Δεν εμφανίζεται στο panel το εικονίδιο του ήχου

Στο Arch Linux 32bit που έχω στο netbook, έβαλα το γραφικό περιβάλλον mate μαζί με το πακέτο mate-extras. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι αν και προσθέτω το volume control applet στο panel αυτό δεν εμφανίζεται. Αν κάνω pixel hunting πάνω στο πάνελ μου δίνει την επιλογή να το αφαιρέσω/μετακινήσω ακόμη και να το κλικάρω.

Το θέμα μου είναι ότι δε φαίνεται κανένα εικονίδιο.

Αν τρέξω στο τερματικό

mate-volume-control-status-icon

στιγμιαία εμφανίζεται και εξαφανίζεται.
Σε αναζήτηση που έκανα στo Arch forum δε βρήκα λύση στο πρόβλημα μου.

Έχω κάνει reset τα πάνελς, έχω δημιουργήσει καινούρια (για να δοκιμάσω να τα προσθέσω εκει) , έχω σβήσει τις ρυθμίσεις του mate αλλά τίποτα.

Τα φώτα σας

Καλησπέρα, υπάρχει το πακέτο mate-media, που εγκαθιστάται μαζί με το mate-extras, δοκίμασε να το κάνεις ένα reinstall.
To άλλο που σκέφτομαι είναι να έχεις θέμα με τα icons…

Το έχω κάνει reinstall και τα icons δοκίμασα μέχρι και με τα adwaita. Το θέμα είναι πως να επαναφέρω το mate desktop στα defaults μήπως φτιάξει.

Για DE που βασίζονται σε Gtk, άνοιξε τερματικό και δώσε :
dconf reset -f /
για επαναφορά όλων των gsettings στις “εργοστασιακές” ρυθμίσεις.

1 «Μου αρέσει»

Το δοκίμασα αλλά δε δούλεψε, δυστυχώς.

Ενώ με το που εγκατέστησες το mate την πρώτη φορά, υπήρχε το tray icon?

Επειδή πριν είχα το lxde και εγκατέστησα το mate και μπαίνοντας στο mate απεγκατέστησα το lxde, δε γνωρίζω μήπως έμεινε κάποιο configuration που τα κάνει μαντάρα.

Μάλιστα, φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να τρέξεις την εντολή πριν απεγκαταστήσεις το lxde.

Μια ανακάλυψη που έκανα είναι ότι τρέχοντας mate-volume-control έχω το εξής θέμα
Screenshot at 2020-09-04 22-47-35
Ενώ έχω ήχο, δεν έχω συσκευή σύμφωνα με το mate. Το θέμα τώρα είναι πως το κάνω να δει την κάρτα ήχου;

edit: Τελικά διορθώθηκε με την εγκατάσταση των

sudo pacman -S pulseaudio pulseaudio-alsa
3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.