Δεν γίνεται dual boot με Fedora 35 και windows 10

Καλησπέρα! Είμαι τελείως αρχάριος με Linux οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω να τα κατεβάσω με dual boot με τα windows 10 που ήδη είχα στον υπολογιστή μου. Αποφάσισα να κατεβάσω τα fedora 35 όπως και έκανα, τα κατέβασα σε ένα στικάκι και τα έβαλα στο Pc κανονικά. Μάλλον έκανα κάποιο λάθος στο installation και μετά από την επιτυχημένη εγκατάσταση το Pc μπουτάρει μόνο τα fedora και δεν έχει επιλογή για Windows. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα διάφορες λύσεις οι οποίες δεν λειτούργησαν όπως το να εκτελέσω την εντολή (sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg) στον terminal η το να κατεβάσω έναν grub customizer από τον οποίο κατάφερα μόνο να βγάζει menu για να διαλέξω OS όταν ανοίγει ο υπολογιστής αλλά χωρίς να υπάρχουν τα Windows εκεί (παρακάτω φωτογραφία). Μέσα στα αρχεία των Linux βρήκα τα αρχεία μου από τα Windows οπότε φαντάζομαι πως δεν χάθηκε τίποτα από τα Windows απλά δεν μπορώ να βρω τρόπο να τα εμφανίσω στο boot menu και να κάνω dual boot. Στα Windows έχω πολλά σημαντικά αρχεία όπως εικόνες, αρχεία από την σχολή, saves με 50 ώρες+ στο witcher και άλλα διάφορα που δεν θέλω με τίποτα να χάσω. Τι πρεπει να κάνω για να εμφανιστουν τα Windows 10 στο menu όταν ανοίγω τον υπολογιστή? Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δες αν είναι εγκατεστημένο το os-prober. Αν δεν είναι εγκατέστησέ το και μετά εκτέλεσε ξανά την έντολή που αναφέρεις για την ενημέρωση του grub.

Δοκίμασα να το κατεβάσω και λέει ότι είναι ήδη εγκατεστημένο, δοκίμασα να τρέξω το os-prober και δεν φαίνεται να κάνει κάτι (μάλλον έτσι λειτουργεί η εντολή) μετά ξανά έτρεξα την εντολή που έγραψα πάνω και πάλι δεν έφτιαξε τίποτα

Όχι δε λειτουργεί έτσι. Θα πρέπει να ανιχνεύσει τα εγκατεστημένα λειτουργικά. Μήπως δεν την έτρεξες με δικαιώματα root? Και πάλι βέβαια θα έπρεπε να βγάλει κάποιο σφάλμα.

Καλώς ήρθες @Zisis_9 !
Δώσε στο τερματικό sudo nano /etc/default/grub. Αυτό θα ανοίξει με έναν “επεξεργαστή κειμένου τερματικού” ένα αρχείο κειμένου, με τα βελάκια πας στο τέλος του κειμένου και προσθέτεις το εξής: GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false. Αποθηκεύεις και κάνεις ενημέρωση του grub με την γνωστή εντολή και μετά κάνε επανεκκίνηση.

Edit: Δες πρώτα αν αυτή η “φράση” υπάρχει, ίσως να υπάρχει και να μην είναι “false” οπότε κάνε την αλλαγή…

@dancaer69 Την έτρεξα sudo os-prober και δεν έβγαλε τίποτα

@stefra Το δοκίμασα έτσι ακριβώς, αλλά δεν δούλεψε
Έκανα save με control + o και μετά έτρεξα και την
sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
και δεν έφτιαξε, πάλι δεν υπάρχει η επιλογή για Windows

Κάνε την διαδικασία και ξανάνοιξε το αρχείο, βάλε το σύμβολο # πριν από το GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false αποθήκευσε και κλείσε.

Πήγαινε στην θέση /boot/efi/EFI/fedora και δες αν υπάρχει αρχείο grub.cfg

Έβαλα το #
Και ναι υπάρχει αυτό το αρχείο

Λοιπόν εγώ δεν έχω Fedora αλλά φαίνεται να είναι θέμα του UEFI, θα “κανω πίσω” σε αυτό το σημείο μήπως βρεθεί κάποιος που να δουλεύει σε Fdora, να σου δώσει σωστά τα βήματα και να σε βοηθήσει, γιατί μπορεί να σου κάνω ζημιά αντί για καλό.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

1 «Μου αρέσει»

https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/bootloading-with-grub2/
Στην παράγραφο
Adding other operating systems to the GRUB2 menu
υπάρχουν σχετικές πληροφορίες, για να ενημερωθείς, εωσότου να σου απαντήσει υπεύθυνα, κάποιος περισσότερο έμπειρος χρήστης από το φόρουμ.
Υπομονή, συνήθως η απάντηση δεν αργεί, αρκεί να δουν την ανάρτησή σου.
Μην βιαστείς να πειραματιστείς εφόσον προέχει η ασφάλεια των αρχείων σου.

