DEMO δουλειάς μου

Αυτο ειναι εφαρμογουλα εορτολογιου μονο στα ελληνικα εννοειται… ο κωδικας ενυπαρχει στο pedaba-2 , κατι πινακες προσθεσα με ονοματα και εορτες. Απλα λεγαμε να το συσκευαζα ως application image… Προς το παρων πρεπει να κοψω λιγο ομως για να ξεκουρασω τα ματια μου. Θα το δω αργοτερα…

Δεν την ξέρω την περίπτωση αλλά αν υπήρξε θέμα προφανώς δεν θα είχε κάποιον αποκλειστικό κάτοχο ο οποίος να μην ενδιαφέρεται.

ναι το ξερω, απλως αν υπαρχει κειμενο με περιγραφη κλπ και για το τι πρεπει να κανεις για να εγκατασταθει τοτε ολα ειναι πολυ καλα και ομορφα. Τωρα για το appimage ισως ειναι καλο ειδικα για την περιπτωση αυτη οπου χρειαζοντε εξωτερικες εξαρτησεις. Ας πει και κανας άλλος τη γνωμη του για αυτο που ειναι πιο ενημερωμενος απο εμενα

1 «Μου αρέσει»

Εξακολουθείς να μην δίνεις μια απλή απάντηση. Ναι ή ΄Οχι

Για την ιστορία: Μια εταιρεία έφτιαξε ένα backend για την MySQL που της έδινε επιπλέον δυνατότητες όπως υποστήριξη για transactions. Δυνατότητες που την έκαναν μια σοβαρή βάση δεδομένων και πολύς κόσμος ήθελε. Η εταιρεία πούλαγε την βάση δεδομένων, χωρίς να δίνει τον κώδικά. Το πρώτο είχε κάθε δικαίωμα να το κάνει.

Η MySQL (η εταιρεία) κινήθηκε νομικά και πήρε τον κώδικα. Ο κώδικάς ενσωματώθηκε στην MySQL και έγινε η το εξ’ορισμού σύστημα αποθήκευσης. Η Innodb (η εταιρεία) κόντεψε να κλείσει από την αρνητική δημοσιότητα.

Σήμερα αυτό είναι μια ξεχασμένη ιστορία, και δεν βρήκα αναφορές στην παλιά αυτή ιστορία, (είναι πρόβλημα που το google έχει σταματήσει να δίνει link με ηλικία μεγαλύτερη κάποιων χρόνων, αλλά δεν είναι της ώρας) μιας και τις δύο αυτές εταιρείες τις αγόρασε τελικά η ίδια εταιρεία με το όνομα Oracle.

H MySQL κάποιο πάτημα θα είχε (δίκαιο ή άδικο, δεν την ξέρω την περίπτωση) να θεωρηθεί το έργο παράγωγο.

Η MySQL απλά είχε άδεια χρήσης GPL. Και αυτό λέει η άδεια χρήσης GPL, που είναι δεσμευτική.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι συζητάμε. Να ήταν κάποιος καινούργιος θα το καταλάβαινα … Το FAQ της άδειας το έχεις ποτέ διαβάσει;

Η MySQL είχε άδεια GPL η οποία προστατεύει την ελευθερία τού λογισμικού της. Αν η Innodb παραβίαζε αυτή την άδεια, τότε η MySQL ήταν ξεκάθαρα θιγμένη και είχε το δικαίωμα να πάρει τον κώδικα όπως επιβάλει η GPL. Αν η Innodb έκανε κάτι άσχετο από την MySQL τότε δεν θα υπήρχε θέμα.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Το ομολογώ :heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart: