Δεν μπαίνει στο γραφικό περιβάλλον ύστερα από λάθος εκτέλεση εντολής

Καλησπέρα
Τι γίνεται αν κάποιος καταστρέψει τον υπολογιστή του γιού του με τον παρακάτω τρόπο:
Αντί για την εντολή

systemctl reboot --firmware-setup

(οδηγεί στο UEFI)

κατα λάθος χρησιμοποιήσει την εντολή

systemd.unit=multi-user target

(εξαφανίζει το boot menu και ανοίγει κονσόλα)

πως επαναφέρουμε το σύστημα
λειτουργικό pop os
tablet pc chwui hi 10

ευχαριστώ εκ των προτέρων

παρεπιπτόντως καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα σε όλους

1 «Μου αρέσει»

Αυτο που εχει γραφτει ή καλητερα σε ποιο σημειο του συστηματος εχει γραφτει; Το GRUB το βλεπεις στην αρχη πριν την εκκινηση του συστηματος; Και αν γινεται μπορεις να μας στειλεις ενα screenshot ή ενα videο για να δουμε απο που ξεκιναει το συστημα και που ακριβως καταληγει;

Η παραπάνω εντολή δόθηκε στο τερμιναλ.
Τι grub δε το βλέπω.
Καταφέρνω και μπαίνω στις ρυθμίσεις uefi με την άλλη εντολη

systemctl reboot --firmware-setup

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
Θα στείλω φώτο μετά τη δουλειά
Τώρα όταν γίνει εκκίνηση μου ζητάει login σε μια μαύρη οθόνη και μετά ανταποκρίνεται σαν τερμιναλ

Αυτό που έκανες στην ουσία είναι ότι έδωσες εντολή να μπουτάρει κατευθείαν στην κονσόλα. Στο login της μαύρης οθόνης θα βάλεις κανονικά το username και έπειτα το password και μόλις βγεις στην κονσόλα δώσε

sudo systemctl set-default graphical.target

και κάνε επανεκκίνηση

Αυτές τις εντολές που τις διάβασες; Δεν πρέπει να εκτελούμε τυφλά εντολές copy paste από σελίδες που δεν εμπιστευόμαστε.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ… @billniakas το ίδιο αναρωτήθηκε και ο γιος μου και του απάντησα αυτολεξεί “ότι θα ρωτήσω τους χάκερ στο linuxuser…”…
Βλέπεις προέρχομαι από windows10 και ακόμα δεν έχω προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον.

2 «Μου αρέσει»

Ε καλά με το χάκερ υπερβάλεις τα μάλα (που λέει και ο Βυζαντινοτέτοιος) :stuck_out_tongue:

Λύθηκε το πρόβλημα σου για να το επισημάνουμε ως λυμένο;

Ξέρω τι λέω… Θα σου απαντήσω σε 8 ώρες γιατί δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή στο PC.
Ελπίζω τα λάθη μου να γίνουν παράδειγμα προς αποφυγή για τους νέους χρήστες.
Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

@billniakas

…ακριβώς μα ακριβώς έτσι, δεν έχω λόγια.

γλιτώσε έτσι και ο Pop_os 20.04 μου…

Η λύση μαγικά απλή…
όπως το είπες @billniakas

  1. Βήμα

  2. Βήμα… δεν υπάρχει. Το πρόβλημα λύθηκε:

:bomb:
:boom:
:airplane:

Ευχαριστώ πολύ @billniakas
ευχαριστώ πολύ linux-user!

ουπς μεγάλη παράλειψη…
ευχαριστώ πολύ @GNUTechie
είμαι αδικαιολόγητος.

Και έτσι για την ιστορία…
προσπαθώντας να βρώ μια λύση πριν μου δώσετε την απάντηση, επειδή δεν γνώριζα κάτι άλλο σκέφτηκα να κάνω κάτι για να μπώ από την κονσόλα στο γραφικό περιβάλλον.
Έτσι έκανα ένα Docker κοντέινερ με γραφικό περιβάλλον, το Portainer συγκεκριμένα.
Έπειτα πήγα στο localhost στη θύρα 9000 που είχα καθορίσει για το Portainer, δηλαδή στη διεύθυνση localhost:9000 ή κάπως έτσι, με την εντολή
~> curl localhost:9000
αλλά τζίφος!

Έβλεπα μια οθόνη matrix να κατεβαίνει σε γκρί ανοικτό χρώμα και κάτι σαν html στο τέλος αν θυμάμαι καλά…
Τραμπάκουλας :laughing: :flying_saucer:

Τζάμπα χάρηκα.
Ευτυχώς μου δόθηκε η λύση από το fοrum μας, όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Ναί λύθηκε!
Ναί λύθηκε!

3 «Μου αρέσει»

Δεν τρεχει τιποτα :slight_smile: Ιδιως σε κατι τετοιες στιγμες ολοι λιγο πολυ καπως ετσι τρεχουμε :slight_smile: Χαιρομαι που λυθηκε το προβλημα. Καλη συνεχεια :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.