Δεν μπορώ να εκτυπώσω

Έχω εκτυπωτή πάνω στο ρουτερ .ήρθα πρόσφατα από windows και εκεί δούλευε κανονικά .έχω την τελευταία lts έκδοση Ubuntu .
Να πω μόνο πως μια φορά εκτύπωσα αλλά μετά κάτι πείραξα και τα έκανα όλα σούπα !πρεπει να έβαλα 2-3 drivers μαζί .είναι αρχάριος …
Ο εκτυπωτής μου είναι ένας brother hl 1210w

Επίσης να πω πως ένα παιδί που με βοήθησε (αλλά δεν καταφέραμε κάτι ) διαπίστωσε και μου είπε να το αναφέρω εδώ πως έχω πρόβλημα με τις εντολές su και sudo και πως έχω σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας .

Καλωσορισες στο forum και στην παρεα μας @giabritsos.

Ο εκτυπωτης σου υποστηριζεται απο το GNU/Linux και το Ubuntu. Δεν υπαρχει θεμα drivers αλλα το σεταρισμα ειναι λιγο ανορθοδοξο.

Θυμασαι πως το ειχες σεταρει παλιοτερα στα Windows;

Παρεπιπτοντως, πως το ειδε ο φιλος σου οτι εχεις σοβαρο προβλημα με τις su και sudo εντολες; Δεν το καταλαβαινω. Μπορει να σου δωσει παραπανω στοιχεια για να τα δουμε αν υπαρχει περαιτερω προβλημα;

Είμαι λίγο άσχετος εδώ …και φυσικά με τις έντολες.στα windows με οδήγησε το ρουτερ και το σεταρα .στο interface του ρουτερ είχε Λίνκ όπου με οδήγησε και κατέβασα ένα προγραμμα-οδηγό .

Τώρα όσον αφορά το su και sudo νομίζω πως το συμπέρανε όταν δίναμε εντολές στο τερματικό .αν θυμάμαι καλά έδωσα πρώτα εντολή cd driver (driver είναι ο φάκελος που είχα βάλει μέσα τον οδηγό του ρουτερ ),μετά έδωσα μια εντολή ls και μετά μου είπε να δώσω εντολή su όπου μου ζητήθηκε ο κωδικός μου τον οποίο έδωσα αλλά δεν τον δεχόταν .
Μετά έδωσα εντολή sudo su μου ζητήθηκε ξανά κωδικός (με άλλο τρόπο ) και τον δέχτηκε και μου εμφάνισε μια γραμμή που ξεκινούσε με «root»
Σε εκείνο το σημείο μου ανέφερε το θέμα αυτό με το su και sudo

Όταν πληκτρολογείς:
su
τότε κάνεις switch user και by default μπαίνεις στον root user.(Άρα πρέπει να ξέρεις τον κωδικό του root user).
Όταν πάλι τρέχεις την:
sudo su
ζητάς μέν να γίνεις root αλλά το ζητάει ο χρήστης σου ο οποίος είναι μέλος του sudo group και γι αυτό έχει την δυνατότητα να γίνει root. Άρα ο κωδικός που χρειάζεσαι είναι ο κωδικός που έχει ο χρήστης σου.
Άρα από αυτή την πλευρά δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα ασφάλειας. Και εφόσον είπες ότι είσαι αρχάριος ελπίζω να μην σε μπέρδεψα!

1 «Μου αρέσει»

Όχι δεν με μπέρδεψες …
Είμαι περίεργος πως θα λυθεί το θέμα με τον εκτυπωτή …

ο εκτυπωτης ξεκινωντας, ειναι δικτυακος πλεον, και οχι usb. Ο driver που πιθανων εγκαθιστεις κανει, αλλα ψαχνει για usb εκτυπωτη. Αν και δεν θυμαμαι ολα οσα πρεπει να κανεις, μαλλον θα σε βοηθησει να ψαχτεις με το CUPS, η οταν κανεις την εγκατασταση απο τη διανομη σου, να ψαξεις για εκτυπωτη δικτυου

Οπως σου λεει ο φιλος πιο πανω ο εκτυπωτης ειναι πλεον δικτυακος.

Κανε ξανα εγκατασταση απ την σελιδα του κατασκευαστη το linux-brprinter-installer.
https://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=eu_ot&lang=en&prod=hl1210w_eu_as&os=128
εκει που λεει Os θα διαλεξεις Linux (deb)
Οταν θα τρεχει η εφαρμογη εγκαταστασης θα σε ρωτησε και θα δωσεις το μοντελο του εκτυπωτη.
Στην ερωτηση για Device URI πρεπει να απαντησεις ΟΧΙ (N) για usb εκτυπωτη και με NAI (Y) για δικτυακο εκτυπωτη.
Η επομενη ερωτηση ειναι κρισιμη.Πρεπει να επιλεξεις την τελευταια επιλογη δηλαδη το αυτοματο και να απαντησεις με Α.
(A): Auto
Αν δεν δουλεψει με το αυτοματο θα πρεπει να του δωσεις μια σταθερη IP.
Ελπιζω να βοηθησα και να μεν σε μπερδεψα χειροτερα.

Μέχρι ένα σημείο το έκανα αλλά δεν θυμάμαι αν επέλεξα usb .θα το ξανακάνω αλλά αν δεν δουλέψει το αυτόματο πως θα βρω το σταθερή ip του εκτυπωτή ;

απ το manual του κατασκευαστη η με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ.
http://localhost:631/help/network.html

Finish Configuring the Printer

Visit http://localhost:631
Click “Printers” in the top banner, then your printer name
Administration->Set as Server Default (if desired)
Enter your username & pw when prompted
http://abhweb.org/jima/brother-scanner-not-recognized-ubuntu-17.10.php

δουλεψε!τα ειχα κανει αυτα απλα τωρα εβαλα την ip του ρουτερ που ειναι 192.168.1.1 και ολα οκ!ευχασιστω παιδια!

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.