Δείξε άφοβα το Desktop σου

Και οθόνη; Με τι χαρακτηριστικά @Red_Debian ;

1 «Μου αρέσει»

Η οθονη του λαπτοπ ειναι 1600x900 στα 60Hz. Ειναι η “καλη” οθονη που ερχεται με το συγκεκριμενο μοντελο. Ετυχε βεβαια και το ανακαλυψα επειδη ειπα “ωχ, ωραια χρωματα εχει”. Δεν ειχα κανει καθολου research στο συγκεκριμενο λαπτοπ πριν το αγορασω. Απλα ηθελα ενα Τ420 και ο,τι εχει πανω μου κανει.
Η δευτερη οθονη ειναι μια LG και συγχρονιζει εντελως τυχαια στα 1600x900, οπως το λαπτοπ. Ηταν χαλασμενη και την ειχαμε στο γραφειο για ανακυκλωση, οποτε τη πηρα σπιτι, την εφτιαξα, πηρα ενα τροφοδοτικο(γτ ειναι απο αυτες) και ολα μελι γαλα.

4 «Μου αρέσει»

@bilniakas έχεις δοκιμάσει το Wayland αντί του X11 σε gnome 43; Μπορεί να τρέξει σε επεξεργαστή AMD(α όχι Intel έχεις). Γενικά υποστηρίζονται όλα τα προγράμματα στο Wayland;

Προφανώς refurbished? Η μπαταρία καλή?

Ναι, ανακατασκευασμενο. Λοιπον, δε ξερω γτ ειχα ηδη αγορασει καινουργια μπαταρια, μεγαλυτερης χωρητικοτητας απο την greencell(3 κυλινδροι). Παντως το λαπτοπ το βρηκα κατω απο 200€, χωρις δισκο, και δεν εχει καν ξεβαμμενα πληκτρα/trackpad. Φαινεται αχρησιμοποιητο εξωτερικα(με μικρο γρατζουνιες στο καπακι) και εσωτερικα ουτε δειγμα σκονης οταν το ανοιξα. Οποτε μαλλον, θα ηταν οκει η μπαταρια του.

2 «Μου αρέσει»

Καλέ αυτό το core 2 duo, είναι γλυκύτατο!

1 «Μου αρέσει»

για το KDEconnect στο GNOME απλά έβαλες το GSConnect στο pc και συνδέετε κανονικά με το KDEconnect του android ή χρειάζετε κάποιο tweak?

Δε χρειάζεται τίποτα απολύτως, δουλεύει μια χαρά.

1 «Μου αρέσει»

Εικόνα 1.

Εικόνα 2.

Εικόνα 3.

Εικόνα 4.

Εικόνα 5.
Fedora 37 σε τάμπλετ, μετά από (συμπτωματική)αναβάθμιση πρόσφατης εγκατάστασης fedora 36.
Επιλέχθηκε η συγκεκριμένη διανομή γιατί είναι αυτή που κούμπωσε καλύτερα στη συγκεκριμένη συσκευή. Η pop_! os παρουσίασε ένα προβλημα ήχου, η debian δεν…, η ubuntu δεν…, η manjaro δεν…, η linux lite δεν…, η mageia os δούλεψε τέλεια και με grub2 και με refind, αλλά λόγω ελλειπών γνώσεων διαμερισματοποίησα και προσάρτησα στην εγκατάσταση και το usb με το ventoy. Έτσι βρίσκομαι στη νέα fedora 37. Δε με χαλάει καθόλου και έχει πολύ ωραία προσαρμοσμένες λειτουργίες του gnome 43 για τάμπλετ, περιστροφή κλπ.

8 «Μου αρέσει»

10 «Μου αρέσει»

• Arch Linux
  • Qtile
  • Vanilla emacs

dotfiles repo

7 «Μου αρέσει»

5 «Μου αρέσει»

10 «Μου αρέσει»

Καλως όρισες :slight_smile: Gnome σε τι είναι αυτό?

Καλωσόρισες @ntellos στο φόρουμ!!!

Αν δεν γινόμαστε αδιάκριτοι, βλέπω multipass για εικονικές μηχανές Ubuntu και aFreeRDP για απομακρυσμένη πρόσβαση. Μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε λειτουργικό είτε windows, είτε linux…
@ntellos μην το αποκαλύψεις ακόμα άσε να μαντέψουμε :nerd_face:
Α και Microsoft teams επίσης.
Μπορεί κάποια διανομή με flatpak.
Ή μπορεί να είναι στο cloud και να συνδέεται με κινητό!:thinking:

1 «Μου αρέσει»

Ubuntu είναι φαίνεται από το εικονίδιο του φακέλου στην μπάρα που έχει το αντίστοιχο θέμα καθώς και από το profile του όπου το δηλώνει σαν κύρια διανομή.

4 «Μου αρέσει»

Και γαμώ τις ιδέες! Θέλετε να κάνουμε ένα guessing game σαν νέο thread? Τύπου “δείξε μου το desktop σου να σου πω τι είναι” και θα ρίχνουμε όλα μας εικόνες desktop σαν γρίφους και θα μαντέυουμε από κάτω χεχε

5 «Μου αρέσει»

αν βαλω το δικο μου συστημα με τον ποντικοφαρμακο σαν «desktop», δεν υπαρχει περιπτωση να μαντεψει κανεις τι στον ανεμο ειναι
ακομα και να το αφησω με το xfce, ετσι που το ξεκισει στις μοντες και το εχω κανει ιδιο κυριολεκτικα με macOS, ολοι θα λενε macOS :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 «Μου αρέσει»