Δείξε άφοβα το τερματικό σου!

Επειδη εκτος απο το desktop μας, μας αρεσει να πειραζουμε και το τερματικο μας.
Ενα thread για οσους αγαπανε το τερματικο τους περισσοτερο απο τον εαυτο τους και νιωθουν υπερηφανοι για αυτο.
(Σιγουρα δεν ειμαι σε αυτη τη κατηγορια)

13 «Μου αρέσει»

Ωραία η ιδέα σου.
Αν και αγαπώ πολύ το τερματικό, στο προσωπικό μου Dektop ή laptop η αλήθεια είναι όμως πως δεν έχω κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Απλώς χρησιμοποιώ πέρα του Gnome-Terminal το terminator.
Θα σας παραθέσω όμως με ντροπή το άχαρο συνήθεις terminal μου :rofl: :joy: :

Το δικό σου όμως φίλε @Red_Debian, μου αρέσει πάρα πολύ με το απόφθεγμα του Dennis Ritchie!
Θέλεις να μας πεις δύο λόγια για τις παραμετροποιήσεις που έχεις κάνει ώστε να το φέρεις σε αυτή τη μορφή ;

3 «Μου αρέσει»

Να και το δικό μου απλό λιτό χωρίς πολλά πολλά


Off topic
@Red_Debian μπορείς να μου στείλεις το config του ι3. Είναι του Luke Smith???

3 «Μου αρέσει»

Όπως και να έχει το δικό σου κρύβει κάτι όμορφο! :joy: :rofl:

Ειναι εμπνευσμενο απο τον Λουκ αλλα δεν ειναι ιδιο, μιας και εγω λειτουργω διαφορετικα απο εκεινον.
Εαν με βοηθησεις στο πως να στο στειλω, ευχαριστως! εχω ηδη πακεταρει το config.

Εδώ θα βρεις υπεροχα artworks.

Η παραμετροποιηση εγινε απο irc καναλι #nixers. Ωστοσο το βρισκεις και εδω.

2 «Μου αρέσει»

Αν και δεν έχω τρέλα με την εμφάνιση του τερματικού, ορίστε και το δικό μου…

6 «Μου αρέσει»

το ημιδιαφανές τερματικό μου. η αλήθεια είναι οτι τα θέλω όλα όσο πιό λιτά και απλά γίνεται.

5 «Μου αρέσει»

Terminator για όλες τις χρήσεις :wink:

4 «Μου αρέσει»

Γατάκια… μόνο showoff είστε … αλλά δουλειά 0 :stuck_out_tongue:

8 «Μου αρέσει»

Τι δόξα πολλοί αγάπησαν, τι δουλειά κάνεις :rofl:

4 «Μου αρέσει»

Πες μας ποια αρχεία έχεις παραμετροποιήσει ; Να σου πούμε πως να μας τα στείλεις.

Πραγματικά με συγχωρείτε, αλλά τις εικόνες που έχουν εδώ δεν καταλαβαίνω πως τις χρησιμοποιείτε ( και η σελίδα αυτή μου φαίνεται περίεργη, αλλά τέλος πάντων ). Μα απλές εικίονες δεν είναι ;
Ορίστε :

Denis

Φοβερό αυτό το αρχείο όντως βλέπω πως άμα το τρέξω μου δίνει το αναμενόμενο αποτέλεσμα :

μόνο όμως νομίζω πως μου τα χαλάει λίγο εδώ :

Πάντως ποιο τρελό αλάνι έκατσε και έκανε αυτή την “εικόνα” τύπου χαρακτήρες ; Φοβερός! Απίστευτος!

Η κοινότητα/σελίδα nixers.net τι παίζει ; Δεν την ξέρω… Και λίγο που την κοιτάω τώρα, φαίνεται να έχουν ωραία φάση!
Φαίνεται να έχουν πολύ ωραία ψαγμένα χιπστεράδικα/νερντουλίστικά πράγματα :stuck_out_tongue:
Έχουν χρόνια στο κουρμπέτι ;

Δείτε εδώ και ένα ακόμη γαμάτο projectάκι τους : GitHub - nixers-projects/urnn: A neural network to smartly create coherent terminal colorschemes based on an image.

Η παραμετροποιηση ειναι μονο ενα config. Και η αποστολη μπορει να γινει με παρα πολλους τροπους, γιαυτο ρωταω, να δω ποιος βολευει ποιον.

Οι Nixers απο ο,τι εχω καταλαβει δεν ειναι ενεργη κοινοτητα πλεον.

1 «Μου αρέσει»

Ανέβασε το απλά σαν αρχείο εδώ, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Κρίμα αν πλέον οι Nixers δεν είναι ενεργοί, φαίνεται φοβερή κοινότητα. Το irc κανάλι τους όμως είναι ενεργό ;

Δεν επιτρεπεται κανενα ειδος αρχειου εκτος απο αρχεια φωτογραφιων και pdf.

Τη τελευταια φορα που μπηκα(πριν μηνες), δεν ηταν.

ΥΓ: Ασχετο αλλα να τονισω οτι χρησιμοποιω i3-gaps, επομενως δε ξερω αν ολες οι ρυθμισεις μου λειτουργησουν σε κανονικο i3.

Α! Ναι σωστά. Μπορείς να το postάρεις και εδώ τότε βρε : https://pastebin.com/

Ενδιαφέρον και ο Window manager που χρησιμοποιείς.
Τα εικονίδια πάνω ( καιρό, e-mails, θερμοκρασίες κτλπ ) είναι επεκτάσεις του ;

@cerebrux Για το git χρησιμοποιείς κάποια ιδιαίτερη επέκταση ή από δικές σου ρυθμίσεις ;

1 «Μου αρέσει»

Θα το βαλω στο pastebin τοτε.

Τα εικονιδια πανω ειναι Emojis τα οποια εμφανιζονται ως Labels σε μια επεκταση που λεγεται i3blocks. Εν ολιγοις εχουμε scripts τα οποια εκτελουνται σε ενα μερος της οθονης και γινονται labeled με τα emojis που οριζω εγω(φυσικα δεν δεχεται icons εφοσον ειναι textbased, δυσκολευτηκα αρκετα με την επιλογη σωστων emoji).
Επισης καποια σκριπτακια δεν εχουν label, αλλα κανουν output τα emojis απευθειας(πχ καιρος, ενταση ηχου, μπαταρια)

Τα scripts του statusbar:

4 «Μου αρέσει»