Δεν τρέχουν .appimages. στο Ubuntu 22.04

Σε Ubuntu 22.04 LTS δεν ανοιγουν ολα τα .appimages αρχεια.
Ειναι κανονικα τσεκαρισμενη επιλογη να ανοιγουν σαν προγραμματα.

Δοκίμασες να το ανοίξεις τρέχοντας το από τερματικό ; Για να δούνε τι μήνυμα σφάλματος βγάζει

Δεν ανοιγουν ουτε απο τερματικο

Μπορείς να ανεβάσεις εδώ ένα screenshot από αυτό που τρέχεις στην εφαρμογή ? Επίσης ποια εφαρμογή είναι να το δοκιμάσουμε

Το έχεις private και δεν παίζει. Πρέπει να το κανεις «who ever has the URL»

Για δοκίμασε τώρα. Το έκανα δημόσιο.

Στο video που παραθέτεις απλά δίνεις την δυνατότητα να είναι εκτελέσιμο το αρχείο. Δεν το εκτελείς όμως. Δώσε στο τερματικό ενώ είσαι μέσα στον φάκελο των λήψεων το παρακάτω και αν δεν τρέξει πόσταρέ μας το output για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

./balenaEtcher-1.7.9-x64.AppImage
2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
nikos@nikos-B450-AORUS-ELITE:~/Downloads$ ./balenaEtcher-1.7.9-x64.AppImage
dlopen(): error loading libfuse.so.2

AppImages require FUSE to run. 
You might still be able to extract the contents of this AppImage 
if you run it with the --appimage-extract option. 
See https://github.com/AppImage/AppImageKit/wiki/FUSE 
for more information
nikos@nikos-B450-AORUS-ELITE:~/Downloads$ 

1 «Μου αρέσει»

Με τον τροπο αυτο δουλεψε τελικα. Πριν την αναβαθμηση ανοιγαν απο μονα τους ομως,
Σας ευχαριστω ολους.

Βασικά δούλεψε γιατί η εγκατάσταση πρόσθεσε την βιβλιοθήκη libfuse που δεν είχες εγκατεστημένη :woozy_face:

2 «Μου αρέσει»

Γενικά υπάρχει θεματάκι με τα appimages στο ubuntu 22.04 καθώς κάποιες βιβλιοθήκες αντικαθίστανται με νεότερες (π.χ. libfuse). Ακόμα και με εγκατάσταση του libfuse2 και πάλι κάποια appimages ΔΕΝ παίζουν σωστά. Θα πρέπει οι δημιουργοί των appimages να προχωρήσουν σε ανανεώσεις.

Καλά τώρα, το να κάνεις compile είναι 1000 φορές περισσότερο μαζοχισμός καθώς κατά 99% θα μπλέξεις με dependencies hell, βιβλιοθήκες που λείπουν κτλ. Αν δεν υπάρχει deb, το appimage είναι μονόδρομος. Τα παίρνω στο κρανίο με ένα σωρό developers που ανεβάζουν τον κώδικα στο github ή αλλού και δεν δίνουν τουλάχιστον ένα deb. Αφού έφτυσε αίμα ο άλλος να φτιάξει τον κώδικα, χύνει το γάλα μη δίνοντας ένα deb ή ένα appimage.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.