Δείξε άφοβα το Desktop σου

με τετοιο site απλα διωχνετε τον κοσμο απο το livux

Καλησπέρα @remalI_alhths .
Διαφωνώ με την άποψη σου.
Το συγκεκριμένο νήμα του @Cheburashka είναι νομίζω από τα περισσότερο επιτυχημένα, στο εξίσου διαδεδομένο στην Ελλάδα linux-user.gr.
Ίσως να πρόκειται για παρεξήγηση, και επειδή η άποψη σου διατυπώθηκε αμέσως μετά από απάντηση μου, στο συγκεκριμένο νήμα παίρνω το θάρρος και σου απαντώ, ότι το linux έχω την άποψη, ότι είναι πηγή έμπνευσης, είναι λύση για τις αναπτυσσόμενες χώρες, είναι λύση για τις αναπτυγμένες χώρες, είναι σωτήριο για τις μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις τις τεχνολογίας και για αυτό χρησιμοποιείται παντού σε βιομηχανική κλίμακα, αλλά και σε εφαρμογές Internet of things, ή όπως τέλος πάντων ονομάζονται. Παρουσιάζω κάποιες φορές εικόνες από την εμμονή μου με τη χρήση του linux στο κινητό μου τηλέφωνο χωρίς root.
Ερώτηση:
Γιατί … θα ρωτήσει κάποιος.
Απάντηση:
Γιατί το κινητό τηλέφωνο έχει φτάσει σε καλά επίπεδα από άποψη χαρακτηριστικών και σε κόστος υποφερτό ακόμη και για ευάλωτες περιοχές του πλανήτη.
Το linux θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Android στις σύγχρονες συσκευές.
Υπόψιν ότι το καινούργιο Pixel θα έχει τη δυνατότητα να τρέχει εικονικές μηχανές linux, ακούγεται. Κάτι σαν το πολύ επιτυχημένο linux φυσικά, subsystem των Windows 11.
Εξάλλου γιατί να μη δοκιμάσει κάποιος με δικό του ρίσκο βέβαια, μία linux διανομή και την απόδοση της, χωρίς στικάκια και boot manager στο κινητό του;
Βλέπουμε κάθε μέρα τους εαυτούς μας σκυμμένους πάνω από μία συσκευή τηλεφώνου. Ξέρουμε λίγο πολύ τι συμβαίνει και τι παρακολουθούμε. Πέρα από τις καθημερινές μας κουταμάρες, όμως παρακολουθούμε πολλές φορές και ποιο ενδιαφέροντα πράγματα, όπως το linux😉.

Περισσότερα




6 «Μου αρέσει»

Manjaro-Gnome

10 «Μου αρέσει»

Το desktop μου απέκτησε κινητό συνεργάτη…


Εικόνα 1. AidLux Os

13 «Μου αρέσει»

Ubuntu 22.04 with cinnamon

EDIT: Με χάλαγε αρκετά το gnome και έβαλα cinnamon ξηλωνοντας το gnome. Κάπου εκεί στη διαδιακσία κάτι χάλασα και δε μπορούσα να συνδεθώ μετά. Οπότε μόλις έβαλα mint που έχει nativelly cinnamon και όλα καλά!!

6 «Μου αρέσει»

Μιας και έγραψα σε ένα νήμα δίπλα στο Fedora για το Nobara Project,

ας αφήσω και λίγο από Desktop μου (click για μεγαλύτερες)

image

Gnome με αρκετά by default + λίγα δικά μου extensions

image
image

Και για Skin + Icons + Colours εδώ

image

Αγαπάμε Skeletor… :muscle:

13 «Μου αρέσει»

Ένα update από το παλιό ποστ με GuixSD

Info

Distro: GuixSD
WM: Qtile
Browser: Qutebrowser – custom startpage(work in progress)
Editor: GNU Emacs
terminal: emacs-vterm
dotfiles: GitHub link

Pictures

Dashboard

Rofi – Application launcher

Terminal & Dev env | with GNU emacs

Browser


δεν έχω φτιάξει ακόμα καλά τα column lists, είναι λίγο work in progress

12 «Μου αρέσει»

@ThanosApollo , ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Υπάρχουν icon-themes ή gtk- thèmes Emacs;

Για το emacs μπορείς να βάλεις icons με κάτι σαν all-the-icons, όπως έχω στο dashboard.

Για τα desktop apps κανονικά έχεις τα GTK themes ή ότι άλλο θες, δεν έχω παίξει ιδιαίτερα με αυτά, στο emacs ζω κυρίως.

2 «Μου αρέσει»

δε μου φαίνεται πολύ ανοικτού κώδικα αυτό…

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει το MacPorts για όσο ανοικτό κώδικα επιθυμείς.

Homebrew είναι απλό package manager, τα πακέτα όμως είναι bootstrapped μέσα απο xcode, δεν είναι ούτε free software ούτε 100% open source. Επίσης χρησιμοποιεί google analytics ως default, για να συλλέγει δεδομένα. Δεν νομίζω να σχετίζεται τόσο με linux-user forum post.

3 «Μου αρέσει»

Δεν το ήξερα ότι χρησιμοποιεί google analytics ως default.

1 «Μου αρέσει»

MacPorts επίσης νομίζω δεν έχει πολυ development, εγώ στο mac τρέχω nix, ίσως σου ταιριάζει άμα θες κάτι “open” σε mac. Αλλά συνήθως άμα είσαι σε mac δεν είσαι για open source/privacy, όποτε και το homebrew όσο κάνει την δουλειά του είναι κομπλε.

Μερικά πραγματάκια που χρησιμοποιώ με βολεύει περισσότερο το macports, δεν το γνώριζα το nix από ότι βλέπω είναι συμβατό με το x86_64-darwin όχι για arm64.

M1 έχω και εγώ με nix, κάνει support aarch64 που είναι το Μ1(άμα γράψεις arch στο terminal θα δεις ότι σου πετάει arm64) και τα χ86 πακέτα τρέχουν κανονικά μέσω rosetta.

1 «Μου αρέσει»

Δοκιμάζοντας για μια ακόμη μια φορά το elementary OS στην νέα του έκδοση.
Ναι έχει κάποια θεματάκια είναι λίγο buggy, αλλά μετά από μια βδομάδα σιγά σιγά στρώνει.

Ο “νέος” epiphany browser δυστηχώς σέρνετε, το mail app κάνει κάποια σκαλώματα στα εισερχόμενα (δεν τα εμφανίζει αν “παίξεις” με τις καρτέλες), η ενημέρωση του runtimes είχε κάποια θέματα, θυμάμαι με ένα sudo flatpak repair, sudo flatpak update το έλυσα.

Κατά τα άλλα είναι το κλασικό παραδοσιακό elementary OS το UI του φαίνεται να “γερνάει” όμορφα και περιμένουμε όλοι στο μέλλον να γίνει περισσότερο stable και στις επόμενες εκδόσεις του να περάσει σε wayland επιτέλους και να δούμε αν παέι και σε GTK4.

Αυτά :slightly_smiling_face:

7 «Μου αρέσει»

@kanivalos
το cinnamon δουλευει σωστα στο mint σου? γιατι εγω ειχα θεματα, απο την αρχη κιολας της εγκαταστασης του LMDE (linuKS mint debian edition) στο λαπτοπ. βαρυ, σερνοταν, εβγαζε περιεργα γραφικα θεματα (εικονα να τρεμοπαιζει, περιεργες γραμμες στην οθονη, κλπ), κρασαριζε συνεχεια χωρις λογο. τελικα το ξηλωσα τελειως και περασα XFCE. εκτοτε το γραφικο δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα, ουτε καθυστερησεις, ουτε κρασαρισματα, ουτε περιεργα γραφικα προβληματα. και το εχω αλλαξει και τα φωτα στις μοντες

Ναι μια χαρά. Ενδεχομένως να χρειαζόταν να έπρεπε να εγκατεστήσεις drivers της nvidia αν έχεις τέτοια κάρτα γραφικών. Εμένα παίζουν όλα ρολόι

@kanivalos
ειναι σε λαπτοπ με intel GMA καρτα γραφικων. οι ιντελ γενικα εχουν πληρη συμβατοτητα αποσο εχω δει. δεν χρειαστηκε να εγκατασησω κατι. αλλα πρεπει σιγουρα να εχει ηδη drivers γιατι εχω κανονικα, 3d hardware acceleration, compositor, και τα παντα δουλευουν αψογα με το XFCE