Δείξε άφοβα το Desktop σου

Καλώς σας βρίσκω.

Το συγκεκριμένο audio workstation, έχει στηθεί σε 8πυρινο ΙΝΤΕL με 16 Gb μνήμη στα 64 bit και σε Rack server για λόγους φορητότητας.

Η διανομή (AVL) προέρχεται από την Distrowatch .

Δε χρειάστηκε να κάνω κάτι ιδιαίτερο, εκτός του να παρακάμπτω την αρχική οθόνη (login & password).
Με λίγα tweaks έχω έναν σταθμό επεξεργασίας ήχου, για όλες τις μορφές αρχείων είτε σε δύο κανάλια (stereo) είτε πολυκάναλα (multichannel).

Περισσότερες πληροφορίες για τη διανομή: Distrowatch

Τώρα για screenshot… αρκέσου σε αυτό προς το παρόν :slightly_smiling_face:

2 «Μου αρέσει»

Debian 11 (Bullseye) με Cinnamon core desktop environment.
Απολαυστικό, minimal και λειτουργικό.

15 «Μου αρέσει»

LXQt DE σε android smartphone με εφαρμογές Termux και MultiVNC απο F-droid.
Εγκατάσταση:
https://github.com/Yisus7u7/termux-desktop-lxqt#installation

…μέχρι να δούμε κάποιο γνήσιο *linux OS για smartphones με εύκολη εγκατάσταση.

Δημιουργός:
Yisus7u7
https://github.com/Yisus7u7

9 «Μου αρέσει»

Γειά χαρά σε όλους! Χαίρομαι που ανακάλυψα το forum και ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά

Ορίστε και η δική μου συμβολή:

Debian 10 με stock LXDE για λόγους ταχύτητας. Το “καθημερινό” μου σύστημα εδώ και 3-4 χρόνια.

Απαραίτητο αξεσουάρ-ελβετικός σουγιάς το conky, που φυσικά δε ζητάει τίποτα από πόρους.

Χαίρομαι που βλέπω κάποιους να χρησιμοποιούν το ranger. Δείχνει επίσης πολυεργαλείο και θέλω να το ψάξω παραπάνω ευκαιρίας δοθείσης…

14 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και καλώς ήρθες @bizi-betiko, ωραίο το wallpaper! Tο daily-drive σου είναι Raspberry Pi 4?

2 «Μου αρέσει»

Επί το παρόντος ναι! Για όλα τα “ελαφριά” πράγματα για τα οποία δεν αρκεί το κινητό. Δεν είναι για όλους πάντως και σίγουρα δεν είναι για ανυπόμονους

3 «Μου αρέσει»

Εύγε!!! Σέβας!!! :raspberry: for the win τότε!!!

4 «Μου αρέσει»

Καλημέρα @bizi-betiko
Καλωσόρισες!
Πολύ ωραίο το desktop σου!
Μερικές ερωτήσεις νέου χρήστη, για να διαπιστώσω αν μπορώ να διαβάσω το πινακάκι με τις πληροφορίες (conky) για το σύστημα:
Η αρχιτεκτονική είναι 32 bit.(armv7l)
Κάνεις εκκίνηση από ssd;
Δεν έχεις σύστημα ψήξης.(Θ 41C)
Και συνδέεσαι με vnc από άλλον υπολογιστή;
Και τελευταία απορία:
Μπορείς να κάνεις overclocking ώστε να αυξήσεις τις επιδόσεις στο raspberry pi μέσα από το Debian 10;

@nikaskonstantinos

Η αρχιτεκτονική της cpu (BCM2711) είναι 64bit ARMv8 αλλά η διανομή (stock Raspberry Pi OS) είναι 32bit και δεν την έχω αλλάξει για λόγους λογισμικού. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω γιατί την βλέπει ως armv7l.

Εκκίνηση (και μόνο) κάνω από SD, αν και το Pi 4 όπως και το 3 μπορεί να κάνει και από usb drive απ’ ευθείας. Από fstab πάντως μετά το boot γυρίζω κατ’ ευθείαν στον ssd που είναι δηλωμένος ως /

Σύστημα ψύξης έχω με custom mount (πολύ custom όμως) αυτό :smiley: Είναι αποτελεσματικό και αθόρυβο

Επίσης ναι, με VNC και ssh tunnel μπαίνω από παντού!

Overclocking μπορείς να κάνεις από το ίδιο το config file του raspberry pi (/boot/config.txt) που παίζει το ρόλο BIOS για το Pi. Ορίζεις συχνότητες και ανάλογα με την ψύξη και την τροφοδοσία προχωράς. Άλλοι έχουν αναφέρει μέχρι 2GHz (από stock 1.5GHz). Εγώ δεν είχα σταθερά αποτελέσματα λόγω τροφοδοσίας ήδη σε πολύ χαμηλότερο επίπεδο

2 «Μου αρέσει»

Δεν το κατάλαβα, γιατί δεν πρόσεξα το panel, νόμιζα ότι είχες εγκαταστήσει αυτούσιο Debian 10 χωρίς raspberry pi OS. ( Δεν γνωρίζω και αν γίνεται αυτό).
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.
Ευχαριστώ!

@bizi-betiko Καλώς ήρθες στην παρέα μας :grinning:

Ενδιαφέρον η περίπτωση σου με το raspberry pi για καθημερινή (περίπου )χρήση.

Αλήθεια πιο conky είναι αυτό?

Από τα repos, 1.10.8-1, με μια-δυο custom εντολές λόγω πλατφόρμας


πάω για μπάνιο …

14 «Μου αρέσει»

Αναζωογόνηση του φοιτητικού υπολογιστή.

10 «Μου αρέσει»

11 «Μου αρέσει»

Μετά από αρκετό καιρό με το MX και το XFCE είπα να πάω σε Manjaro με KDE Plasma.

Μου αρέσει πάρα πολύ! Έχω φάει μεγάλο κόλλημα.

13 «Μου αρέσει»

οσο το ψαχνεις τοσο ανακαλυπτεις εργαλεια . το πιο ωραιο λειτουργικο

1 «Μου αρέσει»

Fluxbox με την απόπειρα δημιουργίας ενός style απ’ την αρχή:

8 «Μου αρέσει»

Πώς γίνεται η εγκατάσταση;

Του fluxbox? Ανάλογα τη διανομή, λογικά υπάρχει στα αποθετήρια όλων των διανομών.
Κι ένα δεύτερο πολύχρωμο!

5 «Μου αρέσει»