Ούτε κι εγώ έχω fedora, αλλά όσον αφορά τους τρόπους εκκίνησης και τον grub ισχύουν λίγο πολύ τα ίδια ανεξάρτητα διανομής. Εδώ λοιπόν υπάρχουν κάποιες απαντήσεις που μπορεί να βοηθήσουν:

Αρχικά δε γνωρίζουμε τι έγινε κατά την εγκατάσταση και αν υπάρχει ακόμη το διαμέρισμα εκκίνησης των windows(όχι το διαμέρισμα εγκατάστασής τους, αυτό μας είπες ότι το βρήκες), αν είναι κοινό με αυτό του fedora ή η εγκατάσταση του fedora δημιούργησε νέο διαμέρισμα EFI για το fedora.
H εντολές “lsblck” και “sudo blkid” θα μπορούσαν να δώσουν μια εικόνα σχετικά με τα παραπάνω. Επίσης εφόσον υπάρχει το διαμέρισμα και τα αρχεία εκκίνησης των windows και δεν έχουν για κάποιο λόγο διαγραφεί, αφού το os-prober δε λειτουργεί μπορεί(με τη βοήθεια των παραπάνω εντολών) να δημιουργηθεί χειροκίνητα μια καταχώρηση για τα windows. Όλα αυτά αναφέρονται στο link που παρέθεσα και υπάρχουν και κάποια παραδείγματα για τη δημιουργία αυτής της καταχώρησης μέσω της δημιουργίας/επεξεργασίας του αρχείου /etc/grub.d/40_custom.

@nikaskonstantinos Αυτό που έχει στο link που μου έστειλες το βρήκα και εγώ και το δοκίμασα και δεν δούλεψε δυστυχώς

@dancaer69 νομίζω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να έχει συμβεί και να πρέπει χειροκίνητα να δημιουργηθεί μια καταχώρηση για τα windows, μου βγάζει νόημα. Απλά το πρόβλημα είναι ότι μπήκα στο link και εκεί οτι λένε είναι για Ubuntu που μερικές εντολές είναι διαφορετικές στα fedora (βγάζουν command not found) και το πρόβλημα εκείνου είναι διαφορετικό, εκτέλεσα μερικές εντολές στην παρακάτω εικόνα δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος

Στην φάση που είμαι δεν με νοιάζει καν για τα fedora, απλά θέλω τα Windows πίσω όπως ήταν με όλα μου τα αρχεία και μετά θα ξανά κάνω εγκατάσταση τα fedora πιο προσεκτικά όπως πρέπει. Απλά θέλω πίσω τα Windows το συντομότερο δυνατό

Ευχαριστώ για τις προς το παρόν απαντήσεις σας και περιμένω αν έχει να προτείνει κάποιος άλλος οτιδήποτε άλλο

Η εντολή που δίνεις είναι λάθος γιατί είναι παράδειγμα. Σου λέει αντικατέστησε τις αγκύλες με το parition από όπου εκκινείς.
Η εντολή σωστά θα ήταν στην υπόθεση ότι έχεις έναν δίσκο χωρισμένο σε 6 διαμερίσματα :

sudo grub2-install /dev/sda

!!! Προσοχή επειδή πρόκειται να τροποποίησεις τον δίσκο, προχωράς σε αυτές τις εντολές με δική σου ευθύνη. Πρόταση μου για να είσαι 100% safe είναι να πάρεις backup όλων των αρχείων του δίσκου πριν προχωρήσεις στην εκτέλεση των εντολών.

Το grub-install δε το χρειάζεται. Αφού έχει ήδη τον grub εγκατεστημένο(όπως φαίνεται στην εικόνα στην πρώτη ανάρτηση). Όσον αφορά το lsblock έγω το έγραψα λάθος, είναι “lsblk” η εντολή.

Αν έχεις εγκατεστημένο το os-prober, μετά το

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

χρειάζεται ξανά.
Το λέει ακόμα και στον οδηγό :
https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/bootloading-with-grub2/
Δες κεφαλίδα : Adding other operating systems to the GRUB2 menu

Απ’ ότι μπορώ να καταλάβω απ’ την εντολή “blkid”, το διαμέρισμα με τα windows είναι το sda2, το sda3 φαίνεται πως είναι το διαμέρισμα EFI και το sda1 είναι system partition που έχει δημιουργηθεί απ’ τα windows και μάλλον είναι διαμέρισμα αποκατάστασης. Το διαμέρισμα λοιπόν που περιέχει τα αρχεία εκκίνησης των windows είναι μάλλον το sda2, αλλά ίσως να βρίσκεται και στο sda2. Οπότε μπορείς να φτιάξεις το 40-custom χρησιμοποιώντας το uuid του sda2 πρώτα, να κάνεις ενημέρωση του grub και να δεις αν εμφανίζεται και μπορείς να μπεις. Αν όχι δοκιμάζεις το sda1.
Για παράδειγμα με το uuid του sda2
/etc/grub.d/40_custom:

menuentry "Windows 10" --class windows --class os {
   insmod ntfs
   search --no-floppy --set=root --fs-uuid BE48342C4833E237
   ntldr /bootmgr
}

