Δεν εμφανίζει wi-fi σε καινουργίο λάπτοπ HP

Κατ’ αρχήν, καλώς σας βρηκα!

Είχα εγκαταστήσει εδώ και δέκα μέρες Linux Mint 19.2 cinnamon σε όλο τον δίσκο και στην συνέχεια αναγκάστηκα να τα διαγράψω και να εγκαταστήσω windows 10 (τα δουλεύει η σύζυγος) σε κατάτμηση και έπειτα έκανα επανεγκατάσταση τo Mint.
Όμως πέρα από την πρώτη φορά που άνοιξα τον υπολογιστή και είχε wi-fi, σε καμιά άλλη περίπτωση δεν εμφανίστηκε wi-fi κι έτσι δουλεύω μόνο με καλώδιο. Ενώ στα windows εχει.

Να αναφέρω ότι είδα και έπαθα στην αρχή να κάνω εγκατάσταση τα Mint λόγω των γραφικών της AMD με πολλά κολλήματα.

Εδώ τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ

Καλώς ήρθες @andili στην παρέα μας

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό δώσε στο τερματικό σου

sudo apt install git dkms build-essential
git clone https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce.git
cd rtl8821ce
sudo ./dkms-install.sh

κάνε επανεκκίνηση και απενεργοποίησε το Secure Boot στο BIOS και λογικά θα δουλέψει.

2 «Μου αρέσει»

Πρόσεχε μόνο γιατί αν απενεργοποιήσεις το secure boot δεν θα λειτουργούν τα windows (πρέπει να βγάλεις το oem κλειδί από το bios και να ξανά κάνεις εγκατάσταση)

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει billniakas! Έδωσα τις εντολές, έκανα επανεκκίνηση, το secure boot ηταν απενεργοποιημένο και με το που μπήκα μου πρότεινε να συνδεθώ σε δίκτυο μέσω του εικονιδίου δικτυου.

Σε ευχαριστώ πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Δουλεύουν likos. Σε ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

καλως ηλθες
μια απορια… γιατι εκανες αυτο που λες και δεν εβαζες τα windows σε κατατμηση χωρις να διαγραψεις το mint;

θα απαντήσω εγώ. Τα windows δεν είναι τόσο συνεργάσιμα όσο το λίνουξ.

δηλαδη; εννοεις οτι δεν γινεται ας πουμε; καπου σε χανω…

Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση των windows σε κατάτμηση δίσκου για αρχεια ext ή fat κλπ. Μόνο μία διαμόρφωση της κατάτμησης (δε θυμάμαι ακριβώς ποια) δεχόταν και αναγκαστικά έπρεπε να διαγράψω τα mint για να κάνω φορματ σε αυτή τη μορφή και αφού έβαλα τα windows τότε επανέφερα και τα Μιντ, χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από αυτό που αναφέρω εδώ.

μονο μια φορα εχω κανει dual boot με windows και αυτη ηταν αφου πρωτα ειχα περασει mint (τοτε ηταν το petra νομιζω) και μετα περασα σε άλλη κατατμηση τα windows 7. Δε θυμαμαι και εγω πολλες λεπτομερειες μετα απο τοσο καιρο, αλλά δε θυμαμαι να ειχα τετοιο προβλημα. Θυμαμαι μονο οτι δεν ηταν δυσκολο, και οτι στον grub για να κανουν boot τα windows, αυτο γινοταν στην επιλογη freedos (δεν εγραφε δηλαδη windows 7 ή κατι τετοιο). Τωρα γιατι δεν μπορουσες να κανεις φορματ στη συγκεκριμενη μορφη αν δεν διεγραφες το mint δεν καταλαβα, αλλά τεσπα, δεν πειραζει. καλη συνεχεια…

Ήδη και στα windows 7 δεν ήταν ασφαλής αυτή η σειρά (πρώτα λίνουξ μετά windows), αλλά τα windows 10 είναι πολύ πιο περιοριστικά. Ακόμα χειρότερα, αν ένας υπολογιστής δεν είναι «έτοιμος» για εγκατάσταση windows, είναι αδύνατον σήμερα να τα εγκαταστήσεις χωρίς πρώτα να τον ετοιμάσεις που πρέπει να γίνει από άλλο λειτουργικό, συνήθως λίνουξ! Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι απαραίτητη η χρήση λίνουξ για την εγκατάσταση windows. (όχι ότι είναι πιθανό να συμβεί σε κάποιον συνήθισμένο χρήστη, αλλά είναι δυνατόν)

Μπορεί να γίνει φορμάτ του δίσκου χωρίς απώλεια αρχείων ενώ το λειτουργικό είναι φορτωμένο στον δίσκο και όχι σε usb?

Και μέσα από usb δεν μπορούσα να κάνω φορματ χωρίς να χαθούν τα αρχεία του Μint που ήταν ήδη εγκατεστημένα στον δίσκο. Έτσι, έκανα φορμάτ με διαγραφή του Μint και διαμόρφωσα τον δίσκο στη μορφή που ζητούσαν τα windows. Μετά το Mint δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Παιδιά νομίζω ότι η κουβέντα ξέφυγε του τίτλου του topic. Να ανοιχτεί ένα νέο για να μεταφερθεί εκεί

1 «Μου αρέσει»

Εγώ απενεργοποίησα το secure boot για να βάλω τα Deepin αλλά συνεχίζω να μπορώ να μπω μια χαρά στα windows.