Δεν βλέπω το δικό μου WiFi (αλλά βλέπω όλα τα άλλα)

Γεια σας,
αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα και ήθελα τη γνώμη σας. Μόλις εγκατέστησα το Fedora 32 KDE σε υπολογιστή. Σε live environment, πριν ξεκινήσω την εγκατάσταση, βρίσκω το δίκτυό μου και κάνω κανονικά σύνδεση με τον κωδικό μου. Κάνω την εγκατάσταση και μετά το reboot, δεν υπάρχει το δίκτυό μου στον κατάλογο. Όμως υπάρχουν όλα τα άλλα. Οι άλλοι υπολογιστές στο σπίτι και το android το βρίσκουν το δίκτυο και συνδέονται κανονικά. Ξαναμπαίνω σε live environment και ξαναβλέπω το δίκτυό μου. Πίσω στην κανονική εγκατάσταση, πάλι δεν βλέπω τίποτα. Έχω σκάσει. Ψάχνω στο διαδίκτυο και δεν βρίσκω κανέναν με το δικό μου πρόβλημα. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Ευχαριστώ πολύ!

Για αρχή άλλαξε broadcast chanell από το μενού του router.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό θα επηρεάσει τους άλλους στο σπίτι που συνδέονται; Είμαστε τρεις και δουλεύουμε και οι 3 με το wifi αυτό. Ή είναι κάτι που αφορά τον υπολογιστή μου, ο οποίος όμως από το live-USB με το ίδιο λειτουργικό αναγνωρίζει το δίκτυο κανονικά; Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα.

Δες αυτό το άρθρο

1 «Μου αρέσει»

καποιες φορες εχω αντιμετωπισει καποιες καταστασεις οπως να μην φορτωνει τον ιδιο driver στο live με την εγκατασταση σε διανομες linux. Δεν ξερω που οφειλεται αλλα σαν πιθανο προβλημα θα μπορουσε να φορτωνει καποιον driver που υποστηριζει μονο 2.4ghz ενω το ασυρματο σου να υποστηριζει μονο 5ghz

τι σου βγαζει στο iwconfig? Νομιζω σ αυτη την εντολη φαινεται αν ειναι 2.4ghz , 5ghz η dual band

1 «Μου αρέσει»

To iwconfig δεν μου δίνει κάποια πληροφορία σχετικά με το κανάλι που βρίσκεται ο router. Επίσης, τρέχοντας την ίδια εντολή από το live USB βγάζει ακριβώς το ίδιο κείμενο. Δυστυχώς δεν είμαι στον υπολογιστή που συζητάμε για να κάνω copy/paste, γιατί ο υπολογιστής αyτός δεν είναι στο δίκτυο.
Υπάρχει κάποια εντολή που μπορώ να δώσω στην εγκατάσταση και στο live-USB για να συγκρίνω τις συχνότητες ή τους driver?

To ifconfig όμως μου βγάζει διαφορά ανάμεσα στην εγκατάσταση και στο Live-USB. Συγκεκριμένα, στη γραμμή TX packets, στην εγκατάσταση έχω TX packets 34 bytes 4578 (4.5 KiB), ενώ στο Live τα συγκεκριμένα πεδία είναι 0

iwlist wlan0 channel

αυτο βρηκα. δοκιμασε το

1 «Μου αρέσει»

ΟΚ, μισό λεπτό, να το δοκιμάσω και αν έχει διαφορά θα κάνω copy paste σε αρχείο και θα το μεταφέρω. Σε ευχαριστώ.

ΟΚ, λοιπόν, στο live-USB μου βγάζει τα κανάλια 01-13, ενώ στην εγκατάσταση τα 01-11. Αυτό σημαίνει ότι το ρούτερ που έχω εκπέμπει σε ένα από τα κανάλια που δεν είναι εγκαταστημένα (12-13);

Έχω μια πιθανή απάντηση… μήπως τα κανάλια 12 και 13 δεν υπάρχουν στην Αμερική; Το λέω γιατί βλέπω πως και η ώρα στον ΗΥ μου είναι λάθος, πιθανόν από Αμερική. Και είμαι και σε beta… τρομάρα μου!

τα καναλια 1-11 ειναι τα παγκοσμια. ειναι λιγοτερα για να καλυπτει τη νομοθεσια ολων των κρατων. βαλε το καναλι απο το ρουτερ σε ενα χαμηλοτερο. δεν θα εχουν προβλημα οι υπολοιποι που συνδεονται.

Για την ιστορια απλα στην εγκατασταση δηλωσες ευρωπη η αμερικη η κατι τελος παντων και αμεσως σου κατεβασε τα καναλια στα νομιμα που υπαρχουν για την περιοχη.

1 «Μου αρέσει»

Δεν χρειάστηκε… με το που άλλαξα τα settings και δήλωσα την Ελλάδα σαν χώρα και μετά από ένα reboot, το βλέπει πλέον το δίκτυό μου και συνδέθηκα.
Σας ευχαριστώ όλους!

1 «Μου αρέσει»

Θα ήταν χρήσιμο για τον επόμενο που ίσως συναντήσει το ίδιο θέμα να γράψεις πού ακριβώς ήταν αυτή η ρύθμιση.

Ναι έχεις δίκιο. Στο KDE plasma, System settings, regional settings, formats, επέλεξα την Ελλάδα στο μενού Region. Πιθανολογώ ότι αυτό αλλάζει το locale.

2 «Μου αρέσει»

Με κάθε επιφύλαξη, αλλά η ρύθμιση για το ποιο κανάλι χρησιμοποιείτε την κάνεις στον Router όχι στον υπολογιστή. Κάποια κάνουν αυτόματη επιλογή οπότε ίσως να μην έχεις κάθε φορά το ίδιο. Διάλεξε το ποιο άδειο κανάλι στην γειτονία. Η παρακάτω εντολή θα βοηθήσει

sudo nmcli dev wifi

[Όλα τα κανάλια δεν είναι ίδια υπάρχει μια αλληλοεπικάλυψη μεταξύ τους και κάποια είναι ποιο καθαρά απο άλλα, αλλά γενικά όσο ποιο άδειο τόσο καλήτερα]

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ. Καταλαβαίνω ότι η λύση της χρήσης των καναλιών 12 και 13 είναι προσωρινή. θα το δω και θα σου πω.

Αν υπάρχει smartphone προτείνω την εφαρμογή WIFIAnalyzer. Είναι μία εφαρμογή που μας δίνει τη δυνατότητα να εξετάσουμε την ποιότητα του σήματος του ρούτερ μας καθώς και όλων των υπόλοιπων ρούτερ που υπάρχουν στην περιοχή και βλέπουν οι συσκευές μας. Έχει δυνατότητα να μας προτείνει και το καλύτερο κανάλι που μπορούμε να μπούμε. Ακόμα είναι GPLv3

1 «Μου αρέσει»

αν υπαρχει τερματικο στον υπολογιστη :) διαβαστε και αυτο → How To Show Available WiFi Networks, Their Channels, Signal Strength And More From The Command Line - Linux Uprising Blog

2 «Μου αρέσει»