Δεν μπορώ να κάνω boot με usb σε desktop με win 10

δεν ξερω αν εβαλα το θεμα στην σωστη κατηγορία αν όχι μετακινειστε το.
εχουμε ενα desktop κατασκευης 2008 και θα ήθελα να του περάσω linux.
αρχισε με xp μετα με 7 και τωρα με 10ρια.
το προβλημα είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να κάνω εκίννηση με live usb. σημειωστε οτι το usb bootαρει κανονικα σε οποιοδηποτε αλλο μηχανημα που εχω.
παραθετω εικονες απο τα bios καθως δεν εχω βγαλει ακρη και δεν βλεπω κάπου να έχει secure boot για να το απενεργοποιησω


αυτο δειχνει με το που ανοιγει ο υπολογιστης


2 φωτο απο το μενου .

ayto εμφανιζεται οταν επιλεξω boot menu. δεν βλεπω πουθενα το στικακι μου. αν επιλεξω
usb-hdd ξεκινασει και μενει παγωμενο στην παρακατω εικονα

είχα το ίδιο πρόβλημα με gigabyte μητρική. Αναγκάστηκα να βγάλω τον δίσκο και να τον σβήσω σε άλλο pc. Όταν τον ξανά έβαλα (κενό πλέον), έκανε boot αυτόματα από το flash drive.

θυμαμαι καλα οταν ειχε τα xp μπορουσα να μπω με usb.με τα 7 ρια δεν θυμαμαι να δοκιμασα αλλα με τα 10ρια οσες φορες και να προσπαθησα δεν τα καταφερα.

Για δοκίμασε το εξής : Βάλε το στικάκι κανονικά στο pc , μόλις κάνει post διάλεξε από το boot menu το +Hard Disk και μπες στο υπομενού. Λογικά εκεί θα εμφανίσει και το στικάκι και τον εσωτερικό σκληρό δίσκο.

1 «Μου αρέσει»

παλι δεν το εμφανιζει

Μου κάνει εντύπωση γιατί το στικάκι το βλέπει (σαν TDK LoR TF10) …
Δοκίμασε να μπεις αν δεν το έχεις ήδη κάνει και στα Integrated Peripherals μπας και έχει disabled το usb 2 bus και τα legacy (και όλα κάνε τα enabled αν δεν είναι ήδη) , δες και μήπως έχει ενεργοποιημένη καμιά AHCI mode για τα drives και μπερδεύεται…

…σαν τελευταία λύση ξανακάψε το usb stick (δοκίμασε και με κανένα άλλο μικρότερο των 16 gb) … λέω μπας και έχει γίνει corrupted και δεν το διαβάζει σωστά …

αυτο δειχνει το μενου Integrated Peripherals

Ok είναι και ο usb controller , κανονικά θα έπρεπε να το διαβάζει, για δοκίμασε με άλλο stick και επίσης βάλτο και σε άλλη usb port …

den μπορεσα με τιποτα να δω το στικακι σε οποια θυρα το δοκιμασα. και δευτερο στικακι επισης δεν το ειδε σε τρεις θυρες που δοκιμασα.

Για ρίξε λίγο μια ματιά εδώ

είναι desktop τού 2008, ξεκάθαρα έχει το παλιό καλό BIOS, καμμία σχέση με UEFI και κατά συνέπεια secure boot.

  1. Δεν ξέρω πόσο έχεις παίξει με τις άλλες επιλογές τού BIOS
  2. Ίσως το στικάκι να μην είναι συμβατό για boot με τόσο παλιό BIOS, οπότε άδικα παιδεύσαι
  3. Υπάρχει πάντα η λύση τής απελπισίας, να χρησιμοποιήσεις CD/DVD. Αυτό θα λειτουργήσει σίγουρα. (υπάρχει και το LAN αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω πώς γίνεται)
2 «Μου αρέσει»

κατεφυγα στην λυση της απελπισιας με cd.
αρχικως εκαψα με το εργαλειο των windows ενα κενο cd με gparted live . (γιατι βριζουμε τα windows) ουδεποτε καταφερε να παιξει ουτε σε αυτον τον υπολογιστη ουτε στο λαπτοπ μου.
οποτε εκαψα ενα με το brasero (γιατι δεν αλλαζω το linux με τιποτα) και φυσικα μπορεσα επιτελους να μπω στο αρχαιο υπολογιστη μετα απο τοσα χρονια. το επομενο βημα ειναι να δοκιμασω παλι με cd την εγρατασταση lubuntu. σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

1 «Μου αρέσει»

Μπες με cd plop boot manager κι εκεί έχει επιλογή για usb

2 «Μου αρέσει»

Όντως πολύ καλή ιδέα, που το θυμήθηκες;

Tι στικάκι έχεις ? Κάποια chipsets δεν αναγνωρίζονται απο τα bios, δλδ usb τύπου Τοshiba ,Turbo X παντα είχα θέματα σε διάφορα PC. Απο την εμπειρία μου έχω κατασταλάξει σε Lexar , Κingstone USB όπου τα εχω βάλει έπαιξαν σωστά. Τωρα στις νέες μητρικές με UEFI φαντάζομαι θα παίξουν και αυτά.

2 «Μου αρέσει»

το ενα το παλιο ειναι tdk. τοσο παλιο που εχει σβηστει η μαρκα. το αλλο το πιο καινουργιο kingstone.to παλιο προσφατα το αναγνωρισε ενα αρχειο λαπτοπ toshiba sattelite

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα αρχαίο Gigabite motherboard. Στην αρχή δοκίμασα με 2 διαφορετικά 64GB stickάκια και δεν μου το εμφάνιζε στο Boot Menu -> +Hard Disk.

Στη συνέχεια δοκίμασα με ένα αρχαίο 8GB stick, μου το εμφάνισε στο Boot Menu και ολοκλήρωσα την εγκατάσταση κανονικά.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είδα να αναφέρεται πουθενά σε ποιο file system ήταν διαμορφωμένο το στικάκι. Νομίζω ότι μόνο fat32 αναγνωρίζεται.

@linuxovios

Δεν μπορεί να το έκανε εντελώς λάθος γιατί μπούταρε σε άλλο μηχάνημα.

Αλλά ναι με τα στικάκια παίζουν πολλά που μπορούν να στραβώσουν και να είναι ασύμβατα με κάποιον υπολογιστή (όντως ίσως με άλλη μέθοδο να δούλευε), αλλά για αυτό τα cd/dvd παραμένουν μια εναλλακτική ειδικά σε παλιούς υπολογιστές.

το στικακι ειναι fat32