Δεν έχω εικόνα στον υπολογιστή παρά μόνο σε recovery mode

@VDemian Αφού θα αναγκαστείς να το στήσεις από την αρχή θα σου πρότεινα να κάνεις το τολμηρό βήμα και να εγκαταστήσεις μόνο το Mint , εκτός και αν χρειάζεσαι τα windows οπωσδήποτε για συγκεκριμένες δουλείες…Το προτείνω αυτό γιατί αν όντως το πρόβλημα το προκαλούσε τα Windows με την ενημέρωση του UEFI στην περίπτωση που ξαναγίνει σε κόβω να μην ξαναδοκιμάζεις ποτέ το Linux και είναι κρίμα.

Σημείωση: αν τα έχεις τα Windows για να βγάζεις δουλειά η συγκεκριμένα προγράμματα που χρειάζεσε, εννοείται πως δεν τα βγάζεις…αν όμως τα έχεις για καθημερινή χρήση κάνε το επόμενο βήμα :wink:

Δυστυχώς τα Windows (αν και δεν τα συμπαθώ καθόλου) τα χρειάζομαι γιατί τρέχω εκεί κάποια προγράμματα επεξεργασίας ήχου και μουσικής που είναι αγορασμένα και υπάρχουν μόνο σε Windows και Mac. Αλλιώς δεν θα είχα πρόβλημα να έχω μόνο linux.

2 «Μου αρέσει»

Περίμενε λίγο ίσως το βρήκα
Έχεις παρόμοια κάρτα γραφικών με έμενα. κανε

sudo nano /etc/default/grub

και στην παράμετρο αυτήν βάλε αυτό amdgpu.dc=0 όπως σου δείχνω μην αλλάξεις κάτι άλλο.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet amdgpu.dc=0"

μετά δώσε

sudo update-grub

κανε reboot και λογικά είσαι οκ
σε εμένα έπαιξε και στο manjaro και σε mx linux

τα βρήκα εδώ https://forum.manjaro.org/t/cant-boot-linux-amd-r9-380/76734/3

Μέσω WINE δεν τρέχουν;

Όχι ρε. Ανοιξε ένα τερματικό και βάλε την πρώτη εντολή

sudo nano /etc/default/grub

και θα ανοίξει ένα αρχείο. Εκεί με τα βελάκια του ποντικιού πας στο σημείο που σου λέω πιο πάνω και προσθετης το

amdgpu.dc=0

το σώζεις τρέχεις την δεύτερη εντολή

sudo update-grub

και κάνεις reboot

Αν θες μπορείς να πατήσεις το γράμμα

e

Όταν κάνεις boot και να το προσθέσεις πριν την λέξη

quiet

Αλλά αυτό είναι μόνο για μια φορά

1 «Μου αρέσει»