Δείξε άφοβα το Desktop σου

Η νέα μου ασχολία το Xfce. Η συγκεκριμένη υλοποίηση όπως φαίνεται σε Manjaro Testing Branch.

Theme: Adwaita
Icons: Elementary Xfce
Fonts: San Francisco , Operator Mono Lig
Window Manager Style: Matcha-pueril

Πρόσφατα ο φίλος @christ0s , μου έδειξε το pywal με το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις τα χρώματα του terminal με βάση το wallpaper.

Το παραδοσιακό Menu έχει φύγει και έχει αντικασταθεί με το ULauncher.

7 «Μου αρέσει»

Απ’ τα πολύ όμορφα, Desktop, που είδα, ως τώρα, αποφάσισα να αναρτήσω και το δικό μου στο pc…

9 «Μου αρέσει»

το «παραδοσιακο» προεγκατεστημενο μενου του xfce ειναι για τον… αετο… δεν κανει ουτε για τα σκουπιδια. αν θελεις ενα ομορφο, παραμετροποιησιμο, χρηστικοτατο και μοντερνο μενου, βαλε το whiskermenu (xfce4-whiskermenu-plugin). ψαξτο και εγκατεστησε το να το δοκιμασεις

οταν λες τα πολυ ομοφρα desktop που ειδες εως τωρα, αναμεσα σε αυτα περιλαμβανεται και το δικο μου desktop? :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
οχι τιποτα αλλο, το λεω γιατι οσοι το βλεπουν δεν λενε «α, τι ομορφο desktop! πως το εφτιαξες?», αλλα «παναγια’μ τιν’τουτο?» :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 «Μου αρέσει»

Όχι, όχι…, παρανόηση…, δεν το εντάσσω, το δικό μου, “στα πολύ όμορφα”… :smile: αν και βέβαια, με αυτό, το “παναγιά’μ τιν’τούτο?”, που έγραψες, με βάζεις σε ιδέες…, δηλαδή, να κάνω μια νέα κατηγορία, μ’ αυτόν, τον τίτλο και να το εντάξω, εκεί…, με αξιώσεις, για πρωτεία…, τί λες; :joy: :joy: :joy: Πάντως, έκανα την εικόνα αυτή και δεν την αντικαθιστώ, επί χρόνια, γιατί δεν με θαμπώνει, όπως όλες οι άλλες, είναι λιτή, που μ’ αρέσει κι, όπως κατακαβαίνεις, ανταποκρίνεται, στα εντελώς, προσωπικά και ανατομικά γούστα, σαν να φοράω σκούρα γυαλιά στην παραλία…, για να κόβω, την φωτεινότητα, περισσότερο απ’ τις δυνατότητες της οθόνης…, “περί ορέξεος, κολοκυθόπιττα”, που λένε…, σ’ ευχαριστώ, πολύ, για το εύστοχο, σχόλιό σου! :grinning:

@Stelios_Haralabidis, οχι, μαλλον δεν καταλαβες καλα. δεν ελεγα για το δικο σου desktop. το δικο σου ειναι μια χαρα. απλο , λιτο, και ΜΑΥΡΟ. και ειδικα desktops που ειναι με σκουρα/μαυρα θεματα, τα λατρευω πραγματικα :wink:

επειδη ανεφερες οτι ειδες πολλα ομορφα desktop εδωμεσα, ειπα για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ desktop, οτι δεν μπορει να το περιλαμβανεις στα ομορφα, γιατι αν το δει καποιος, δεν θα το πει ομορφο, αλλα «τιν’τουτο παναγια’μ» :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Λοιπόν τώρα που παρακολουθώ τακτικά τις εξελίξεις στην ουκρανία, άλλαξε λίγο και το desktop μου…

2 «Μου αρέσει»

