Δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το USB στο Oracle VM Virtual Box

cancer1


Κάποια βοήθεια; (Δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το Usb)

βρε… καινουργιος στο λινουξ και πας να ασχοληθεις με την kali; αστο καλλιτερα, βρες καμια πιο user friendly διανομη να δοκιμασεις (γνωμη μου). Kαι εκτος αυτου την kali οσοι την χρησιμοποιουν, να ξερεις, την τρεχουν απο usb και με δικαιωματα root, δηλαδη επικινδυνο και για εσενα αν δεν ξερεις πολυ καλα τι κανεις.
τεσπα η απαντηση στο ερωτημα σου μαλλον δινεται στο παρακατω βιντεο αν εχεις περιεργεια και θες να δεις την kali

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση… θα δοκιμάσω και άλλες διανομές … το δοκίμασα και δυστυχώς δεν λειτούργησε … μήπως πρέπει να μπω στο bios του υπολογιστή στο cpu configuration και να ενεργοποιήσω το intel virtualization technology ;

μπορει, ειχε χρειαστει να το κανω και εγω σε εναν υπολογιστη αυτο, αλλά γενικα προσεξε με το bios μη τα σκατωσεις, οποτε υπευθυνη απαντηση δεν δινω για αυτο, ας απαντησει άλλος που ξερει καλλιτερα τι πρεπει να γινει

1 «Μου αρέσει»

Ναι δεν θέλω να πειράζω το bios ,γι αυτό ρώτησα … ευχαριστώ πάντως

1 «Μου αρέσει»

Τελικά το άλλαξα μέσω bios και έφτιαξε μια χαρά !!

2 «Μου αρέσει»

μπραβο, αυτο θα σε βοηθησει και για τις αλλες διανομες που θα δοκιμασεις (σε λιγο, μια που θα απογοητευτεις με την kali :grinning: )

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ή κακώς η ενασχόληση με το linux επιβάλλει έστω και λίγο να λερώσουμε τα χέρια μας. Μη φοβάσαι όμως. Αυτά τα απλά πράγματα δεν προκαλούν βλάβες και όλοι εδώ θα σε βοηθήσουμε να τα καταφέρεις.

2 «Μου αρέσει»

Καλά έκανες και ενεργοποιήσες το intel virtualization technology στο bios.
Από την άλλη, τα screenshots που έχεις ανεβάσει, δείχνουν πως δεν είχες εγκαταστήσει
το extension pack στη VM, το οποίο είναι απαραίτητο για να λειτουργήσουν οι θύρες
usb του host στο guest.
Συνεπώς φαντάζομαι πως και οι 2 κινήσεις που έκανες έλυσαν το πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

1 «Μου αρέσει»