Δείξε άφοβα το Desktop σου

Ετοιμάζονται αλλαγές με την έκδοση 3.16 απ’ ότι είδα.
"sudo will be moved to community in Alpine Linux 3.16. The suggested replacement is doas, which is available in main. "

αυτο που το χρησιμοποιησες? το ετρεξες μετα την εγκατασταση? μπορεις να το κανεις αυτο? εγω στην εγκατασταση το προσπερασα τελειως και μετα εγκατεστησα ολο το γραφικο (xfce φυσικα) χειροκινητα. και μετα το πεταξα (το tasksel, οχι το xfce :crazy_face: )

1 «Μου αρέσει»

@DarkGoth μακάρι να γνώριζα το xfce καλύτερα.
Εναλλακτικά, μπορούμε να “ξεκλειδώσουμε” το προεπιλεγμένο περιβάλλον του, ως εξής:
Μπορούμε να ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση του Raspberry pi os 64 bit ή 32 bit
και έπειτα από την εντολή

sudo tasksel

αφού επιλέξουμε το γραφικό περιβάλλον που μας αρέσει,
να ενεργοποιήσουμε την επιλογή μας, με την εντολή

sudo update-alternatives --config x-session-manager

Έπειτα να επιλέξουμε τον αντίστοιχο αριθμό από την λίστα που εμφανίζεται.
Διαφορετικά το raspberry θα ξεκινήσει με το προκαθορισμένο περιβάλλον.
Τέλος, κάνουμε επανεκκίνηση για να εφαρμοσθούν οι αλλαγές.

sudo reboot


Εικόνα 4.

Έχω την εντύπωση ότι αν θέλουμε άλλο περιβάλλον από το gnome πρέπει αρχικά, να αποεπιλέξουμε στο tasksel το Debian desktop environment

Πηγή: https://youtu.be/TQzqbnlERDM

@nikaskonstantinos, το xfce αν το μαθεις πως λειτουργει, θα το λατρεψεις κυριολεκτικα. και αν μαθεις και το χειροκινητο στησιμο του δεν θα θελεις να αλλαξεις με κανενα αλλο. ειναι κυριολεκτικα απολαυση. εγω στο LMDE το πειραζω ΣΥΝΕΧΕΙΑ. φαντασου πολλες φορες σηκωνω τον εξομοιωτη με το LMDE απλα για να κανω μοντες με το xfce :stuck_out_tongue_closed_eyes:

αν και το εχω βαλει και σε καναδυο αλλα σημεια καπου εδωμεσα, το τωρινο setup μου στο xfce, ειναι αυτο:

lmde4@cthulhu:~$ cat ~/.xinitrc 
//usr/lib/x86_64-linux-gnu/xfce4/notifyd/xfce4-notifyd &
//usr/lib/x86_64-linux-gnu/bamf/bamfdaemon &
//usr/bin/xfsettingsd &
nitrogen --restore &
xfwm4 --sm-client-disable --compositor=off &
xfce4-power-manager &
nm-applet &
xfce4-panel --sm-client-disable --disable-wm-check
lmde4@cthulhu:~$ 

τμηματικη χειροκινητη φορτωση μονο μερικων στοιχειων του xfce, και ειναι παναλαφρο και πανεμορφο. ουτε sessions, ουτε login screens, ουτε τιποτα. μονο να ηξερες ποσες φορες το σκοτωσα στον εξομοιωτη για να μαθω τις μοντες αυτες :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:. αλλα αξιζε καθε δευτερολεπτο που ασχοληθηκα με το xfce. για’μενα το xfce ειναι πολυ πιο πανω και απο το «χλιδατο» KDE, με τις σωστες ρυθμισεις και την καταλληλη εμφανιση

1 «Μου αρέσει»

Titan-Linux
Πηγή: https://www.linuxinsider.com/
Ιστοσελίδα: https://techcafe757.wixsite.com/titanlinux

Debian-βασισμένη διανομή με KDE και Qt5.


Εικόνα 1: Ταπετσαρία


Εικόνα 2. Ρυθμίσεις πάνελ.


Εικόνα 3. Εργαλειοθήκη


Εικόνα 4. Ρυθμίσεις Εμφάνισης


Εικόνα 5. “Κονσόλα”


Εικόνα 6. Πληροφορίες για το Titan Linux.

Ο κωδικός του χρήστη είναι live, το ανακάλυψα τυχαία μετά από αποσύνδεση. Φυσιολογικό ακούγεται για διανομή βασισμένη σε debian.

