Δεν μπορώ να φορτώσω το λειτουργικό

Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!Είμαι βρέφος σε γνώσεις linux και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Εχω κολλήσει στο grub είμαι με ubuntu 18.04 LTS και δεν μπορώ να το φορτώσω με τίποτα…
Έκανα ότι μπορούσα απο ψάξιμο αλλά δεν κατάφερα να βρώ άκρη…
Παραθέτω κάποιες φώτο,βέβαια απο ότι κάνω δεν καταλαβαίνω και πολλά…
Τωρα είδα πως μπορώ σαν νέοπας μόνο μια φώτο

Αγαπητε φιλε καλησπερα!!
Αν εχεις live cd η usb με το Ubuntu 18.04 μπορεις να επισκευασεις τον bootloader
του λειτουργικου σου.
Εχεις φυλαξει καποιο cd με το Ubuntu μηπως;

Πατα στο λινκ παρακατω για να δεις περισσοτερα ελπιζω να σε βοηθησει.
https://www.fosslinux.com/4477/how-to-repair-the-grub-bootloader-using-a-ubuntu-live-usb-drive.htm

Γειά σου φίλε μου και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Μόνο ένα usb εχω με τα 20.04 LTS οχι όμως τα 18.04.Συγνώμη αν γράφω καμία κοτσάνα!
παραθέτω και τη συνέχεια των βημάτων της 1ης φώτο…Βλέπω και το λίνκ και επιστρέφω.
ευχαριστώ και πάλι

Ετοίμασα ένα live usb με τα 20.04 το βάζω αλλά δεν αλλάζει κάτι πάλι στο grub με πετάει…
συνεχίζω με τις φώτο…

Απ’ την εικόνα φαίνεται ότι δε βρίσκει το root device. Απ’ τις προηγούμενες φαίνεται ότι το gpt3 είναι το διαμέρισμα root(/), οπότε φαίνεται ότι είναι το σωστό. ίσως χρειάζεται να φορτωθούν κάποια modules πριν φορτωθεί ο kernel εφόσον δίνεις τις εντολές χειροκίνητα απ’ τη γραμμή εντολών του grub.
Δοκίμασε να φορτώσεις τα παρακάτω:

grub> insmod part_gpt

grub> insmod btrfs


grub> insmod {gzio|xzio|lzopio|??}

grub> insmod linux

πριν τον πυρήνα και το initrd.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Τελικά αφού έκανα εγκατάσταση τα 20.04 διαγράφοντας τα 18.04 και όπως είπα παραπάνω στο πρώτο boot με πέταξε πάλι στο grub και εκεί τρόμαξα…έκανα ένα reboot απο το grub και επιτέλους είδα τα ubuntu και πάλι στην οθόνη αυτή τη φορά μαλιστα με τον τίγρη χαχα!Βέβαια δέν έχω δοκιμάσει ακόμη άλλο reboot.
Με το insmod είχα τρέξει κάποια πράγματα αλλά σίγουρα δεν περιείχαν αυτή την εντολή
insmod {gzio|xzio|lzopio|??} καθώς και τη σειρά εκτέλεσης που μου αναφέρεις…

Χρειάζεται να σετάρω κάπως τα 20.04 ή να τα κάνω όλα στον αυτόματο?
Σε ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω μια μέρα να φτάσω και γω να έχω τις γνώσεις σας!

Βάζω και μία φώτο ακόμη για το ιστορικό και μήπως σου δώσει κάποια επιπλέον πληροφορία

καλημέρα!
Τελικά ακόμη και με το 20.04 στο 1ο boot με πετάει στο grub και απο εκεί με reboot καταφερνει να φορτωσει κανονικά το λειτουργικό!