μιας που μολις βγηκε το macOS 12 monterey, και αφου στο LMDE εχω xfce που ειναι γνωστο οτι «θελει πολυ να γινει macOS» :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:, αλλαξε το backdrop πισω απο την γκοθου/anime κοπελια στο default φοντο του νεου macOS. ο εφιαλτης συνεχιζεται :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes::

3 «Μου αρέσει»

Τώρα κατάλαβα τί εννοούσες! Έχεις, δίκιο για το desktop, που χρησιμοποιείς… κι εγώ, όταν το είδα, σκέφτηκα, “τί είναι αυτό το χελιδονοξωτικό;” :crazy_face: και το προσπέρασα, γιατί δεν είναι απ’ αυτά που προτιμώ, τώρα…, γιατί, όλα εξαρτώνται κι απ’ την ηλικία… Πάντως, είναι απ’ τα dektop, που θα τα χαρακτήριζα, κάπως πιό προχωρημένα, πιό προκλητικά, που σε αναγκάζουν, να σκεφτείς, θετικά ή αρνητικά, δηλαδή, δεν είναι απ’ αυτά, που προσπερνάς, αδιάφορα, χωρίς να διερωτηθείς…

1 «Μου αρέσει»

@Stelios_Haralabidis αυτο ακριβως εννοουσα. το δικο μου το βλεπουν και λενε, «τιν’τουτο παναγια’μ?» :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes: μονο αν εισαι του γκοθ και του ανιμε στυλ, θα σε φανει φυσιολογικο το ολο αυτο που εχω κανει εδω στο δικο μου

το φοντο το σχεδιασα μονος μου (την κοπελια μονο. το πισω ειναι το φοντο στο νεο macOS). απο σκιν (θεμα και εικονιδια) χρησιμοποιησα τα high contrast, που ηδη υπαρχουν στις πηγες της διανομης, με λιγο πειραγμα ομως

για να το κανω πιο γκοθ εμφανιση, εριξα επανω μια γκοθ γραμματοσειρα την οποια τη βουτηξα απο μια παλια εγκατασταση ΜΠαντζουριωνε (windows). λες να με κανει μηνυση η microsoft για «κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας?» :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

χελιδονοξωτικο! ΛΟΛ :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:. αν και οπως τη βλεπω τωρα, θα μπορουσε να ειναι και ξωτικο, αφου τα ξωτικα εχουν φτερα (η, οι νεραιδες ειναι αυτες που εχουν φτερα? τωρα μπερδευτηκα :crazy_face:)

οταν λεμε για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ desktop, μαλλον συνηθως αρνητικα θα ελεγα :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ξεκούραστη επιφάνεια εργασίας. Latte dock. Terminator διαφάνεια 75%.

7 «Μου αρέσει»

Stock Gnome + Dash to Panel **

Τίποτα ιδιαίτερο.

7 «Μου αρέσει»

πρώτη φορά alpine linux με το λατρεμένο xfce4.
εγκατάσταση αλά arch από το τερματικό φυσικά. θέλει κάποια ώρα να την φέρεις στα μέτρα σου.
η διαχείρηση όμως είναι πιό ευκολή από το arch με πιό μικρές εντολές .

3 «Μου αρέσει»

Raspberrypi 64 bit, gnome 38, flashback.

Image 1. activities

Image 2. windows

Image 3. tasksel

3 «Μου αρέσει»

Το έχεις σε καμία θήκη το raspberry @nikaskonstantinos?

Ναι την fleek(αλουμινίου).
Θα προτιμούσα να είχα επιλέξει κάποια πιο ολοκληρωμένη λύση για ψύξη ώστε να μπορώ να κάνω και “υπερχρονισμό”.
Είδομεν…
Τώρα δεν βρίσκεις πλέον ούτε raspberry.
Από πού φαίνεται ότι έχω θήκη;
Κάποιοι έχουν κάνει over clocking απαραίτητα με ψύξη μέχρι 2.3ghz., η όπως το λένε…

1 «Μου αρέσει»

Δεν φαίνεται γι’ αυτό σε ρώτησα, απλά είδα το 1.5Ghz και σκέφτηκα και εγώ τον υπερχρονισμό και τις θερμοκρασίες.