Υ.Γ. @DarkGoth Πρόκληση-θέλουμε alpine linux 3.16 με xfce4…αν δεν σου είναι κόπος κάντο και ένα tar :wink: :blush:

8 «Μου αρέσει»

3 posts were split to a new topic: Συζήτηση: Alpine Linux

3 «Μου αρέσει»


καλή σας ημέρα

8 «Μου αρέσει»

@dimitris_tragas καλωσήρθατε στην κοινότητα του linux-user.gr!
Και εμείς gnome 42!


Μετάβαση σε fedora 36 με wayland, από pop os 22.04.
Δυστυχώς θα χάσω το νέο cosmic de της pop os που αναμένεται να κυκλοφορήσει το καλοκαίρι, αλλά ελπίζω να ανταμοιφθώ από το βελτιωμένο dnf διαχειριστή πακέτων του fedora 38 που αναμένεται το φθινόπωρο.
Υπήρχε ένας φόβος στην αρχή για το αν υπάρχουν όλες οι εφαρμογές, λόγω άγνοιας κυρίως, αλλά όλα καλά.
Με κάποιες απαραίτητες αλλαγές στο /etc/dnf/dnf.conf, το λειτουργικό(η διανομή για την ακρίβεια), εντυπωσιάζει.

5 «Μου αρέσει»

Νέο λειτουργικό, νέο desktop, νέα screenshots!

Ναι, δεν είναι Linux, αλλά ελπίζω πως είναι εξίσου ευπρόσδεκτο.
Επιπλέον, ενώ δεν τρελαίνομαι για themes τα οποία μοιάζουν με το macOS, το συγκεκριμένο setup μου αρέσει.

11 «Μου αρέσει»


@getimiskon κάτι δεν πάει καλά με το λειτουργικό σου…

5 «Μου αρέσει»

Μια χαρά είναι, όπως πρέπει… :wink:

1 «Μου αρέσει»

@getimiskon, καλα ρε παιδια, καθε ποτε αλλαζετε λειτουργικα? εγω στο desktop εχω ακομα ενα σαπιο debian 8, και στο λαπτοπ LMDE4 που θα μεινει στην εκδοση 4

αναρωτιεμαι τωρα τι απο τα 2 θα ψοφησει πρωτο. τα 2 λινουκς, η, τα μηχανηματα :stuck_out_tongue_closed_eyes: :crazy_face:

νταξ’ bsd ειναι. λινουκσοειδες ειναι και αυτο. δεν εβαλες και windows, δεν χρειαζεται να απολογεισαι :wink:

εμενα παλι με αρεσουν απιστευτα γιατι ειναι απιστευτα βολικα. μπορει η απλ να ειναι αθλια σαν εταιρια με τις πρακτικες που ακολουθει, αλλα απο σχεδιασμο οι ατιμοι το’χουν

1 «Μου αρέσει»

Το Linux δεν το αλλάζω. Απλά πέταξα το Mac OS και έβαλα BSD. Δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνω. Αν και αυτή τη φορά δούλεψε υπέροχα.

Δεν είναι λινουξοειδές το μπιεσντί. Απλά και τα δύο λειτουργούν παρόμοια με το Unix. Αλλά ναι, δεν είναι και Windows.

Συμφωνώ απόλυτα. Γενικά μου αρέσει το design της Apple. Απλά δε μου αρέσουν τα themes που προσπαθούν να μιμηθούν το UI του Mac OS.

Προσωπικά έχω πάρει λίγα στοιχεία από το UI τους, όπως το window border, τα κουμπιά των παραθύρων στα αριστερά, dock και μπάρα στο πάνω μέρος (ειλικρινά πως βολεύεται ο κόσμος με τη μπάρα από κάτω;) και τα έμπλεξα με ένα διαφορετικό dark theme και εικονίδια βασισμένα στο Material Design. Και με λίγες διορθώσεις με το Picom, το αποτέλεσμα είναι απλά ευχάριστο. Το μόνο πρόβλημά μου είναι τα παράθυρα που χρησιμοποιούν headerbars (GNOME γ…), αλλά δε διαφέρει πολύ, οπότε τρώγεται.

@getimiskon, εγω το xfce οπως εχεις δει το εχω κανει ΙΔΙΟ με macOS. μονο στα χρωματα ειναι διαφορετικο. γι’αυτο ακριβως εχω βαλει και xfce, μπορεις να πειραξεις σχεδον τα παντα, σε αντιθεση με το gnome που το κανανε σαν τα μουτρα τους, που δεν μπορεις να πειραξεις τιποτα

η λυση σε αυτο ειναι μια: xfce :wink:. δεν εχει τα ηλιθια headerbars, και επιπλεον με μοντα μπορεις να εξαφανισεις εντελως τη μπαρα τιτλου, ωστε να μοιαζει ακομα πιο πολυ με macOS

το προσεξα και εγω πριν λιγο. οντως κατι δεν παει καλα

3 «Μου αρέσει»

Συνήθιζα να χρησιμοποιώ το Xfce για αρκετό καιρό. Η τελευταία του έκδοση είναι ΑΠΑΙΣΙΑ. Και μόνο που υιοθέτησαν το CSD οι εφαρμογές τους, είναι λόγος για να σταματήσω να το χρησιμοποιώ. Σας έχω πει ότι μισώ το CSD;

Όπως είπα και στον @nikaskonstantinos, είναι όπως πρέπει.

