Δεν αφήνει να ανεβάσω αρχεία από κατάτμηση σε xubuntu 18.04

kατι που δεν μου έχει ξανατύχει σε διανομή linux. ανοιγωντας τον περιηγητη chromium δεν με αφήνει να ανεβάσω αρχεία από την κατάτμηση που έχω τα αρχεία μου , ενώ μπορώ να τα δώ κακονικά στον περιηγητή αρχείων.

Μπορείς να δεις τα δικαιώματα του φακέλου σε ποιον είναι; Μήπως άλλαξες την ιδιοκτησία του φακέλου στο διαχειριστή;

den θυμαμαι να πειραξα τιποτα, σε ολες τις διανομες που εχω δοκιμασει κατα καιρους παντα ανεβαζα αρχεια απο εκει. πρωτη φορα συμβαινει αυτο

δοκιμαζοντας περιηγητες βλεπω οτι με firefox kai google chrome μπορω κανονικα να ανεβασω . μονο στον chromium συμβαινει αυτο.

βρεθηκε η λυση αν και δεν εχω καταλαβει γιατι εγινε. εγκατεστησα τον chromium μεσω του “λογισμικου” . εκανα εγκατασταση απο το synaptic και δουλευει σωστα.

1 «Μου αρέσει»

Ο λόγος για τον οποίο δεν το έβλεπε είναι επειδή by default το Ubuntu κάνει εγκατάσταση πακέτα από snap με αποτέλεσμα το λογισμικο να έχει περιορισμένα δικαιώματα στου τι επιτρέπεται να κάνει στο σύστημα για λόγους ασφαλείας.
Φυσικά μέσω synaptic γίνονται πάντα εγκατάσταση πακέτα deb όποτε και λύθηκε το πρόβλημα :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»