Desktop client για Tutanota και Protonmail

για οποιον ενδιαφερεται για client για tutanota,protonmail, έπεσα πανω σε αυτο το αρθρο σημερα → https://itsfoss.com/electronmail/
σε εμενα δεν αρεσουν ιδιαιτερα τα προγραμματα electron, αλλά αν το δοκιμασει κανεις, ας μας δωσει κανα review

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε, αν θέλεις μπορείς να μας κάνεις και μια ποιο αναλυτική παρουσίαση :slight_smile:

εχμ, αφου εγραψα πιο πανω οτι δε μου αρεσουν τα προγραμματα electron και αν το δοκιμασει καποιος να μας πει. Το πιο πιθανο ειναι εγω να μη το χρησιμοποιησω, αλλά αφου μεχρι τωρα δεν υπηρχε client για αυτα τα δυο (απο οσο ξερω) το εβαλα μηπως ενδιαφερεται καποιος. Επομενως δυσκολο να κανω πιο αναλυτικη παρουσιαση

Γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με τέτοιου είδους, μη “επισήμως” εγκεκριμένες, εφαρμογές.
Μιλάμε για το Tutanota και το Protonmail που ρίχνουν το βάρος τους στην ασφάλεια, την ιδιωτικότητα, την ισχυρή κρυπτογράφηση.
Το Tutanota δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη οπότε δεν έχω άποψη.
Το Protonmail, όμως, που χρησιμοποιώ χρόνια, σίγουρα δεν έχει εγκρίνει καμία “αντ’ αυτού” εφαρμογή
για να κάνει τη δουλειά του. Χρησιμοποιεί δικές του εφαρμογές με ελεγμένο και στην καλύτερη περίπτωση ανοικτό κώδικα.
Μου δημιουργούνται διάφορες απορίες σχετικά πχ με την απουσία IMAP σύνδεσης αλλά οι γνώσεις μου δεν επαρκούν για να λύσω τις απορίες μου.
Ίσως γι’ αυτό να είμαι πολύ επιφυλακτικός.

Θέλω να διορθώσω εδώ πως το tutanota έχει desktop client για όλες τις πλατφόρμες (Linux,MacOS,Windows)

1 «Μου αρέσει»

Το proton εχει κάποιες επι πληρωμή υπηρεσίες ομως vpn και imap/pop καθως και apps για android. To μυστηριο εναι οτι παρουσιαζονται σαν να εχουν βαση την Ελβετια ενω η εταιρεια εχει βαση την Λιθουανια, αν δεν κανω λαθος. Λενε οτι ειναι ολα open-source.

Το αρνητικό για το protonmail είναι ότι η android έκδοση ζητάει τα google play services

Σε παρόμοιο στυλ είχα δοκιμάσει το rambox (επίσης βασισμένο στο electron), αλλά μου τρώει απίστευτη μνήμη

Συνδύασε το με το messenger και πλέον δεν έχεις functional κινητό.

Σε πρόσφατο tweet ανέφεραν ότι σιγά σιγά θα μπουν και στο F-Droid

Χρήσιμο

1 «Μου αρέσει»

Το ProtonMail διαθέτει την εφαρμογή Bridge όπου μπορεί να συνδεθεί και με IMAP σε Thunderbird/Outlook
Το μειονέκτημα είναι ότι προσφέρεται μόνο σε paid users και σε Linux είναι σε Beta μορφή.
Αν ενδιαφέρει κάποιον, μπορώ να το δοκιμάσω και να λύσω όποια απορία πιθανόν να έχει.
Περισσότερες πληροφορίες https://protonmail.com/bridge/

Μέσα στο 2019 ετοιμάζουν και το encrypted calendar όπως έκανε πριν λίγες μέρες και το Tutanota ενώ από το 2020 θα λειτουργήσει και το protondrive.com
Τα γραφεία της εταιρείας είναι στην Ελβετία. “ProtonMail is incorporated in Switzerland and all our servers are located in Switzerland. This means all user data is protected by strict Swiss privacy laws.”
Φυσικά είναι open-source. Για Λιθουανία δεν έχω διαβάσει κάτι.
Προσωπικά εδώ και 3 χρόνια που το χρησιμοποιώ (1 χρόνο σαν paid user) είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες, το support και το πως “μεγαλώνει” με τον καιρό.

The company that ‘’officially’’ operates ProtonVPN is ProtonVPN AG, a Switzerland based company[1]. However, the business is in reality operated by PROTONVPN LT, UAB a Lithuania based company, which has the same office address as Tesonet, UAB. Both company offices are located at: J. Jasinskio g. 16C, Vilnius 03163, Lithuania[2][3]. PROTONVPN LT, UAB is a separate company that ProtonMail outsources the protection of its users information to - ultimately run by Tesonet out of Lithuania[4]. Furthermore, Tesonet is operating a data mining operation out of Lithuania[5]. TesoNet also operates NordVPN[6], which claims to be based in Panama, not Lithuania[7]. This is specifically the type of situation that ProtonMail themselves say not to trust[8]. It’s appalling. In short NordVPN and ProtonVPN are operated by the same people/team/company.

Πιο κάτω εξηγεί και υπερασπίζεται κάποιος την Πρότον αλλά όσο πιο εξειδικεύονται οι ερωτήσεις τόσο λιγότερο πιστευτές γίνονται οι εξηγήσεις. Θα μπορούσε κάποιος να βάλει διάφορα στο μυαλό του για την τοποθεσία και τον ρόλο της T-N αλλά και πως μια τέτοιου είδους συνεργασία με γιγαντιαίους dataminers θα μπορούσε να μειώσει την αξιοπιστία. Υπάρχουν και άλλες VPN λύσεις εδώ και καιρό και απευθύνονται σε χρήστες με μια σχετική πολιτική αντίληψη της ασφάλειας και της ανωνυμίας. Οι υπόλοιποι εμπιστεύονται εταιρείες που πληρώνονται για το σέρβις. Αυτό δεν σημαίνει ότι non-profit, free, open, είναι απόλυτα εμπιστεύσιμα, σε κανένα ζήτημα.

Να ξεκαθαρίσω -αν αναφέρεσαι σε εμένα- δεν υπερασπίζομαι την Proton. Ενδιαφέροντα τα στοιχεία που παραθέτεις και θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα. Ψάχνουμε, μαθαίνουμε, δεν μας κάνει κάτι και πάμε παραδίπλα. Όσον αφορά την ProtonVPN δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και έχω συνδρομή σε άλλη εταιρεία. Οφείλουμε πάντως σε κάθε περίπτωση να διαβάσουμε και την άλλη πλευρά. πχ. εδώ https://www.reddit.com/r/ProtonVPN/comments/8ww4h2/protonvpn_and_tesonet/

Προσωπικά απορώ γιατί οι εταιρίες/οργανισμοί αυτοί δεν μπαίνουν στην διαδικασία να αναπτύξουν απλώς ένα plugin/addon/extention π.χ. για τον Thunderbird e-mail client ή για κάποιον άλλο ελεύθερο και ανοιχτό e-mail client, ώστε να βοηθήσουν και τους χρήστες - έχοντας έναν μονάχα e-mail client για όλους τους λογαριασμούς τους, και κάθονται και θέλουν να αναπτύξουν όλο τον e-mail client από την αρχή ;

Μπορεί να μην τους αρέσει η άδεια που διανέμεται ο Thunderbird ;

@obars6 Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου! :+1: