φτασει να εχω ενα snapshot γυρω στα 120G.

ΥΓ: δε ξερω αν το format ενος αποθηκευτικου μεσου επηρεαζει τη λειτουργικοτητα ή ακομη και τη δυνατοτητα αποθηκευσης των snapshot.

1 «Μου αρέσει»

Το TimeShift “θέλει” ο 2ος δίσκος του @DomieMic65 να έχει ext format.
Όσον αφορά στην κατανάλωση χώρου:

"Timeshift requires a lot of disk space to keep snapshot data. The device selected as snapshot device must have sufficient free space to store the snapshots that will be created.
If the backup device is running out of space, try the following steps:
Reduce the number of backup levels – Uncheck the backup levels and keep only one selected
Reduce the number of snapshots that are kept – In the Schedule tab set the number of snapshots to 5 or less.
You can also disable scheduled snapshots completely and create snapshots manually when required

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Τελικά θυμήθηκα πως έχω ένα εξωτερικό σκληρό 320gb (όχι ssd) που δε χρησιμοποιώ!
Έκανα φορμάρισμα σε BTRFS και θα τον χρησιμοποιώ μόνο για το Timeshift!
Μιας και υπάρχει αρκετός χώρος λέτε πως έχει νόημα να γίνονται snapshots και από του home & root φακέλους έστω manually;

1 «Μου αρέσει»

Εγω παντα οριζω το home και το root να γινονται backup. Θεωρω οτι ειναι το πιο ασφαλες σεναριο αυτοι οι δυο “φακελοι”.

1 «Μου αρέσει»

Επίσης άμα θες να δεις τι χρησιμοποιεί χώρο στο δίσκο, κάποια εργαλεία που κάνουν αυτή τη δουλειά, Baobab (Disk Usage Analyzer) για GNOME, Filelight για KDE, ncdu σε terminal. Το τελευταίο αφότου το εγκαταστήσεις τρέξε sudo ncdu /. Θα σου βγάλει φακέλους και αρχεία ανάλογα με τη χρήση δίσκου που κάνουν και το ποια είναι αυτή.

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Προς ώρας έχω λύσει το θέμα. Το timeshift με τα απανωτά reboot που έκανα έκανε κ ένα snapshot οπότε καταλαβαίνεις…
Θα τις δω πάντως τις εφαρμογές που λες.