1 «Μου αρέσει»

εχει CSD το xfce? δεν εχω δει καπου. ισως γιατι με τις μοντες που το εχω κανει εμφανιζεται διαφορετικα? δεν ξερω. Α! και μιας που ειπες για CSD (και εγω το μισω εξισου παθιασμενα), υπαρχει ενα προγραμματακι το nocsd. nocsd, gtk-noscd καπως ετσι θα το βρεις. δεν θυμαμαι ακριβως την ονομασια (παντως το «nocsd» υπαρχει 100% μεσα στην ονομασια του), ψαχτο και δες πως χρησιμποιειται

το ειχα χρησιμοποιησει πριν χρονια, πριν βρω τη μοντα με τι μπαρα τιτλου, και δεν θυμαμαι ακριβως πως δουλευει. αυτο αναγκαζει οσα προγραμματα εχουν headerbar, να την εμφανιζουν σαν toolbar και τα κουμπια του παραθυρου και ο τιτλος εμφανιζονται κανονικα με το θεμα του window manager (xfwm, kwin, η, οποιον αλλον εχεις. εξαιρειται ο ποντικοφαρμακος)

που ειναι εκεινη η κοπελια η Lain? αρα δεν ειναι οπως πρεπει. και τωρα που ειπα Lain, θυμηθηκα οτι δεν εχω βρει ακομα χρονο να δοκιμασω εκεινο το σκριπτακι το ani-cli, μπας και δω επιτελους αυτο το ρημαδι το cells at work. το εχουν και στο crunchyroll, αλλα με λενε οτι «δεν ειναι διαθεσιμο στη χωρα σας» (να πανε να γ… θα τους ελεγα εγω)

και ναι, παλι κατεδαφισαμε αλλο ενα θεμα. παλι αρχισαμε να μιλαμε για anime :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 «Μου αρέσει»

Ίσως το κοιτάξω στο λίνουξ, αλλά στο μπιεσντί δε βλέπω να έχει πακέτο γι’ αυτό.

Καλύτερα τώρα; Παρεμπιπτόντως, κι εγώ θα περάσω το ani-cli στο σύστημα μου αργότερα. Ακόμα δεν έχω ρυθμίσει πολλά πράγματα.

5 «Μου αρέσει»

τωρα μαλιστα. ΤΩΡΑ ειναι σωστο. παρεπιπτοντως εδω η Lain βλεπω οτι γκοθιζει. που φυσικα το κανει ακομα πιο ομορφο :wink: :blush:

και για το nocsd που λεγαμε, ειναι αυτο:

lmde4@cthulhu:~$ apt-cache search nocsd
gtk3-nocsd - Disable Gtk+ 3 client side decorations (CSD)
libgtk3-nocsd0 - Library to disable Gtk+ 3 client side decorations (CSD)
lmde4@cthulhu:~$ 

κατεβαζεις αυτα τα 2, (αν κατεβασεις το gtk3-nocsd θα κατεβασει το αλλο απο μονο του), και ΑΝ θυμαμαι καλα βαζεις καποια παραμετρο στο ~/.profile για να το ενεργοποιησεις, αλλα δεν τη θυμαμαι καθολου τωρα. κατεβαζω, δοκιμαζω (ειμαι στον εξομοιωτη αυτη τη στιγμη) και επανερχομαι με νεο ποστ

ασχετο Υ.Γ: ναι, εχω ονομασει το συστημα ΚΘΟΥΛΟΥ! που ειναι το περιεργο? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

-------------------status update------------------
κατεβαζεις αυτα τα 2 (gtk3-nocsd, libgtk3-nocsd0) και στο ~/.profile προσθετεις αυτα:

export GTK_CSD=0
export LD_PRELOAD=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgtk3-nocsd.so.0

κανεις logoff/logon και κανονικα πρεπει να φαινεται ο τιτλος και τα κουμπια των παραθυρων στη μπαρα τιτλου οχι μεσα στην ηλιθια headerbar

3 «Μου αρέσει»

χα χα xfce και τα μυαλα στα καγκελα.