Δεν γίνεται dual boot με Fedora 35 και windows 10

δοκίμασε με /etc/grub.d/40_custom. Έτσι είναι στη δική μου διανομή.

Δοκίμασα και τους δύο κώδικες που έγραψες πάνω. Και στις δύο περιπτώσεις έβγαλε στο Boot menu επιλογή windows 10 την πάτησα και και στις δύο περιπτώσεις έβγαλε το εξής μήνυμα:

Φαίνεται ότι δε βρίσκει το διαμέρισμα, έβαλες σωστά το uuid? Απο την εικόνα φαίνεται ότι το uuid του EFI διαμερίσματος είναι 28D7-Β12Ε. Στο σφάλμα φαίνεται ότι ψάχνει για το
28D7-12 το οποίο βέβαια δεν υπάρχει.

Ας μας δώσει το output του

lsblk --output NAME,LABEL,TYPE,UUID

να δούμε ακριβώς ποιο UUID αντιστοιχεί σε ποιο δίσκο

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

Επίσης ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής

sudo fdisk -l

Ώστε αφού βεβαιωθούμε ότι εμφανίζεται το windows partition, να δώσουμε την εντολή

sudo update-grub

Τέλος δεν ξέρω αν θα βοηθούσε η εγκατάσταση ενός εργαλείου, όπως το Grub Customizer GUI tool.

Η συγκεκριμένη εντολή όμως δε θα μας δώσει το UUID που είναι το ζητούμενο.

Τελειώνει εδώ το forum λέγοντας ότι αφού είχα πρόσβαση στα αρχεία μου μέσω των fedora τα έβαλα σε έναν εξωτερικό σκληρό και έκανα format τον δίσκο μιας και μετά από πολύ ψάξιμο δοκίμασα τα πάντα και δεν έπιασαν με αποτέλεσμα να κουραστώ και να νευριάσω διότι χρειαζόμουν επειγόντως πρόσβαση στα Windows αρχεία μου, μπορεί ο bootloader των Windows να είναι corrupted δεν ξέρω μάλλον η δικιά μου περίπτωση δεν είχε άλλη λύση, ξανά έκανα εγκατάσταση τα Windows στον πλέον άδειο μου δίσκο και έβαλα τα αρχεία εκεί.

Ηθικό δίδαγμα: κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού μην βιάζεσαι. Θα δοκιμάσω να κατεβάσω ξανά τα Linux πολύ πιο προσεκτικά πλέον.

Ευχαριστώ σε όλους όσους προσπάθησαν να με βοηθήσουν, έμαθα πολλά

3 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω ότι η δική σου περίπτωση δεν είχε λύση. Είχες κι άλλες επιλογές πλην του format, όπως το να κάνεις εκ’ νέου εγκατάσταση του fedora ή κάποιας άλλης διανομής ή να χρησιμοποιήσεις το dvd των windows ώστε να επαναφέρεις τον bootloader των windows ή ακόμη και τα αρχεία εκκίνησης σε περίπτωση που ήταν corrupted. Έχουν και τα windows επιλογές αποκατάστασης για τέτοιες περιπτώσεις, οπότε το format μπορεί ν’ αποφευχθεί. Τώρα έχει γίνει βέβαια, αλλά επειδή μπορεί να βρεθείς και πάλι στην ίδια ή παρόμοια κατάσταση στην επόμενη προσπάθεια εγκατάστασης linux καλό είναι να γνωρίζεις ότι υπάρχουν κι αυτές.

1 «Μου αρέσει»