Δεν μπουταρει το Ubuntu 20.04

Καλησπέρα .Πρόβλημα μεγάλο σήμερα με το Ubuntu πάνω που το είχα φέρει όπως το ήθελα.Δειτε τη φωτό και πείτε μου αν σώζεται η κατάσταση.

Καταστροφή μάλλον τα κακαρωσε ο SSD σχεδόν καινούργιος είναι.Μπαινω και από live CD για επανεγκατάσταση δεν αφήνει ούτε φορμάτ να κάνω.

δεν αφήνει ούτε φορμάτ να κάνω

Βγάζει κάποιο σφάλμα;

1 «Μου αρέσει»

Το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.Προσπαθησα αλλάζοντας δίσκους δεν μπουταρει κανέναν και τώρα δεν δινει ούτε εικόνα καινουργιο PC 1400 ευρώ θα τους το στείλω πίσω να δούνε τι φταίει

ποσο τον εχεις τον ssd? τι ssd ειναι? ειναι απο τους καλους, η ειναι καμια μαρκα που δεν την ξερει η μανα της? το αστειο ειναι οτι εγω εχω εναν server grade seagate barracuda. το smart με εβγαλε οτι εχει σφαλματα και προτεινε να τον αντικαταστησω αμεσα γιατι βγαζει βλαβη… πριν 5 χρονια :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

υπαρχουν καποιες μοντες που μπορεις να κανεις οταν εχεις ssd για να τον εχεις οσο γινεται πιο ελευθερο απο αχρηστες επανεγγραφες. δεν ξερω ποσο το’χεις με μονταρισματα στο λινουκς, αλλα θα αφησω τις μοντες εδω αποκατω να βρισκονται

1ον: τον φακελο /var/cache/apt τον διαγραφεις και στη θεση του δημιουργεις μια συντομευση προς το /dev/shm

2ον: τον φακελο .cache στο home σου επισης τον διαγραφεις και στη θεση του δημιουργεις παλι συντομευση προς το /dev/shm

3ον: ο φακελος /tmp, που και αυτον μπορεις να τον διαγραψεις και στη θεση του να δημιουργησεις παλι συντομευση προς το /dev/shm

ο «φακελος» /dev/shm ειναι εικονικος φακελος στη RAM που μπορει να χρησιμοποιηθει σαν προσωρινο ramdisk. αρκει να εχεις αρκετη μνημη, ωστε να μην γεμισει και κολλησει το συστημα

ενα μειονεκτημα της παραπανω μοντας ειναι οτι καθε φορα που θελεις να κανεις update, η, να εγκαταστησεις κατι, θα κατεβαζει εκ νεου τις λιστες πηγων, οποτε θα αργει λιγο

αλλα το πλεονεκτημα ειναι οτι τις κατεβαζει στη ram οποτε δεν ταλαιπωρειται ο ssd. ακομα και η εγκατασταση προγραμματων/ενημερωσεων, γινεται αρχικα στη ram. μονο στο τελικο σταδιο της εγκαταστασης μεταφερονται μονιμα στον ssd

1 «Μου αρέσει»

4 μηνων υπολογιστης ειναι φιλε σε εγγυηση οποτε θα το φτιαξουν αυτοι.Σευχαριστω παντος για τις πληροφοριες

Ασχετο, αλλά μιας και λέχθηκε

Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Σήμερα σε SSD (ειδικά καινούργιους) δεν έχει το νόημα που είχε στο παρελθόν η αποφυγή έγγραφων σε αυτούς. Δεύτερον το κάνεις λάθος.Ο σωστός τρόπος

1 «Μου αρέσει»

@Asfodelus τα εχω δει και τα ξερω αυτα. και παλι ομως ολα αυτα γινονται πανω στον ssd. εγω παρακαμπτω τελειως το κομματι ssd και τρεχω απο ram για να εχει μακροζωια ο ssd. ναι εχουν βελτιωθει οι ssd, αλλα οι μηχανικοι ειναι ακομα κορυφη σε εγγραφες. βρες με ssd που να δουλευει ακομα μετα απο 15 χρονια με καθημερινα 15ωρα uptimes, χωρις ουτε ενα reallocation, ουτε ενα bad sector, τιποτα

εχω 2 seagate barracuda IDE των 40GB και τους δουλευω ακομα σαν σκληρους λειτουργικου (ναι καλα διαβασες IDE 40GB). ειναι 15 χρονων και δουλευουν 15ωρα καθημερινα, και με εχουν βγαλει παληκαρια και οι 2. αλλα εχω σωστη ψυξη, καλη τροφοδοσια, και καθε 4 μηνες περιπου ανοιγω το κουτι και τα ξεσκονιζω ολα μεσα, με ενα τραβηχτιρι απο τα τζαμπο με 2 ευρω (χειροκινητη τρομπα για στρωματα)

1 «Μου αρέσει»