1 «Μου αρέσει»

Ετοιμάζονται αλλαγές με την έκδοση 3.16 απ’ ότι είδα.
"sudo will be moved to community in Alpine Linux 3.16. The suggested replacement is doas, which is available in main. "

αυτο που το χρησιμοποιησες? το ετρεξες μετα την εγκατασταση? μπορεις να το κανεις αυτο? εγω στην εγκατασταση το προσπερασα τελειως και μετα εγκατεστησα ολο το γραφικο (xfce φυσικα) χειροκινητα. και μετα το πεταξα (το tasksel, οχι το xfce :crazy_face: )

1 «Μου αρέσει»

@DarkGoth μακάρι να γνώριζα το xfce καλύτερα.
Εναλλακτικά, μπορούμε να “ξεκλειδώσουμε” το προεπιλεγμένο περιβάλλον του, ως εξής:
Μπορούμε να ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση του Raspberry pi os 64 bit ή 32 bit
και έπειτα από την εντολή

sudo tasksel

αφού επιλέξουμε το γραφικό περιβάλλον που μας αρέσει,
να ενεργοποιήσουμε την επιλογή μας, με την εντολή

sudo update-alternatives --config x-session-manager

Έπειτα να επιλέξουμε τον αντίστοιχο αριθμό από την λίστα που εμφανίζεται.
Διαφορετικά το raspberry θα ξεκινήσει με το προκαθορισμένο περιβάλλον.
Τέλος, κάνουμε επανεκκίνηση για να εφαρμοσθούν οι αλλαγές.

sudo reboot

Εικόνα 4.

Έχω την εντύπωση ότι αν θέλουμε άλλο περιβάλλον από το gnome πρέπει αρχικά, να αποεπιλέξουμε στο tasksel το Debian desktop environment

Πηγή: https://youtu.be/TQzqbnlERDM

@nikaskonstantinos, το xfce αν το μαθεις πως λειτουργει, θα το λατρεψεις κυριολεκτικα. και αν μαθεις και το χειροκινητο στησιμο του δεν θα θελεις να αλλαξεις με κανενα αλλο. ειναι κυριολεκτικα απολαυση. εγω στο LMDE το πειραζω ΣΥΝΕΧΕΙΑ. φαντασου πολλες φορες σηκωνω τον εξομοιωτη με το LMDE απλα για να κανω μοντες με το xfce :stuck_out_tongue_closed_eyes:

αν και το εχω βαλει και σε καναδυο αλλα σημεια καπου εδωμεσα, το τωρινο setup μου στο xfce, ειναι αυτο:

lmde4@cthulhu:~$ cat ~/.xinitrc 
//usr/lib/x86_64-linux-gnu/xfce4/notifyd/xfce4-notifyd &
//usr/lib/x86_64-linux-gnu/bamf/bamfdaemon &
//usr/bin/xfsettingsd &
nitrogen --restore &
xfwm4 --sm-client-disable --compositor=off &
xfce4-power-manager &
nm-applet &
xfce4-panel --sm-client-disable --disable-wm-check
lmde4@cthulhu:~$ 

τμηματικη χειροκινητη φορτωση μονο μερικων στοιχειων του xfce, και ειναι παναλαφρο και πανεμορφο. ουτε sessions, ουτε login screens, ουτε τιποτα. μονο να ηξερες ποσες φορες το σκοτωσα στον εξομοιωτη για να μαθω τις μοντες αυτες :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:. αλλα αξιζε καθε δευτερολεπτο που ασχοληθηκα με το xfce. για’μενα το xfce ειναι πολυ πιο πανω και απο το «χλιδατο» KDE, με τις σωστες ρυθμισεις και την καταλληλη εμφανιση

1 «Μου αρέσει»