Δείξε άφοβα το Desktop σου

Wow…Linux Mint Debian Edition 5…εντυπωσιάστηκα από το πόσο εύκολο στο σετάρισμα, απλό, λειτουργικό και όμορφο είναι με χρώματα/θέματα/font του συστήματος και μόνο 2 desklet εγκατεστημένα (cpu, ram monitor) εύκολα από το desklet manager.

8 «Μου αρέσει»

@zarathustra-f90 βγηκε το LMDE5? ποτε το βγαλανε? ελπιζω να μπορεσω να κανω απροβληματιστη αναβαθμιση απο το LMDE4 που εχω ηδη. το εχω φτιαξει με τοση λεπτομερεια και εχω κανει τοσες μοντες, και μονο που σκεφτομαι την πιθανοτητα να χρειαστω εξαρχης εγκατασταση, βγαζω σπυρια (θα με παρει το λιγοτερο μηνα να το φερω στα ιδια με το υπαρχον LMDE4)

αν θελεις να το κανεις να εχει ακομα πιο ομοιομορφη χρωματικη εμφανιση με το φοντο που εχεις με το φεγγαρι (ολα σε αποχρωσεις του μπλε-γκρι), βαλε το breeze-dark theme (αν θυμαμαι καλα ονομαζεται breeze-gtk, καπως ετσι), και τα mint-y dark blue εικονιδια, και κατεβασε και τα oxygen cursors και βαλε το oxygen bluecurve. για window manager theme δυστυχως δεν ξερω να σε πω, γιατι εχω xfce

1 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Το νήμα του Mint


12 «Μου αρέσει»

6 posts were split to a new topic: Αυτό δεν είναι ένα conky

Manjaro “Qonos” 21.2.5

5 «Μου αρέσει»

2 posts were merged into an existing topic: Αυτό δεν είναι ένα conky

2 posts were split to a new topic: Δείξε άφοβα το γραφείο σου

Termux android app και LXQT γραφικό περιβάλλον σε smartphone.


Εικόνα 1. Γραφικό περιβάλλον LXQT.


Εικόνα 2. Εφαρμογή διαχείρισης δικτύου wireshark σε smartphone.


Εικόνα 3. Διαχειριστής αρχείων με γραφικό περιβάλλον στο Termux, android app.

3 «Μου αρέσει»

A post was merged into an existing topic: Αυτό δεν είναι ένα conky

Πως δουλεύει αυτό; Τρέχεις κάποιον VNC ή X server; Το wireshark δουλεύει κανονικά;

Το wireshark δουλεύει κανονικά.
Έχω συνδεθεί με vnc.
Συγκεκριμένα με το MultiVNC του αποθετηρίου F-droid.
Το desktop εγκαθίσταται εύκολα από εδώ:

Το wireshark εγκαθίσταται από το Termux.

pkg se wireshark
pkg in wireshark-gtk
1 «Μου αρέσει»

Manjaro Gnome 41, dual screen με τα παρακάτω extensions:

Να πω ότι αρχικά το γραφικό περιβάλλον ήταν KDE αλλά λόγω πολλών προβλημάτων έβαλα Gnome από πάνω οπότε πολλές εφαρμογές έμειναν από το KDE και γιατί δεν μπήκα στον κόπο να τις καθαρίσω και γιατί κάποιες μου άρεσαν πιο πολύ από του Gnome.

7 «Μου αρέσει»

Απλά φοβερό walpaper!

2 «Μου αρέσει»

Arch με BSPWM

13 «Μου αρέσει»


DietPi σε raspberry pi, με WindowManager: openbox και DesktopEnvironment: LXDE
σύνδεση με X2Go-client, από laptop.

7 «Μου αρέσει»


To πασχαλινό arch με xfce πάντα!

7 «Μου αρέσει»

Έβαλα και Compiz σε XFCE

(original post: Δείξε άφοβα το Desktop σου - #655 από SpyrosK)

sample_small.mp4

sample2_small.mp4

6 «Μου αρέσει»

@SpyrosK υπαρχει ακομα το compiz? ειχα την εντυπωση οτι ηταν παρατημενο πλεον. το ειχα βαλει και εγω σε ενα παλιο ουμπουντου, στην αρχη το χαζευα με τα εφε, αλλα γρηγορα το βαρεθηκα και με κουρασε

πλεον στο LMDE με κουστομια xfce (τρεχω ολο το γραφικο με χειροκινητο xinit, με custom scripts, κλπ, ουτε login screen, ουτε sessions, ουτε τιποτα), δεν τρεχω ουτε καν compositor (διαφανειες και σκιασεις)

εχω φτιαξει κατι σκριπτακια που ενεργοποιουν/απενεργοποιουν το compositor πανω στη μυιγα (on the fly στα ελληνικα :stuck_out_tongue_winking_eye:), τα οποια τα τρεχω μονο αν θελω να ποζεριασω σε καποιον, για το λινουΚΣ (δηλαδη σχεδον ποτε :stuck_out_tongue_winking_eye:)

1 «Μου αρέσει»

Ναι, υπάρχει ακόμα (λέγεται xfce-compiz) και παίζει μια χαρά. Δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Βάρυνε λίγο το σύστημα αλλά οκ, αναμενόμενο.

Αυτά που λες για custom xfce είναι λίγο προχωρημένα για μένα και δεν έχω ασχοληθεί. Φαίνεται ενδιαφέρον όμως. Πόσταρε κανένα βιντεάκι να δούμε! ;)