Επίσης, υπάρχει και η περίπτωση να βρίσκονται τα αρχεία εκκίνησης στο sda3. Απ’ την εικόνα που έχεις παραθέσει δε φαίνεται, αλλά αν έχεις και τον κατάλογο “Microsoft”, τότε εκεί θα πρέπει να βρίσκονται τα αρχεία εκκίνησης, οπότε συμφωνα με το link που παρέθεσα παραπάνω δοκιμάζεις κι αυτό:
/etc/grub/40_custom:

menuentry 'Windows 10' {
    search --fs-uuid --no-floppy --set=root 28D7-Β12Ε
    chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Τα uuid τα έβαλα με βάση την εικόνα που έχεις παραθέσει απ’ την εντολή blkid, έλεγξέ τα αν είναι σωστά.
Πάντα χρειάζεται ενημέρωση του grub μετά την επεξεργασία του αρχείου.

EDIT:
Τώρα που τα ξαναβλέπω(έχω πολύ καιρό ν’ ασχοληθώ με τα windows), η πρώτη περίπτωση πρέπει να είναι για συστήματα με MBR και όχι EFI partition, οπότε το πιο πιθανόν είναι η δεύτερη να είναι η σωστή για σένα.

@dancaer69 θα δοκιμάσω αυτό, απλά λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία με Linux ρωτάω τα εξής πριν εκτελέσω τις εντολές για να μην κάνω κάτι λάθος ώστε να με καθοδηγήσετε σωστά

Δεν κατάλαβα πως ακριβώς να να φτιάξω το 40-custom χρησιμοποιώντας το uuid του sda2
Τρέχω την εντολή /etc/grub.d/40_custom με sudo από μπροστά διότι αλλιώς δεν με αφήνει και μου βγάζει αυτό που φαίνεται στην εικόνα:

Μετά τι πρέπει να κάνω? Που πρέπει να βάλω τον κώδικα που ξεκινάει από menuentry?

Συγνώμη αν ρωτάω πολλά και καθυστερώ περισσότερο το forum απλά δεν γνωρίζω από Linux και terminal και χρειάζομαι λίγη περισσότερη καθοδήγηση

Πάντως νομίζω ότι αυτή η λύση είναι η πιο κοντινή λύση που έχουμε φτάσει μέχρι στιγμής για να λυθεί το πρόβλημα και περιμένω πως και πως να την δοκιμάσω

Το 40_custom είναι ένα αρχείο που χρησιμοποιείται απ’ τον grub για να προσθέσει στο μενού του καταχωρήσεις για λειτουργικά που δεν έχουν ανιχνευθεί αυτόματα απ’ το os-prober.
Δεν είναι εντολή λοιπόν. Πρέπει να δημιουργήσεις/ανοίξεις το αρχείο με έναν κειμενογράφο. Επειδή όμως είναι αρχείο συστήματος θα πρέπει να ανοιχθεί με δικαιώματα root. Γι’ αυτό συνήθως χρησιμοποιούμε τον nano που είναι σχετικά απλός, συνήθως είναι προεγκατεστημένος, και δεν είναι γραφική εφαρμογή, λειτουργεί στο τερματικό. Αλλιώς θα πρέπει να ανοίξεις τον κειμενογράφο που έρχεται με τη διανομή/γραφικό περιβάλλον του fedora. Μάλλον είναι ο gedit αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι πλέον ν’ ανοιχθεί με δικαιώματα root μιας και όπως ανέφερα παραπάνω εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ τον nano για τέτοιες δουλειές.
Δίνεις λοιπόν την εντολή:
sudo nano /etc/grub/40_custom
με αυτή θα δημιουργηθεί το αρχείο αν δεν υπάρχει ή θα ανοίξει για επεξεργασία. Το πιο πιθανόν είναι να δημιουργηθεί και να είναι κενό.
Γράφεις λοιπόν εκεί την καταχώρηση και μετά πατας ctrl+s για αποθήκευση του αρχείου και ctrl+x για να κλείσει ο nano. Τέλος κάνεις ενημέρωση του grub και επανεκκίνηση.

Άνοιξα το αρχείο με την εντολή sudo nano /etc/grub/40_custom
Και άνοιξε ένα κενό αρχείο κειμένου
Έβαλα μέσα την δεύτερη περίπτωση από τον κώδικα που μου έδωσες και όταν πατάω control s βγάζει το παρακάτω error, όταν πατάω control o βγάζει να γράψω όνομα πατάω enter κατευθείαν και πάλι το error, τι κάνω λάθος?